Pochłaniacz wilgoci do samochodu w jakiejkolwiek formie jest nie tylko związany z kwestią estetyczną. Owszem, nieprzyjemny zapach wywołany nadmiarem wilgoci i ewentualne plamy pojawiające się na tapicerce nie są niczym przyjemnym. Tym, co liczy się najbardziej, jest jednak bezpieczeństwo. Takie zjawisko najczęściej związane jest z parowaniem szyb, a to ogranicza widoczność lub wręcz pozbawia jej kierowcy. Nie dość, że podróż takim samochodem jest nieodpowiedzialna, to również jest zagrożona karą, którą możemy otrzymać od Policji. Lepiej więc coś z tym zrobić, a jak wszyscy wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Do walki z wilgocią możemy wykorzystać zarówno preparaty i artykuły dostępne w sklepach, jak i domowe rozwiązania. Te drugie są niejednokrotnie mniej efektywne, lecz gdy sytuacja wymaga szybkiej reakcji, mogą się okazać nieocenioną pomocą.

Powody stosowania pochłaniacza wilgoci do samochodu

Kiedy pochłaniacz wilgoci do samochodu stanie się naprawdę potrzebny? Kiedy w naszym pojeździe będzie jej zbyt wiele i parowanie szyb będzie zbyt uciążliwe. Jest kilka miejsc, które mogą być prowodyrami takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim jest to podłoga, szczególnie w miejscach dywaników. Po pierwsze, to na gumowych ochraniaczach zbiera się cała woda, którą wnosimy na butach lub przypadkiem rozlewamy podczas otwierania napoju. Po drugie, podłoga może gnić, a to będzie powodowało przedostawanie się wody bezpośrednio z zewnątrz. Nie bez winy mogą być również bezramkowe drzwi. Problemem mogą okazać się źle dopasowane uszczelki lub niedomykające się szyby.

Zastosowanie pochłaniacza wilgoci do samochodu może być konieczne, jeżeli kanały odpływowe będą zatkane lub nie będą funkcjonowały w odpowiedni sposób. Taki stan rzeczy może być nawet spowodowany wadami auta, powstałymi na etapie konstrukcyjnym. Winnym stanie się również szyberdach lub — w przypadku kabrioletów — dach samochodu. W tym przypadku oczywiste jest, że jeżeli jeden z tych elementów przestaje działać prawidłowo, ułatwia dostęp wody do wnętrza. Szczególnie jeżeli wady związane są uszczelkami i łączeniami. Oprócz kabiny warto również dbać o lampy samochodowe. Rozszczelnienie obudowy może spowodować przedostawanie się do środka wody. Nie tylko wpłynie to negatywnie na sposób funkcjonowania świateł, ale i może być zarzewiem szkód w instalacji elektrycznej.

Pochłaniacz wilgoci do samochodu domowej roboty

Zanim zaczniemy wykorzystywać specyfiki, za które będziemy musieli zapłacić, spróbujmy podjąć się wyzwania i rozwiązać problem nieco inaczej. W przypadku zaistnienia dużej wilgoci w kabinie warto rozpocząć swoje zmagania od kilkugodzinnego przewietrzenia samochodu oraz solidnego odkurzania podłogi, dywaników i foteli. Jeżeli posiadamy własny garaż, nie bójmy się otworzyć na ten czas wszystkich drzwi na oścież. Gdy ograniczona ilość miejsca nam na to nie pozwala, postarajmy się, chociaż pootwierać wszystkie okna. Podczas sprzątania zauważyliśmy, że dywaniki lub tapicerka foteli wydają nieprzyjemny zapach? Spróbujmy porządnie je wyprać, aby przywrócić korzystny zapach. Pochłaniacz wilgoci do samochodu w wersji domowej może również przybrać doraźną postać gazet lub ręczników papierowych. Wystarczy je rozłożyć na podłodze i czekać aż nasiąkną, a następnie je wymienić.

Zaskakujące może być również wykorzystanie żwirku dla kotów, który rozsypujemy na wykładzinę i po kilku godzinach starannie odkurzamy. Pochłaniacz wilgoci do samochodu nie poradzi sobie niestety z innym jej efektem ubocznym, czyli zapachem. Oprócz prania poszczególnych elementów można spróbować też wykorzystać mieloną kawę w płóciennym woreczku, której roztaczający się aromat skutecznie zabije wszelki odór.

Jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu wybrać?

Poza sposobami, które nie będą się wiązały z poniesieniem wysokich kosztów, znajdą się również inne pochłaniacze wilgoci do samochodu. Usunięcie zapachu i plam można wykonać, korzystając z usług pralni chemicznej. Jeżeli chcemy walczyć z ilością wody w kabinie, można spróbować również z silikonowymi granulkami, które znaleźć można przykładowo w opakowaniach na buty. Wystarczy kupić przez Internet ich większą liczbę i rozłożyć je na podłodze. Znaleźć można także pochłaniacze z pojemnikiem na wodę. Jest to rozwiązanie niebezpieczne, ponieważ gdy zapomnimy o procesie osuszania kabiny, nagromadzona woda może wypłynąć. Wtedy nasza praca zostanie wykonana na marne.

Pochłaniacz wilgoci do samochodu a zaparowane szyby

Po uruchomieniu silnika w zimie szyby mają tendencję do parowania. Wtedy nawet najlepszy pochłaniacz wilgoci do samochodu może okazać się niewystarczający. Jak poradzić sobie z takim problemem? Najlepiej wykorzystać nawiew. Dobrym pomysłem będzie uruchomienie klimatyzacji lub ciepłego powietrza.

Pochłaniacze wilgoci w najlepszych cenach