Z wyjątkiem przypadków ekstremalnych do regularnego czyszczenia i odplamiania wnętrza nie jest potrzebny ani warsztat, ani profesjonalne narzędzia. Wystarczy zaopatrzyć się w środek do czyszczenia i konserwacji elementów z tworzyw sztucznych oraz piankę w spreju lub płyn do prania tapicerki.

Czasem przydatne są też domowe środki odplamiające. Regularna pielęgnacja kokpitu auta zajmuje bardzo niewiele czasu i nie jest problemem dla żadnego kierowcy.

Czyszczenie wnętrza:

  1. Za pomocą uniwersalnego preparatu do czyszczenia wnętrza można umyć elementy wykonane z tworzyw sztucznych oraz usunąć lekkie zabrudzenia z tapicerki.Preparatem do plastiku doczyścimy boczki drzwi, listwy progowe, obudowy słupków itp. Wystarczy środek natrysnąć na czyszczony element i wytrzeć.

Pranie tapicerki

W sklepach dostępne są pianki do tapicerki umożliwiające wypranie średnio zabrudzonego fotela, kanapy czy podsufitki bez użycia odkurzacza piorącego. Piankę nanosimy na odkurzony element, szczotkujemy, wycieramy, suszymy i odkurzamy ponownie.

Błyskotliwy Kierowca radzi

  • Odplamiacze do wnętrza zawsze testuj na niewidocznej części materiału. Przypadki odbarwień nie są częste, ale na wszelki wypadek lepiej się zabezpieczyć. Przed czyszczeniem i praniem wnętrza zawsze odkurz dokładnie samochód i elementy, które chcesz odplamiać i prać. Jeśli wozisz w aucie zwierzęta, dokładnie oczyść materiał z sierści. Pomocne w tymbędą specjalne szczotki.Wszelkie plamy najlepiej jest usuwać na bieżąco. Niektóre substancje zalegające przez dłuższy czas na skórze czy materiałach tekstylnych uszkadzają je chemicznie. Dobrym domowym środkiem odplamiającym jest benzyna ekstrakcyjna. Nie wolno jej jednak stosować na materiałach plastikowych, skórzanych i skóropodobnych.Mycie szyb od wewnątrz to ostatni etap pracy przy czyszczeniu wnętrza.