Samochody z panoramicznymi dachami cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które przymierzają się do zakupu nowego auta. Tego typu propozycje posiadają sporo zalet, a wybór modeli jest dość duży i można wybrać coś do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Pojazdy wyposażone w panoramiczne dachy wydają się większe z punktu widzenia kierowcy będącego wewnątrz auta, zatem jest to idealne rozwiązanie, w przypadku małych modeli samochodów. Ten element wyposażenia wpływa również na walory estetyczne pojazdu i sprawia, że wnętrze auta staje się lepiej oświetlone.

Wiele osób martwi się, czy dach panoramiczny jest bezpieczny oraz co może się stać, gdy spadnie na niego coś ciężkiego. Uspokajamy — nie jest to żaden problem. Szkło, które jest używane w takich konstrukcjach, jest bardzo wytrzymałe. Zatem dach panoramiczny jest bezpiecznym rozwiązaniem technologicznym, stosowanym w samochodach.

Nowoczesne szklane dachy są jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w najnowszych modelach samochodów. Ta szklana konstrukcja jedynie z pozoru przypomina klasyczny szyberdach, ponieważ posiada większą powierzchnię i jest rozsuwana w inny sposób. Otwieranie dachów panoramicznych następuje w sposób automatyczny i równoległy do powierzchni dachu. W celu nadania luksusu coraz częściej projektanci aut decydują się na wykonanie panoramicznych dachów z przyciemnianego szkła. W zależności od potrzeb można także zamówić dodatkową osłonę przeciwsłoneczną, którą montuje się wewnątrz pojazdu.

Konserwacja dachu panoramicznego

Niewielu zdaje sobie sprawę, że bardzo ważne jest właściwe dbanie o dach panoramiczny w samochodzie. Niewłaściwa konserwacja, a co gorsza jej brak prowadzi do wielu problemów, takich jak: zalanie wnętrza samochodu, skorodowany dach czy brak możliwości korzystania z systemów elektronicznych. Bardzo istotne jest regularne czyszczenie dachu panoramicznego. Myjąc samochód, należy zawsze pamiętać o szparkach znajdujących się przy mechanizmie, który umożliwia przesuwanie się okna szklanego oraz o usuwaniu nadmiaru wody, by nie doszło do powstania korozji.

Kolejnym istotnym czynnikiem dbania o okno panoramiczne, jest smarowanie mechanizmu widocznego z zewnątrz. Konserwacja smarem silikonowym idealnie nadaje się do uszczelek, a regularne wykonywanie tej czynności sprawia, że mechanizm będzie długo działał bez żadnego zarzutu. Należy ponadto pamiętać o prowadnicach, które powinny być również suche. W tym przypadku można nałożyć suchy smar z teflonem. Po konserwacji warto się upewnić, czy dach panoramiczny po zamknięciu dokładnie przylega oraz, czy jest w jednej linii z dachem. Właściwe dbanie o dachy panoramiczne wpływa również na bezpieczeństwo podróżujących. Jeżeli mechanizm oraz okna w dachach panoramicznych są dobrze konserwowane, istnieje mała szansa na awarię, spowodowaną opadnięciem bądź pęknięciem szyby.

Czy warto posiadać szklany dach w samochodzie?

Zdecydowanie dla wielu dach panoramiczny jest elementem, który decyduje o atrakcyjnym, nowoczesnym i bardziej estetycznym wyglądzie auta. Niewątpliwie szklany dach zapewnia również inne korzyści. Jedną z zalet jest przestrzeń oraz światło wewnątrz samochodu. Dachy panoramiczne zarówno podczas jazdy w dzień jak i w nocy sprawiają, że we wnętrzu pojazdu jest jaśniej, dzięki czemu wydaje się również bardziej przestronnie.

Duże okna panoramiczne zwiększają także pole widzenia, co wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie podróży. Zapewnienie lepszej widoczności w nagłych i problematycznych sytuacjach drogowych pozwala na szybkie i skuteczne podejmowanie kluczowych decyzji.

Posiadacze nowoczesnych dachów panoramicznych mogą również w alternatywny sposób przewietrzyć wnętrze samochodu. Konstrukcja pojazdów wyposażonych w szklane dachy jest tak stworzona, że można w trakcie jazdy zapewnić cyrkulację powietrza w całym samochodzie, a pasażerowie nie odczują nieprzyjemnych podmuchów wiatru w czasie jazdy.

Bezpieczeństwo dachów panoramicznych

Wielu może zadać pytanie — czy dachy panoramiczne są bezpieczne? Szklany dach może stanowić wiele wątpliwości w szczególności w kwestii wypadków samochodowych. Niektórzy mogą stwierdzić, że szyba niekoniecznie będzie stanowiła mocną barierę ochronną podczas dachowania, bądź wtedy, gdy dojdzie do uderzenia czy np. w trakcie gradu. Jednak obecne technologie pozwalają na przeprowadzanie testów i w dużym stopniu gwarantują bezpieczeństwo podczas podobnych sytuacji. Dachy panoramiczne są wykonane z najwyższej klasy surowców, a zastosowana wzmocniona konstrukcja tego elementu daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.