• W razie wątpliwości co do kosztów i transmisji danych, warto mieć w telefonie aplikację z mapami zapisanymi w pamięci urządzenia
  • By uniknąć wysokiego rachunku, lepiej wyłączyć opcję roamingu i transmisji danych na terenie Polski w obszarach przygranicznych na wschodzie
  • Aplikacje nawigacyjne z telefonu można wyświetlić na ekranie samochodowego radia multimedialnego

Oto niezbędnik każdego kierowcy – smartfon z kompletem praktycznych aplikacji. Najbardziej oczywistym programem wydaje się nawigacja, z której możemy skorzystać nie tylko w kraju, ale także za granicą. Nie jest przy tym tajemnicą, że współczesne aplikacje w telefonach radzą sobie lepiej od tradycyjnego fabrycznie zamontowanego radia z nawigacją. Można bowiem liczyć na nowsze mapy (zwykle też znacznie tańsze w aktualizacji), lepszy serwis informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym czy skuteczniejsze omijanie korków.

Aplikacje nawigacyjne z telefonu można też wyświetlić na ekranie samochodowego radia multimedialnego. Jest to możliwe dzięki funkcji Android Auto (działa z Google i Waze) i CarPlay (działa m.in. z Apple Maps, AutoMapą, Google Maps, NaviExpert, Sygic, TomTom, Waze czy Yanosik). Wystarczy, że mamy odpowiednie radio i telefon. Sterowanie odbywa się poprzez ekran dotykowy w aucie lub fabrycznie zamontowany kontroler.

Gdy wybieramy się za granicę, pamiętajmy o kwestii kosztów związanych z korzystaniem z internetu. O ile na terenie UE nie powinniśmy się martwić o koszty czy transfer danych, o tyle w przypadku pozostałych państw rachunek za korzystanie z telefonu może być bardzo wysoki (nawet ponad 36 zł za 1 MB pobranych danych). Uważać także należy na terenie Polski w obszarach przygranicznych na wschodzie (gdy telefon ma włączony roaming to wówczas może się połączyć z siecią białoruską, ukraińską czy rosyjską).

W razie wątpliwości co do kosztów i transmisji danych warto mieć w telefonie aplikację z mapami zapisanymi w pamięci urządzenia. Nie brak bezpłatnych aplikacji, które sprawdzą się w roli nawigacji. Pamiętajmy przy tym, że funkcje takie jak wzajemne ostrzeganie kierowców czy stale aktualizowane dane o korkach wymagają aktywnego połączenia internetowego. Bez niego prowadzenie nie będzie tak efektywne.

Szczegóły w galerii.

Ten tekst jest częścią naszego cyklu Onet Wakacje. Gdzie spędzić urlop za niewielkie pieniądze? Jakich miejsc unikać, a które koniecznie odwiedzić w czasie wakacyjnego wypoczynku? Jakie atrakcje i kultowe destynacje znajdziecie w swoich regionach? Sprawdzamy i informujemy: czy wypoczywacie w mieście, czy nad morzem - jesteśmy z Wami!