Dobranie felg do stylu i temperamentu naszego auta nie jest tak trudne, jak się wydaje. Dzięki specjalnym aplikacjom online, wprowadzonych przez kilku producentów 
i dystrybutorów felg, w prosty sposób dopasujesz je do modelu i charakteru swojego samochodu.

Największą zaletą konfiguratorów online jest możliwość dobrania felg do stylu naszego auta, na dodatek bez wychodzenia z domu. Na przykład w tym sezonie bardzo modne są bardziej ekstrawaganckie i agresywne wzory felg. Jednak zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie warto sprawdzić, czy wybrane obręcze na pewno będą pasowały do naszego auta – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg OPONEO.PL S.A.

Najlepsze aplikacje umożliwiają wybór modelu auta, do którego planujemy kupić obręcze, oraz przetestowanie w wirtualnej przymierzalni jak będzie ono wyglądało w różnych wzorach felg. Niektóre z konfiguratorów pozwalają również na zmianę koloru samochodu, tła, na którym jest on prezentowany, jego obniżenie, a nawet na dodanie zdjęcia naszego własnego pojazdu.

Bardzo ważna jest prostota korzystania z aplikacji, a w szczególności z wyszukiwarki konkretnego modelu auta, i to właśnie ona była najwyżej oceniana w naszym rankingu. Istnieją na przykład konfiguratory z bardzo skomplikowanymi wyszukiwarkami typu drop down, które często w jednym z pierwszych kroków wymagają podania wielu danych, takich jak generacja, rodzaj nadwozia, pojemność i moc silnika itp. - niektórzy kierowcy potrafią utknąć na tym etapie.

Najciekawsza część procesu dobierania felg w internecie to wirtualna przymierzalnia felg. Funkcjonalność aplikacji tego typu jest różna. Większość zawiera zwykłe modele 2D, które można kolorować z poziomu aplikacji. Najlepsze umożliwiają szybkie wyszukiwanie przy pomocy zdjęć konkretnych marek i modeli pojazdów, na dodatek w różnych kolorach nadwozia. Tylko jeden polski konfigurator pozwala na dodanie zdjęcia naszego własnego auta w celu przymierzenia do niego felg.

Równie istotny jest sposób wizualizacji samych felg na aucie i łatwość ich przeglądania. Ułatwią nam to duże zdjęcia lub prezentacje video, a także zaawansowanie filtrowanie wyników wyszukiwania (np. według średnicy, wzorze lub kolorze) i ich sortowanie 
(np. według ceny, nazwy producenta lub modelu). Wysoko ocenialiśmy również możliwość dokonania zakupu wybranej felgi bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Bardzo ważna jest także ilość produktów dostępnych w danym konfiguratorze. Oceniając je na tej podstawie, jako kryterium przyjęliśmy liczbę marek i modeli felg, które możemy przymierzyć po wybraniu w wyszukiwarce najpopularniejszego obecnie na polskim rynku auta - Skody Octavii.

Postęp technologiczny sprawia, że w ciągu kilku najbliższych lat możemy spodziewać się kolejnej generacji konfiguratorów wykorzystujących modele 3D oraz technologię augmented reality (rzeczywistość rozszerzona), którego używają projektanci samochodów. Popularyzacja tabletów z wbudowanym aparatem spowoduje zapewne również powstanie konfiguratorów w wersji mobilnej, również na smartphony.

Rnking konfiguratorów felg dostępnych w internecie pokazuje, które z nich umożliwiają łatwe przechodzenie przez wszystkie kryteria wyszukiwania i zapewniają dostęp do największej liczby produktów.

Jak dobrać felgi?
 Ranking konfiguratorów Foto: Auto Świat
Jak dobrać felgi?
 Ranking konfiguratorów