Auto Świat Porady Eksploatacja Jak w trybie ekspresowym schłodzić wnętrze auta?

Jak w trybie ekspresowym schłodzić wnętrze auta?

Nad Polskę nadciągają upały i jak co roku w internecie ożywa dyskusja, czy włączony obieg wewnętrzny zwiększa, czy zmniejsza wydajność klimatyzacji. Co na ten temat mają do powiedzenia... prawa fizyki?

Jest prosty sposób, żeby zwiększyć wydajność klimatyzacji. Tylko nie można przesadzić
Jest prosty sposób, żeby zwiększyć wydajność klimatyzacji. Tylko nie można przesadzićFord

Nawet dzisiaj część użytkowników aut nie do końca wie, do czego służy przycisk ze strzałką umieszczoną wewnątrz piktogramu symbolizującego samochód, zazwyczaj znajdujący na panelu klimatyzacji lub przy regulatorach odpowiedzialnych za ogrzewanie/chłodzenie kabiny. Kiedyś dostępny głównie w autach z klimatyzacją, dzisiaj jest obecny w praktycznie każdym aucie i umożliwia włączenie tzw. obiegu zamkniętego/wewnętrznego.

Tryb recyrkulacji powietrza w kabinie
Tryb recyrkulacji powietrza w kabinieŻródło: Auto Świat / Mariusz Kamiński

Najbardziej oczywistym powodem korzystania z trybu recyrkulacji jest chęć zablokowania dopływu powietrza z zewnątrz, aby zapobiec dostawaniu się do kabiny kurzu lub nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy chociaż raz pojechać za autem, z którego rury wydechowej wydobywa się dym, aby przekonać się do korzystania z obiegu zamkniętego.

Wspomniany tryb trzeba jednak włączyć, zanim nieprzyjemny zapach przedostanie się do układu wentylacji. Jeżeli to nastąpi, włączenie obiegu zamkniętego tylko pogorszy sprawę, bo zanieczyszczone powietrze będzie cały czas krążyło wewnątrz kabiny. To m.in. dlatego część producentów oferuje funkcję, która automatycznie włącza obieg zamknięty, kiedy tylko odpowiedni czujnik wykryje obecność zanieczyszczenia w zasysanym powietrzu.

Obieg wewnętrzny a zaparowane szyby

Chociaż obieg wewnętrzny może wydawać się bardzo dobrym sposobem na odizolowanie się od zapachów z zewnątrz, trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z korzystaniem z tego trybu. Przy wyłączonej klimatyzacji oraz w autach bez tego udogodnienia przedłużona praca układu wentylacyjnego w trybie recyrkulacji może prowadzić do zaparowania szyb przedniej i bocznych. Co więcej, brak dopływu tlenu z zewnątrz może skutkować pogorszeniem jakości powietrza w kabinie i trudnością w zachowaniu koncentracji oraz - na dłuższą metę - wywoływać zmęczenie i senność.

Tryb dopływu świeżego powietrza do kabiny
Tryb dopływu świeżego powietrza do kabinyŻródło: Auto Świat / Mariusz Kamiński

Szyby mogą zaparować nawet w autach z klimatyzacją. Wynika to z bezwładności układu wentylacji. Ale ponieważ klimatyzacja osusza powietrze, to już w chwilę po jej włączeniu para powinna zniknąć z szyb. Jeśli tak się nie stało, może to być sygnał do sprawdzenia stanu filtra kabinowego. Warto także pamiętać, że zbyt długa praca klimatyzacji w trybie recyrkulacji powietrza może spowodować nadmierne wysuszenie powietrza w kabinie.

Włączać obieg wewnętrzny razem z klimatyzacją czy nie?

Obecny w aucie tryb recyrkulacji pozwala przyspieszyć proces schładzania wnętrza. Jak możemy dowiedzieć się z instrukcji obsługi dostarczanych wraz z samochodami, włączenie klimatyzacji w trybie recyrkulacji powietrza zapewnia maksymalne chłodzenie. Dzięki temu można m.in. przyspieszyć proces obniżania temperatury w nagrzanym aucie. Tryb recyrkulacji działa także w drugą stronę. Kiedy aktywujemy go przy włączonym ogrzewaniu, możemy skrócić czas potrzebny do nagrzania wnętrza pojazdu.

Jak najszybciej schłodzić wnętrze auta?

Jak zatem najlepiej i najszybciej schłodzić wnętrze rozgrzanego auta? W pierwszej kolejności, zaraz po zajęciu miejsca za kierownicą, należy opuścić wszystkie szyby, zapewniając szybką wymianę powietrza i wyrównując temperaturę wewnętrzną z zewnętrzną. Po kilkudziesięciu sekundach szyby "zamykamy" i włączamy klimatyzację razem z obiegiem wewnętrznym. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wyłączamy obieg wewnętrzny po to, by system wentylacji wpuścił do wnętrza mniej suche powietrze. Może to nas uchronić przed infekcją górnych dróg oddechowych.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków