• Wybierając aerodynamicznie dopracowane belki, możemy nieco obniżyć hałas podczas jazdy i zużycie paliwa
  • Opływowe belki aluminiowe z szyną do mocowania bagażników wymagają akcesoriów kompatybilnych z tym rozwiązaniem
  • Przed przymocowaniem do dachu łap bagażnika trzeba zadbać o czystość powierzchni, co pomoże zminimalizować ryzyko zniszczenia lakieru
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Co prawda zima w Polsce już praktycznie odpuściła i coraz mniej osób myśli o wypadzie na narty, ale to oznacza, że już wkrótce częściej będziemy planowali urlopowe wyjazdy. A te zazwyczaj oznaczają konieczność zabrania dużej ilości bagażu, lub np. rowerów. W każdej z wyżej wymienionych sytuacji, jeśli nie mamy możliwości zmieszczenia do auta zabieranych ze sobą akcesoriów i bagażu, rozwiązaniem mogą okazać się boks dachowy lub uchwyt na rowery bądź narty. I o ile można spotkać bagażniki rowerowe mocowane do klapy bagażnika lub na hak holowniczy, to w przypadku uchwytów na narty i boksów dachowych niemal zawsze jesteśmy skazani na ich montaż na dachu samochodu. A to wymaga zastosowania bagażnika bazowego, czyli tzw. belek.

Na rynku dostępna jest szeroka gama bagażników bazowych, przy czym część ma charakter uniwersalny i nadaje się do różnych modeli, inne z kolei przystosowane są do montażu w konkretnym modelu samochodu. Wśród oferowanych belek znajdziemy zarówno bagażniki stalowe, jak i aluminiowe. Pierwszy rodzaj, chociaż cechuje się dużą wytrzymałością, to w porównaniu z belkami z aluminium jest cięższy i podczas jazdy generuje większy hałas. Co więcej, aerodynamiczny profil bagażników aluminiowych ładniej wygląda, a do tego w mniejszym stopniu wpływa na wzrost zużycia paliwa. Nie bez znaczenia pozostaje również większa ich trwałość.

Jeśli zamierzamy kupić bagażnik bazowy, zwróćmy uwagę, czy nasz samochód wyposażony jest w relingi, czy fabryczne punkty montażu ukryte pod zaślepkami. W dobrej sytuacji są właściciele aut z relingami, bo znacząco ułatwiają one montaż bagażnika bazowego. W przypadku montażu bezpośrednio do dachu pojazdu warto pamiętać, aby przed zamocowaniem bagażnika sprawdzić, czy powierzchnia dachu i łap są czyste. W przeciwnym razie możemy zniszczyć lakier.

Zobacz także:

1. Aguri Bagażnik baza na relingi zintegrowane Runner

Aguri Runner jest aluminiowym bazowym bagażnikiem dachowym przeznaczonym do aut ze zintegrowanymi relingami. Gumowane elementy stykające się z relingiem chronią ten element przed uszkodzeniem. Obie głowice wyposażone są w zamki pełniące rolę zabezpieczenia antykradzieżowego. Z kolei belki mają specjalny rowek, który umożliwia zamontowanie, np. bagażnika narciarskiego lub rowerowego, za pośrednictwem adapterów (śrub) w kształcie litery T.

2. Diheng bagażnik bazowy na relingi Škoda Rapid Sedan

Właścicieli Skód Rapid sedan, wyprodukowanych w 2014 r. lub później, którzy chcieliby zwiększyć możliwości transportowe swoich aut, może zainteresować bagażnik bazowy Diheng. Do jego zalet mają należeć solidna konstrukcja i duża wytrzymałość. Sam bagażnik umożliwia zamocowania boksu dachowego, a także przewożenie nart lub rowerów.

