- Chorwacja to popularny kierunek urlopowy Polaków
- Dokumenty potrzebne do podróży to polski dowód osobisty lub paszport
- Ceny w sklepach i restauracjach w miejscowościach turystycznych są wyższe niż w Polsce
- Mandaty są wysokie, a turyści nie mogą liczyć na taryfę ulgową
- Jakie dokumenty dla pasażerów w Chorwacji
- Chorwacja - jakie dokumenty
- Podróże z psami i kotami do Chorwacji
- Chorwacja - ceny i waluta
- Chorwacja - najlepsza trasa. Winiety w Chorwacji 2024
- Samochodem do Chorwacji. Ceny winiet
- Na to musisz uważać, korzystając z nawigacji
- Do Chorwacji przez Austrię - kontrole wagi samochodów
- Przepisy drogowe w Chorwacji
- Chorwacja. Ograniczenia prędkości
- Mandaty w Chorwacji
- Słowniczek chorwacko-polski
Piękne wybrzeże i malownicze wyspy, urokliwe plaże nad Adriatykiem, ale też i góry, winnice, miasta z niezwykłymi zabytkami – od starożytnych ruin pamiętających jeszcze czasy Cesarstwa Rzymskiego, przez średniowieczne zamki, aż po perły architektury z czasów Austro-Węgier. Do tego świetna infrastruktura turystyczna i baza hotelowa, wysoki poziom bezpieczeństwa, brak problemów z porozumiewaniem się – nie tylko dzięki niezłej znajomości języków obcych u Chorwatów, ale też i przez to, że chorwacki jest stosunkowo podobny do polskiego – powodów, żeby wybrać Chorwację jako doskonałe miejsce na urlop, naprawdę nie brakuje.
Jakie dokumenty dla pasażerów w Chorwacji
Chorwacja należy do Unii Europejskiej i od 1 stycznia 2023 roku do Strefy Schengen. Wprawdzie kontrole na granicach zdarzają się wyrywkowo, ale do przekroczenia granicy i na pobyt turystyczny do 90 dni wystarczy nam polski dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy również dzieci.
- Uwaga! Dokumenty muszą być ważne co najmniej na czas pobytu, w dodatku muszą to być dokumenty fizyczne – nie wystarczy np. e-dowód w smartfonie!
- Prawo jazdy: musi to być dokument fizyczny, a nie w formie cyfrowej.
- Uwaga! Dokumenty takie jak prawa jazdy, legitymacje studenckie, legitymacje szkolne, legitymacje emeryta-rencisty, nie zastępują dowodu osobistego lub paszportu jako dokumentu podróżnego.
- Jeśli na wakacje zabieramy dziecko, nie będąc jego prawnym opiekunem (np. kolegę lub koleżankę naszego dziecka, wnuczka, dziecko z dalszej rodziny), powinniśmy mieć ze sobą pisemną zgodę opiekunów prawnych, sporządzoną w języku chorwackim lub angielskim, z danymi dziecka i jego opiekunów (w tym numery ich dokumentów) oraz danymi umożliwiającymi kontakt z opiekunem prawnym (numer telefonu, adres). Upoważnienie nie musi być potwierdzone notarialnie.
Chorwacja - jakie dokumenty
Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego czy prawa jazdy – za granicą nie obowiązują polskie dokumenty w wersji elektronicznej, potrzebne są dokumenty fizyczne. Należy się upewnić, czy nie upłynęła ich ważność.
Wymagane są:
- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
- ważne ubezpieczenie OC (standardowa polisa, nie jest potrzeba zielona karta)
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
Podróże z psami i kotami do Chorwacji
Wiele rodzin wybiera się na wakacje samochodem, właśnie dlatego, żeby móc zabrać ze sobą swoje zwierzęta. Wymaga to jednak pewnych przygotowań. Jeśli chcemy zabrać ze sobą na urlop psa, to zwierze musi mieć wszczepiony czip identyfikacyjny (dla zwierząt oznakowanych przed 3 lipca 2011 wystarczy tatuaż) i mieć ważny paszport zwierzęcia oraz aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Uwaga! Jeżeli nie zachowana była wcześniej ciągłość szczepień (albo nie były one udokumentowane w paszporcie!) to szczepienie powinno się odbyć co najmniej 21 dni przed przekroczeniem granicy. Paszport dla psa/kota wyrabia się w wybranych przychodniach weterynaryjnych – jeśli najbliższy weterynarz nie wystawia paszportów, to z pewnością wskaże lekarza z odpowiednimi uprawnieniami. Koszt wydania paszportu to 100 zł, często trzeba do tego doliczyć wizytę i koszt wymaganego szczepienia.
