Dobrze dobrane felgi mogą nadać autu oryginalny styl i charakter, dodać mu elegancji lub podkreślić jego temperament – wiedzą o tym wszyscy miłośnicy motoryzacji. To właśnie dla nich producenci przygotowali na 2012 rok nowe projekty obręczy, które każdemu kierowcy pomogą wyróżnić się na drodze. Warto już teraz wiedzieć, co będzie szczególnie modne w ciągu nadchodzących miesięcy, bo wiosna to najlepszy czas na odświeżenie wyglądu swojego auta.

Polscy kierowcy wciąż najbardziej cenią klasykę, czyli srebrne, błyszczące felgi o prostym, pięcioramiennym wzorze. Jednak światowe trendy na ten rok to bardziej ekstrawaganckie propozycje. Najważniejsi producenci obręczy aluminiowych zaprezentowali wiele przykładów nowoczesnego, odważnego wzornictwa. Jeden z projektantów inspirował się nawet wyglądem pasma górskiego Dolomitów. Prosta stylistyka i wzory optycznie zwiększające masywność będą hitem tego sezonu.

Czy światowa moda na duże obręcze dotarła już do Polski?„Jeszcze kilka lat temu standardowa felga miała średnicę do 16 cali. W tej chwili coraz bardziej popularne są modele w rozmiarach 17” oraz 18”, a nawet większe. Obręcze większe od seryjnych nadają autu bardziej agresywnego wyglądu” – wyjaśnia Filip Biesek, Koordynator Działu Felg Oponeo.pl S.A.. – „Należy jednak pamiętać, że te o największej średnicy (od osiemnastu cali w górę) przeznaczone są głównie do aut klasy premium oraz pojazdów typu SUV lub aut terenowych” – dodaje.

W tym sezonie równie dużo dzieje się, jeśli chodzi o kolory obręczy, a największy hit to matowe wykończenie. Najbardziej popularny jest grafit i elegancka czerń, zwłaszcza w wykończeniu mat. Producenci przygotowali również bardzo odważną ofertę dla kierowców lubiących eksperymenty tuningowe, czyli felgi w intensywnych kolorach: pomarańczowe czerwone, niebieskie, a także zielone. Najciekawsza propozycja to felgi dwukolorowe – czarno-czerwone, zielono-białe, a nawet różowo-srebrne. Ciekawe, czy wielu polskich kierowców zdecyduje się na taką ekstrawagancję?

„Myślę, że warto poprawić wygląd samochodu poprzez dobór felg o bardziej ekstrawaganckim wzorze. Choć nie sądzę, aby nasi kierowcy zdecydowali się na tak odważne rozwiązania jak różowe felgi, to myślę, że na wiosnę wielu z nich zechce odświeżyć wygląd swoich aut zgodnie z najnowszymi trendami. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania wyrazistymi felgami o wzorze szprychowym, a modelem, który w 2012 roku powraca na polski rynek, jest wzór „mesh” przypominający odwróconą literę Y lub „rogi jelenia” – mówi Filip Biesek.

strona 2

Kolejną nowością na naszym rynku jest to, że alufelgi coraz częściej można kupić bez zestawu montażowego. Oznacza to, że otwór centralny felgi jest idealnie dopasowany do piasty i nie ma potrzeby stosowania pierścieni centrujących. Montaż takich obręczy odbywa się za pomocą oryginalnych śrub/nakrętek. Należy jednak pamiętać, że tego typu zestaw felg trzeba dobrać idealnie do konkretnego modelu samochodu. Takie obręcze to również oszczędność, gdyż nie ponosimy kosztów zestawu montażowego.

Niezależnie od wyboru modelu o interesującym designie, kolorze i korzystnej cenie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by kupować produkty bezpieczne, czyli spełniające odpowiednie przepisy dotyczące jakości. „Obręcze sprzedawane na polskim rynku powinny być przetestowane zgodnie z wymogami określonymi w Regulaminie 124 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) dotyczącym homologacji kół” – tłumaczy Filip Biesek. Dlatego warto wybierać tylko alufelgi renomowanych firm, które możemy znaleźć w ofercie doświadczonych dystrybutorów.

Więcej informacji na temat felg można znaleźć na stronie: felgi.pl.