Czym jest filtr stożkowy?

Filtr stożkowy to jeden z rodzajów filtrów powietrza. Kierowcy montują to urządzenie w swoich samochodach, aby oczyścić powietrze wpływające do silnika i dzięki temu zwiększyć jego moc. Do zwalczania zanieczyszczeń można stosować także tradycyjne filtry, jednak stanowią one zbyt silny opór dla powietrza i tym samym uniemożliwiają silnikowi uzyskanie największej mocy. Konstruktorzy stworzyli filtr kształtem przypominający stożek, którego bardziej opływowa budowa pozwala na swobodny przepływ podmuchów.

Filtr stożkowy – zalety

Osoby, które zastanawiają się, co daje filtr stożkowy, mogą m.in. zwrócić większą uwagę na sportowe samochody. Filtr stożkowy jest określany także mianem sportowego, co oznacza, że można spodziewać się po jego zamontowaniu niektórych efektów rodem ze sportowego auta. Najważniejszą zaletą założenia tego akcesorium jest wspomniana wcześniej możliwość zwiększenia mocy silnika. Mimo że filtr stożkowy pozwala na nieznaczny wzrost tych parametrów, nadal jest on używany przez kierowców.

Zamontowanie filtra stożkowego wiąże się także z podniesieniem poziomu głośności silnika. Podczas przyspieszania wydaje on donośny dźwięk, przypominający ten, który wydobywa się z samochodów sportowych. Dla wielu kierowców jest to bardzo pożądany efekt, dlatego z chęcią zakładają oni filtr stożkowy.

Montaż filtra stożkowego jest także bardzo ekonomiczny. Po pierwsze, filtr stożkowy nie musi być wymieniany – wystarczy, że będzie regularnie poddawany należytej konserwacji, czyli oczyszczaniu i nasączaniu odpowiednim olejem. Brak konieczności instalowania co jakiś czas nowego elementu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Warto pamiętać, że zwiększenie mocy silnika czy uzyskanie jego głośniejszego dźwięku to dodatkowe właściwości, jakie zyskuje samochód w cenie filtra stożkowego. Jego głównym zadaniem jest przecież oczyszczanie powietrza, które wpływa do silnika.

Filtr stożkowy – dlaczego jednak nie?

Używanie filtra stożkowego to korzystne rozwiązanie dla osób, które oczekują od tego narzędzia rezultatów, takich jak wzrost mocy silnika czy zwiększeniu poziomu jego głośności. Te same efekty mogą być jednak uznawane przez innych kierowców za wady.

Warto wspomnieć także o tym, że filtr stożkowy nie spełnia w 100 proc. swojej podstawowej funkcji, czyli oczyszczania. Opływowy kształt sprzętu oraz wkłady filtrujące sprawiają, że do silnika przepływa znacznie więcej powietrza niż przy użyciu tradycyjnego filtru, jednak razem z nim przedostaje się więcej zanieczyszczeń. Z tego względu filtry stożkowe mogą nie sprawdzić się w samochodach, które np. często jeżdżą po piaszczystych drogach. Duża ilość piachu i pyłu wydobywająca się spod kół auta może być zbyt dużym obciążeniem dla filtrów stożkowych.

Jak dobrać filtr stożkowy?

W związku z tym, że filtr stożkowy jest montowany w samochodzie z wielu różnych powodów, decydując się na odpowiedni model, warto zastanowić się, jaki jest główny cel zastosowania tego narzędzia. Ustalenie tej kwestii pomoże w odpowiedzeniu na pytanie: jak dobrać filtr stożkowy? Założenie tego urządzenia przynosi niewielki wzrost mocy silnika, dlatego nie jest to główny powód instalacji filtru. Kierowcy wybierają ten produkt przede wszystkim ze względu na uzyskanie dźwięku charakterystycznego dla sportowych aut.

Koszt filtrów stożkowych waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Artykuły w niższym przedziale cenowym oferują m.in. producenci, tacy jak: K&N, Pipercross czy Simota. Z kolei marki produkujące drogie filtry stożkowe skupiają się na głównym zadaniu tych przedmiotów, czyli oczyszczaniu powietrza. Produkty warte kilkaset złotych gwarantują filtrację na odpowiednim poziomie.

Jak zamontować filtr stożkowy?

Decydując się na zakup urządzenia filtrującego powietrze, warto dowiedzieć się, jak zamontować filtr stożkowy, aby móc cieszyć się oczekiwanymi rezultatami. Należy pamiętać o kilku zasadach, które okazują się kluczowe dla prawidłowego działania filtru. Po pierwsze, należy odizolować go od gorącego powietrza z silnika. Ciepłe podmuchy powodują dostarczanie niewielkiej ilości energii, przez co nie można uzyskać większej mocy silnika. Filtr stożkowy powinien zostać zamontowany w odpowiedniej od niego odległości. Zaleca się także, aby przedmiot ten został dodatkowo obudowany.

Jak widać, filtr stożkowy to przyrząd o różnorodnych właściwościach. Miłośnicy motoryzacji znaleźli wiele ciekawych zastosowań dla tego gadżetu, toteż kierowcy często nabywają go w innym celu niż zwiększenie czystości powietrza płynącego do silnika.