Uwaga! Niedotrzymanie tych wymogów grozi nie tylko mandatem – zwierze bez paszportu i szczepień może nie zostać wpuszczone do Chorwacji, a jeśli te uchybienia zostaną stwierdzone już podczas pobytu, to albo zwierze trafi na obowiązkową kwarantannę, albo w ostateczności może zostać nawet uśpione.
Więcej informacji tu https://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=1084
Przed wyjazdem warto zabezpieczyć psa przed kleszczami – w Chorwacji występują równie często, co w Polsce. Znacznie więcej niż w Polsce jest za to żmij, występują tam dosyć powszechnie żmija nosoroga, żmija zygzakowata i żmija łąkowa. Ich ukąszenia są znacznie groźniejsze dla psów niż dla ludzi (mniejsza masa ciała) – warto o tym pamiętać, puszczając psa luzem nawet w odludnych miejscach.
Chorwacja - ceny i waluta
Chorwacja należy do strefy Euro. Płatności kartą nie sprawiają problemów, wymiana walut w miejscowościach turystycznych jest łatwa, ale niezbyt opłacalna. Jeśli masz jeszcze Kuny z wcześniejszych wyjazdów (poprzednia waluta Chorwacji) , to wymienisz je na Euro w placówkach Hrvatska narodna banka (Chorwacki Bank Narodowy). Jeśli za coś w Chorwacji płacisz, to sprzedawca lub usługodawca musi wystawić rachunek, a ty masz obowiązek go odebrać. Rachunek musisz mieć przy sobie w momencie, gdy opuszczasz obiekt, w którym dokonałeś płatności. Jeśli nie odbierzesz rachunku, inspektor służby skarbowej może cię ukarać mandatem.
Ceny w sklepach i restauracjach, szczególnie w miejscowościach turystycznych są zauważalnie wyższe niż w Polsce.
Chorwacja - najlepsza trasa. Winiety w Chorwacji 2024
Wybór optymalnej dla Ciebie trasy zależy od tego, z której części Polski wyruszysz. Po drodze musisz przejechać przez kraje (do wyboru co najmniej dwa z tej listy: Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia), w których poruszanie się drogami wyższych kategorii jest płatne i wymaga wykupienia winiety. Czasy winiet naklejanych na szybę już na szczęście minęły, teraz winiety można kupić w formie elektronicznej, zdalnie. Uwaga, w poszczególnych krajach ceny winiet są zróżnicowane, wart też dokładnie przeliczyć, na jak długi okres potrzebujemy winiety – jeśli w tym samym roku prawdopodobnie będziemy podróżowali zbliżoną trasą, nawet do innego kraju, np. do Włoch, czy Austrii, bardziej może się opłacać zakup winiety na cały rok.
- W Chorwacji większość autostrad i dróg ekspresowych jest płatna, ale opłaty uiszcza się na bramkach, a ceny zależą od konkretnego odcinka – średni koszt pokonania 100 km autem osobowym to równowartość ok. 30 zł.
- Jeżeli w Chorwacji zdecydujesz się na jazdę poza autostradami i drogami szybkiego ruchu, np. żeby więcej zobaczyć, to licz się z tym, że drogi niższych kategorii są naszpikowane fotoradarami.
Uwaga! Choć teoretycznie da się przejechać trasę z Polski do Chorwacji z pominięciem dróg wyższych kategorii (a co za tym idzie i opłat), to jest to tak czasochłonne i uciążliwe, że podczas normalnych wyjazdów turystycznych nie ma to sensu
- Nie licz na to, że uda ci się uniknąć kary (opłaty specjalnej) przejeżdżając przez poszczególne kraje bez wykupienia winiety. Winiety elektroniczne są kontrolowane zarówno na specjalnych bramkach, przez systemy wizyjne odczytujące numery rejestracyjne, jak i przez mobilne patrole. Jeśli nie zostaniesz złapany od razu, niemal na pewno mandat dostaniesz pocztą. Lepiej go zapłacić!
