• Niektóre czynności z zakresu diagnostyki samochodowej jesteśmy w stanie wykonać sami
  • Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dzięki którym jest to możliwe
  • Prezentujemy najpopularniejsze z nich — ranking powstał dzięki danym z porównywarki cen Skąpiec.pl
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Mimo wysokiego poziomu zaawansowania technicznego i skomputeryzowania obecnych samochodów wciąż wiele elementów obsługi można wykonywać we własnym zakresie. Właściciele aut najczęściej ograniczają się do samodzielnej wymiany kół, o ile mają dwa komplety felg z już założonymi oponami (jeden z letnimi, drugi z zimowymi). Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy odrobinie chęci i umiejętności wymieniać samemu np. płyn hamulcowy. Dzięki temu w dłuższej perspektywie możemy zaoszczędzić dość dużą kwotę, wiadomo bowiem, że nawet w nieautoryzowanym serwisie oprócz kosztów materiałów trzeba również ponieść koszty robocizny.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które mogą przydać się w domowym warsztacie do przeprowadzania diagnostyki samochodowej. Z części, ze względu na możliwości i przede wszystkim cenę, skorzystają zapewne osoby prowadzące warsztaty samochodowe. Ale część sprawdzi się także w przypadku mechaników amatorów oraz osób, które po prostu chcą wiedzieć wszystko o swoim samochodzie i mieć pod kontrolą to, co się z nim dzieje — mowa, chociażby, o testerach diagnostycznych, które pozwalają poznać rzeczywiste parametry pojazdu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze urządzenia do diagnostyki samochodowej warto zapoznać się z rankingiem tego typu produktów przygotowanym przez serwis skapiec.pl, prezentującym aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

Zobacz także:

1. Foxwell Tester diagnostyczny NT 301 OBDII/EOBD CAN FOX40153

Foxwell NT 301 jest testerem diagnostycznym przeznaczonym do obsługi pojazdów zgodnych z normą OBD 2/EOBD. Urządzenie ma polskie menu i pełny polski opis kodów usterek. Korzystanie z testera ułatwia kolorowy wyświetlacz, a trwałość mają zapewniać wytrzymała obudowa i wodoodporna klawiatura. Tester Foxwell NT 301 umożliwia m.in. odczyt oraz kasowanie błędów, odczyt danych rzeczywistych i testowanie sondy lambda.

2. Yato TESTER PŁYNU HAMULCOWEGO YT-72981

Korzystając z testera płynu hamulcowego możemy szybko i łatwo określić czy specyfik wymaga już wymiany. Urządzenie pozwala na określenie jakości trzech rodzajów płynu (DOT 3, DOT 4 i DOT 5) i sprawdzi się nawet w przydomowym warsztacie. Odczyt wyniku ułatwiają diody LED, za pomocą których urządzenie informuje, czy płyn jest w dobrej kondycji, czy też ma złą jakość lub w ogóle nie nadaje się do użytku.

3. Obd Mini interfejs diagnostyczny ELM327 V1.5 OBD2 bluetooth

ELM327 jest niewielkim interfejsem diagnostycznym zgodnym z protokołem OBD 2. Urządzenie komunikuje się bezprzewodowo za pomocą łączności Bluetooth i obsługuje systemy operacyjne Android, Symbian, Windows Mobile, Win XP oraz Win 7 32 bity. Interfejs pozwala m.in. na sprawdzenie parametrów silnika, pomiar mocy silnika, a także odczyt błędów i ich kasowanie.

4. Obd Mini interfejs diagnostyczny ELM327 V1.5a OBD2 bluetooth

Dzięki interfejsowi ELM327 V1.5 niemal każdy użytkownik auta może bezprzewodowo przeprowadzić diagnostykę swojego samochodu. Urządzenie komunikuje się poprzez Bluetooth i sprawdza się w autach z protokołem OBD 2, w tym większością samochodów wyposażonych w szynę CAN. Interfejs pozwala m.in. odczytywać i kasować błędy, mierzyć parametry silnika, sprawdzać znaczenie kodów błędów i dokonywać pomiaru mocy.

5. Italcom Hit Heater — nagrzewnica indukcyjna 2473

Nagrzewnica indukcyjna Italcom Hit Heater stanowi alternatywę dla palnika przy próbach radzenia sobie z trudnymi do odkręcenia połączeniami gwintowanymi. Ze względu na swoje możliwości urządzenie sprawdza się m.in. w serwisach ogumienia, ale też w warsztatach zajmujących się ustawianiem geometrii zawieszenia. Zaletami urządzenia są jego niewielkie wymiary, a także fakt rozgrzewania materiału od wewnątrz.

6. iCarsoft VAWS V2.0

Narzędzie diagnostyczne iCarsoft VAWS V2.0 zostało opracowane z myślą o samochodach z grupy VW (Audi, Seat, Skoda i Volkswagen). Urządzenie pozwala odczytać i usunąć kody błędów dotyczących m.in. pracy silnika, skrzyni biegów, systemu ABS czy poduszki powietrznej. Model ten odczytuje dane w czasie rzeczywistym i przeznaczony jest do wszystkich pojazdów z grupy VAG z 16-pinowym wtykiem.

7. BGS 6648 | OBD 2 (EOBD) urządzenie diagnostyczne | kod błędu wyraźnego tekstu | skaner samochodowy/czytnik kodów 6648

BGS 6648 | OBD 2 jest urządzeniem diagnostycznym przeznaczonym do odczytu i usuwania błędów. Wszystkie wyświetlane kody mają tekstowy opis prezentowany na wbudowanym wyświetlaczu, na którym w czasie rzeczywistym prezentowane są także poszczególne parametry. Model ten można wykorzystać do monitorowania np. pracy silnika, układu hamulcowego, elektryki, skrzyni biegów i wielu innych.

8. LAUNCH Europe Creader Professional 123 EVO urządzenie diagnostyczne OBD2 ponad 50 marek samochodów CRP 123 EVO

Tester diagnostyczny Launch CRP 123 EVO jest niewielkim urządzeniem z wbudowanym dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 5 cali. Model ten wspiera automatyczne rozpoznawanie numeru VIN i umożliwia przeprowadzanie czterech głównych testów diagnostycznych, tj. systemu silnika, układu napędowego, systemu ABS i systemu SRS. Urządzenie przeznaczone jest do aut obsługujących OBD 2.

9. Stef-Pol EST-707 12V

Sygnalizator EST-707 12 V jest niewielkim urządzeniem, które kontroluje napięcie akumulatora. Po osiągnięciu przez akumulator poziomu 10,5 V sygnalizator zaczyna emitować dźwięk, który informuje o konieczności doładowania baterii. Napięcie 10,5 V jest granicznym poziomem, poniżej którego akumulator zaczyna tracić swoją pojemność. Dzięki EST-707 nie trzeba przeprowadzać częstych kontroli poziomu naładowania baterii.

10. TT TOPDON TOPDON Scan Tool ArtiDiag600 ArtiDiag600

Topdon ArtiDiag600 jest urządzeniem diagnostycznym umożliwiającym kontrolę czterech systemów pojazdu (silnik, ABS, SRS oraz skrzynia biegów). Do jego zalet należy m.in. funkcja automatycznego rozpoznawania numeru VIN, a także aktualizacja oprogramowania poprzez Wi-Fi. Samo urządzenie do pracy wymaga podłączenia do gniazda OBD 2.