• Jaka trasa i pora wyjazdu, takie niespodzianki. Można zyskać lub stracić nawet kilkadziesiąt minut
  • Zespół NaviExpert przygotował trasy dojazdu do trzech miejscowości: Krynica Zdrój, Szklarska Poręba oraz Zakopane
  • Jeśli będziemy samodzielnie planować objazdy, warto pamiętać o jednym: im niższa klasyfikacja drogi, tym gorszy standard zimowego utrzymania

Zimowe ferie w pełni. Po dwutygodniowej przerwie do szkół wracają uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Pora na kolejne województwa. Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie właśnie zaczynają. Na półmetku są zaś ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Wszystko to oznacza jedno – wzmożony ruch na drogach.

Największy wybór nawigacji GPS w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Większe natężenie ruchu wiąże się także zwykle z nasileniem działań policji. I nie chodzi jedynie o tradycyjne już badania autokarów czy patrole na stokach narciarskich. Nie próżnuje także drogówka, jeśli chodzi o kontrole prędkości. W zeszłym roku podczas ferii zimowych policjanci z poszczególnych województw prowadzili akcje tzw. kaskadowego pomiaru prędkości. Tylko w dolnośląskim wśród ponad 2 tysięcy skontrolowanych ponad połowa kierowców jechała zbyt szybko. 

Zimowa jazda Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Classic
Zimowa jazda

Wzrost kontroli na drogach odnotowano także w statystykach zgłoszeń pochodzących od użytkowników nawigacji NaviExpert oraz ostrzegacza Rysiek. Katarzyna Przybylska z NaviExpert wyjaśnia: „Jak wynika z ubiegłorocznych danych z okresu ferii, zebranych za pośrednictwem aplikacji NaviExpert oraz Rysiek - miejsc, w których najczęściej kierowcy zgłaszali kontrole w drodze ze stolicy Wielkopolski do Zakopanego było aż… 15! Tak jak liczba i lokalizacja fotoradarów jest od dłuższego czasu niezmienna, tak lokalizacje kontroli drogowych zmieniają się w zależności od dnia i godziny. Często jednak funkcjonariusze drogówki korzystają z puli swoich ulubionych „miejscówek”. 

Największy wybór nawigacji GPS w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Wzrost natężenia ruchu ma przełożenie także na większe prawdopodobieństwo wystąpienia korków na najbardziej popularnych trasach. Stąd twórcy popularnej nawigacji NaviExpert przygotowali rekomendowane plany podróży do trzech popularnych miejsc w górach. W tym roku wytypowano trzy miejscowości: Krynica Zdrój, Szklarska Poręba oraz Zakopane. Zależnie od wyboru trasy do każdej z lokalizacji można zyskać nawet ponad 30 minut. Z analiz NaviExpert wynika także, że już w piątek tuż przed rozpoczęciem ferii można zyskać co najmniej kilkanaście minut, jeśli wybierze się najbardziej polecany plan podróży.

Warszawa - rekomendowane trasy na ferie zimowe
Warszawa - rekomendowane trasy na ferie zimowe

Oczywiście wpływ na długość podróży ma mnóstwo czynników. Znaczenie mają na przykład godziny szczytu, gdy ludzie jadą do pracy lub już wracają. Nie należy przy tym lekceważyć ruchu lokalnego nawet w dość małych miejscowościach. Wystarczy bowiem natknąć się na skrzyżowania z nie najlepiej zsynchronizowaną pracą sygnalizacji świetlnej, by zadziwiająco łatwo obniżyć średnią prędkość i utknąć na kilka lub nawet kilkanaście minut w długim sznurze aut.

A jakie trasy z Warszawy są najbardziej polecane podczas podróży w góry? Wystarczy zerknąć na mapę opracowaną przez zespół NaviExpert. 

Największy wybór nawigacji GPS w najniższych cenach - sprawdź teraz!