- Przy zakupie winiety sprawdź dokładnie wpisywane dane pojazdu i nabywcy (numer rejestracyjny, kraj rejestracji, mail i telefon, na który wysłane zostanie potwierdzenie wykupienia winiety). W Czechach ważny jest też rodzaj napędu (w zależności od rodzaju napędu, pojazdy ekologiczne mają zniżkę lub są zwolnione z opłat, ale konieczne może być złożenie odpowiedniego wniosku). W zależności od konkretnego kraju konieczne lub nie będzie wykupienie winiety na motocykl czy na przyczepę.
- Nieco bardziej skomplikowany system obowiązuje na Węgrzech, a co roku tysiące turystów z Polski popełniają tam kosztowny błąd przy wyborze rodzaju winiety.
Wybrane winiety obowiązujące na Węgrzech:
- winieta D1: jest przeznaczona dla samochodów osobowych o DMC do 3,5 tony, ale takich, które mieszczą do 7 osób.
- winieta D1M: kategoria obowiązująca dla motocykli. Motocykliści często nie mają wiedzą, że ich też obowiązuje obowiązek wykupienia winiety, bo np. w Czechach i na Słowacji ten rodzaj pojazdów jest z niego zwolniony.
- winieta D2: to rodzaj winiety przeznaczonej dla niewielkich aut dostawczych, ale też i dla busów czy vanów mających 8-9 miejsc. Nie ważne ile foteli jest w aucie, liczy się to, co w dowodzie rejestracyjnym. To typ winiety, którą powinni wykupić kierowcy kamperów.
- winieta U: dla przyczep ciągniętych przez pojazdy kategorii D2. Jeśli więc jedziesz do Chorwacji busem z przyczepą kempingową, to potrzebujesz dwóch winiet – D2 i U.
- Uwaga! Jeśli wpisałeś zły numer rejestracyjny do formularza, to NIE MASZ WINIETY.
Samochodem do Chorwacji. Ceny winiet
Uwaga! Podane ceny dotyczą standardowych winiet dla aut o DMC do 3,5 tony, kupowanych w sklepach operatorów sieci i u ich autoryzowanych pośredników. Na wielu stronach, w sklepach i na stacjach winiety mogą być sprzedawane z prowizją, za wyższą cenę.
Austria
- 1 dzień — 8,60 euro
- 10 dni – 11,50 euro
- 2 miesiące – 28,90 euro
- 12 miesięcy – 96,40 euro
Czechy
- 10 dni — 310 CZK (cena tzw. eco 155 CZK)
- 30 dni — 440 CZK (cena tzw. eco 220 CZK)
- 12 miesięcy – 1500 CZK (cena tzw. eco 750 CZK)
Cena Eco dotyczy pojazdów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem, auta elektryczne i zasilane wodorem mogą być zwolnione z opłaty po złożeniu wniosku przez stronę operatora sieci dróg.
Słowacja
- 10 dni – 12 euro
- 30 dni – 17 euro
- 1 rok — 60 euro
Słowenia
- 7 dni – 16 euro
- 30 dni – 32 euro
- 1 rok – 117,50 euro
Węgry (winieta D1)
- 10 dni – 3 200 HUF
- 30 dni – 5 180 HUF
- 12 miesięcy – 57 260 HUF
Na to musisz uważać, korzystając z nawigacji
Po pierwsze, sprawdź, czy w nawigacji nie wybrałeś opcji "pomijaj trasy płatne" – to w tym przypadku znacząco wydłuży i utrudni dojazd. To, że przed wyjazdem zaplanujesz trasę i wykupisz winiety na kraje, przez które zamierzasz jechać, nie znaczy, że nawigacja poprowadzi cię wybraną wcześniej trasą. Większość tras prowadzących z Polski do Chorwacji to odcinki mocno uczęszczane w sezonie urlopowym, zdarzają się korki, wypadki, zatory – a to oznacza, że nawigacja może zmienić zaplanowaną trasę i poprowadzić cię np. przez Słowenię zamiast przez Węgry. Zwracaj uwagę na to, którędy jedziesz, w razie potrzeby wykup brakującą winietę – możesz to zrobić na granicy lub nawet zdalnie, korzystając ze smartfona i karty kredytowej lub aplikacji bankowej.