3. Menabo bagażnik bazowy na relingi Brio XL 135 cm

Jeżeli szukasz bazowego bagażnika z belkami o długości 135 cm, zwróć uwagę na Menabo Brio XL. Model ten wykonany jest z aluminium i ma aerodynamiczny kształt belek. Bagażnik umożliwia przewożenie nart, rowerów lub zamocowanie boksu dachowego. Do zalet Brio XL ma należeć również łatwy i szybki montaż, który wymaga użycia jedynie klucza imbusowego.

4. Thule WingBar Edge (Fixpoint / Flush Rail) 9592

Listwy z rowkiem w kształcie litery T, niski profil i uniwersalny charakter dzięki zastosowaniu teleskopowych stóp z regulacją 5 cm to podstawowe cechy modelu Thule WingBar Edge w rozmiarze M. Ten bazowy bagażnik aluminiowy wykorzystuje autorskie rozwiązania, takie jak WindDiffuser oraz TrailEdge i kompatybilny jest z systemem One-Key.

5. Thule Bagażnik dachowy WingBar Edge Fixpoint Flush Rail L 92cm 959300

Oczko niżej w rankingu Top 10 bagażników dachowych serwisu skapiec.pl uplasował się ten sam model Thule, tj. WingBar Edge Fixpoint Flush Rail, ale w rozmiarze L czyli z belkami o długości 92 cm. Niski profil i stosunkowo nieduża odległość belki od dachu nie tylko korzystnie wpływają na estetykę, lecz także ograniczają generowany podczas jazdy hałas i mają mniejszy wpływ na zużycie paliwa.

6. Bagażnik dachowy Skoda Superb II mk2 (2008-2015r)

Ten produkowany przez Amos-Bis bagażnik bazowy został stworzony z myślą o Skodzie Superb produkowanej w latach 2008-2015. Komplet tworzą dwie stalowe belki o długości 120 cm pokryte PCV oraz cztery uchwyty mocujące z gumowymi stopami. Bagażnik umożliwia montaż uchwytów rowerowych lub narciarskich, boksów dachowych i innych akcesoriów.

7. Thule Belki aluminium 150 cm, professional TH/392

Ta opracowana przez Thule aluminiowa belka jest konstrukcją z trzema rowkami T. Rozwiązanie to umożliwia montaż różnych akcesoriów, które można stosować razem lub oddzielnie, np. w tylnym rowku składany ogranicznik ładunku. Belka przetestowana została dla obciążenia 50 kg. Aerodynamiczny kształt belki minimalizuje opór, a tym samym również zużycie paliwa.

8. Thule E 9584 BELKI WINGBAR EDGE

Dzięki aerodynamicznemu profilowi belki Thule WingBar Edge nie tylko charakteryzują się estetyką, lecz także pomagają obniżyć hałas podczas jazdy i zużycie paliwa. Ryzyko kradzieży ogranicza mechanizm zamykania na klucz, a odpowiednio zaprojektowany stopy gwarantują łatwość montażu. Belki kompatybilne są z wszystkimi głównymi systemami mocowania boksów dachowych i większości akcesoriów Thule.

9. Diheng bagażnik bazowy na relingi Škoda Rapid Spaceback

Z tego łatwego i szybkiego w montażu bagażnika bazowego Diheng będą mogli skorzystać użytkownicy Skód Rapid Spaceback (14-). Wykonany ze stali ocynkowanej, ma charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Ta solidna konstrukcja pozwala m.in. na przewożenie nart, rowerów lub zamocowanie boksu dachowego.

10. Menabo bagażnik bazowy na relingi Brio 120 cm

Ranking Top 10 bagażników dachowych serwisu skapiec.pl zamyka Menabo Brio z aluminiowymi belkami o długości 120 cm. Montaż tego modelu jest łatwy i szybki i wymaga jedynie użycia klucza imbusowego. Sam bagażnik jest zamykany na zamek i umożliwia przewożenie m.in. nart, rowerów, boksów dachowych lub desek surfingowych.