Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że nasze auto jest wyposażone w immobiliser. Współczesne identyfikatory (nadajniki) ukryte są w obudowie kluczyka, a rozbrojenie systemu nie wymaga przykładania żadnych pastylek ani wbijania kodów, jak to miało miejsce w starych modelach aut. Urządzenia komunikują się ze sobą, gdy wkładamy kluczyk do stacyjki.

Immobilisery można podzielić na fabryczne i montowane na życzenie klienta. Zarówno te pierwsze, jak i drugie nie są urządzeniami bez wad, a ich awaria często kończy się unieruchomieniem auta. Pół biedy, jeśli posłuszeństwa odmówi transponder w jednym z kluczy – zawsze można skorzystać z zapasowego. Znacznie gorzej, gdy zepsuje się odbiornik.

W takiej sytuacji pomóc może tylko wezwanie pomocy zamkowej lub odholowanie auta do serwisu. Niestety, nawet fachowcy nie zawsze są w stanie uruchomić auto na miejscu. Zazwyczaj pojawia się jeden z dwóch problemów, albo nie można znaleźć sprytnie ukrytej centralki, albo w przypadku wielu zabezpieczeń fabrycznych okazuje się, że moduł immobilisera jest zintegrowany ze sterownikiem silnika, a to dość kłopotliwe miejsce.

Naprawa wymaga wyjęcia komputera, a to trudne zdanie często wymagające ingerencji szlifierki i sporych umiejętności. Jeśli nawet uda się już zdemontować ten element, naprawa często jest niemożliwa na miejscu. Dłuższy postój gwarantowany. Niestety, nie istnieje żadna sprawdzona metoda zabezpieczenia się przed tego typu problemami.

Jak działają immobilisery? Słowo „immobiliser” można przetłumaczyć jako „unieruchamiacz” i właśnie takie zadanie ma spełniać to urządzenia w przypadku próby kradzieży. Immobiliser najczęściej składa się z tzw.transpondera, który nosimy przy kluczach w formie pilota albo pastylki podobnej do małej baterii lub po prostu umieszczony jest w obudowie kluczyka oraz centralki ukrytej w samochodzie.

W starszych autach (np. modelach Citroëna) występował jeszcze immobiliser kodowy, w którym przed odpaleniem auta należało wprowadzić odpowiedni PIN na umieszczonej na stałe we wnętrzu klawiaturze. Urządzenia te zastąpiły popularne kiedyś „odcinki” i podobnie jak one dbają o to, aby nieuprawnione osoby (nieposiadające transpondera) nie mogły uruchomić silnika. Jeśli nawet złodziej otworzy auto i pokona stacyjkę bez specjalnego kodu wysyłanego drogą radiową z nadajnika, silnik nie odpali.

Zazwyczaj blokowany jest wtedy układ zapłonowy lub komputer sterujący jego pracą – rozrusznik kręci, ale auto nie chce zapalić. Trzeba pamiętać o tym, że w autach wyposażonych w klucz zbliżeniowy, nawet jeśli wysiądziemy z nim z auta, silnik nie przestanie działać, co daje możliwość kradzieży samochodu na tzw. stłuczkę lub gumę.

Co się psuje? Co robić, kiedy immobiliser unieruchomi auto? Najczęściej zawodzą transpondery znajdujące się w pilocie lub obudowie kluczyka. W takich sytuacjach wystarczy wykasowanie uszkodzonego i wgranie nowego nadajnika do pamięci procesora. Często też zdarza się, że zawodzą tzw. pętle indukcyjne znajdujące się przy stacyjce, które odczytują sygnały z nadajnika,rozbrajając urządzenie.

To, czy winny jest transponder czy odbiornik, można łatwo sprawdzić, próbując uruchomić auto zapasowym kluczem. Jeśli okaże się, że zawinił nadajnik, warto dla bezpieczeństwa wprowadzić immobiliser w tryb serwisowy. Będziemy mieli wtedy pewność, że w przypadku uszkodzenia drugiego klucza odjedziemy autem.

Informację, jak to zrobić, znajdziemy w instrukcji modułu lub w przypadku modeli fabrycznych w instrukcji samochodu. Zawsze też można skorzystać z pomocy mobilnych serwisów zamkowych. Niestety, nie dają one gwarancji uruchomienia pojazdu na miejscu (koszt od 150250 zł). Największe problemy są z rozbrojeniem immobilserów fabrycznych montowanych w sterownikusilnika.

Jakie informacje są zakodowane w nowoczesnych kluczykach? Współczesne klucze to tak naprawdę małe komputery z nośnikiem wielu istotnych danych o aucie. Znajdują się tam informacje identyfikacyjne i dane serwisowe auta, takie jak: data pierwszej rejestracji, numer vin, termin kolejnego przeglądu czy przebieg auta. Tyle z tego pożytku, co i kłopotów w przypadku kradzieży auta.

Ubezpieczyciel na podstawie zakodowanych tam informacji (np. ostatniego kontaktowania się klucza z autem) może nawet odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli nie będą one zbieżne z naszymi zeznaniami, bo okaże się, że zapomnieliśmy zamknąć auta.

Spróbuj sam - W przypadku niektórych aut kodowanie klucza poza ASO jest niemożliwe, a duplikat w serwisie kosztuje bardzo dużo. W takiej sytuacji można spróbować rozwiązać problem znacznie taniej.

Stary transponder woź w aucie. Zawsze można zastosować bardzo prosty patent. Wystarczy, że z działającego klucza, który nam został, wymontujemy transponder i umieścimy go na stałe w aucie tak, aby był w polu czytnika immobilisera. Co prawda stracimy dodatkową ochronę przeciwkradzieżową, alena dorobienie klucza wydamy zaledwie 20-80 zł zamiast kilkuset, a nawettysiąca złotych.

Sprawdź klucze po wizycie w warsztacie! Uwaga na nieuczciwe warsztaty! Współczesne auta kradnie się już raczej na zamówienie. Spotykane są sytuacje, że samochody znikały w kilka dni po wizycie w serwisie. Sposób jest prosty. Nieuczciwy pracownik wgrywa do pamięci auta nowy klucz, którym później złodziej otwiera i uruchamia samochód. Łatwo jednak sprawdzić, czy doszło do takiego oszustwa.

Wystarczy, że po wizycie w warsztacie skontrolujemy, czy zapasowy komplet otwiera auto. Jeśli okaże się, że nie, mimo iż bateria jest dobra, to prawdopodobnie ktoś zastosował tę praktykę, ponieważ po wgraniu nowego klucza zapasowy automatycznie przestaje działać.