Do Chorwacji przez Austrię - kontrole wagi samochodów
Jeżeli jedziesz do Chorwacji busem, kamperem, zestawem z przyczepą kempingową, to przed wyjazdem lepiej sprawdź ich rzeczywistą masę, możesz to zrobić np. na stacji diagnostycznej, w skupach złomu, składach opału. Większość kamperów o DMC do 3500 kg w praktyce z kompletem pasażerów i ich bagażami niebezpiecznie zbliża się do dopuszczalnej masy, a często wyraźnie ją przekracza. Za przekroczenie DMC grożą w Austrii wysokie kary, a kontrole są stosunkowo częste. Na wszelki wypadek nie zabieraj zbędnych rzeczy, nie woź zapasu wody (to łatwo uzupełnisz na miejscu), opróżnij zbiorniki na fekalia i wodę szarą.
Przepisy drogowe w Chorwacji
Chociaż Chorwacja, tak jak Polska, należy do Unii Europejskiej, to niektóre przepisy drogowe w obu tych krajach znacząco się różnią.
Przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów po alkoholu są zróżnicowane w zależności m.in. od wieku kierujących: dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę — 0,0 promila, dla pozostałych dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi jest wyższa niż w Polsce i wynosi 0,5 promila; za złamanie przepisu grozi kara pieniężna (od 1000 do 3000 euro), odebranie prawa jazdy na rok lub dwa, ewentualnie kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy.
- zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego
- obowiązek parkowania tylko w dozwolonych miejscach, pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, mandaty są wysokie
- biwakowanie na dziko, ustawianie kamperów i przyczep kempingowych w innych miejscach niż na specjalnych parkingach i kempingach grozi wysokimi karmi. Chorwacka policja jest na to bardzo wyczulona.
Chorwacja. Ograniczenia prędkości
- na autostradach do 130 km/h
- na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h
- na pozostałych drogach do 90 km/h
- w miejscach zabudowanych do 50 km/h
- dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/h
Niebezpieczna jazda, która zagraża życiu lub zdrowiu, jest traktowana jako przestępstwo i grozi karą pozbawienia wolności do 3 lat. Do takich zaliczana jest jazda:
- pod wpływem większej ilości alkoholu we krwi (od 1,50 g/kg), środków odurzających
- pod prąd
- z prędkością większą od dozwolonej o 50 km/h lub więcej w obszarze zabudowanym, lub obszarze objętym ograniczeniem prędkości
- wyprzedzanie kolumny samochodów przy ograniczonej widoczności
Przestępstwem jest także spowodowanie wypadku drogowego ze szkodami materialnymi znacznej wartości i/lub ciężkimi obrażenia ciała u uczestników. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat i do 12 lat więzienia za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Mandaty w Chorwacji
Chorwacka policja nie stosuje taryfy ulgowej dla turystów, w sezonie kontrole są stosunkowo częste. Sieć fotoradarów jest gęsta.
- Przekroczenie prędkości o 20 km/h: od 70 euro
- Przekroczenie prędkości o50 km/h: od 675 euro
- Przejazd na czerwonym świetle: od 405 euro
- Nieprawidłowe parkowanie, postój w niedozwolonym miejscu: od 40 euro
- Brak pasów: 135 euro
- Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta: 135 euro
Słowniczek chorwacko-polski
Dla wielu turystów z Polski dużą zaletą Chorwacji jest łatwość porozumiewania się z mieszkańcami tego kraju. Przy odrobinie dobrej woli, dzięki podobieństwu naszych języków, można się w podstawowych sprawach porozumieć nawet po polsku.
Dobar dan – Dzień dobry
Doviđenja – Do widzenia
Molim – Proszę
Oprostite – Przepraszam
Da – Tak
Ne – Nie
Koliko to košta? – Ile to kosztuje?
Gdje je WC? – Gdzie jest toaleta?
Možete li mi pomoći? – Czy możesz mi pomóc?
Račun, molim – Rachunek proszę
Plaćam karticom – Płacę kartą
Uopće nisam išao tako brzo – Wcale nie jechałem tak szybko