Niesprawny akumulator to według statystyk najczęstsza przyczyna awarii unieruchamiającej auto. Tymczasem baterie najbardziej psuje niedoładowanie. Dobry prostownik samochodowy pozwala uniknąć większości problemów
Trzeba pamiętać, że w nowoczesnych samochodach występują różne akumulatory
Im więcej elektrycznych i elektronicznych gadżetów na pokładzie auta i im krótsze pokonywane tym autem przebiegi, tym większe prawdopodobieństwo, że akumulator przedwcześnie odmówi posłuszeństwa. Kolejnym czynnikiem ryzyka są niskie temperatury – im zimniej, tym akumulator staje się mniej wydajny, a jednocześnie tym wyższe zapotrzebowanie auta na prąd. Przyda się wtedy dobry prostownik.
W takich sytuacjach trzeba mieć prostownik samochodowy
Jeśli korzystacie z samochodu sporadycznie lub jeździcie wyłącznie na krótkich trasach, nie liczcie na to, że samo ładowanie w czasie jazdy wystarczy – w takiej sytuacji może się przydać prostownik samochodowy do doładowywania akumulatora. Takie urządzenie jest też potrzebne każdemu motocykliście, który nie chce co sezon wymieniać baterii w swojej maszynie.
Warto kupić dobry prostownik samochodowy
Jaki prostownik samochodowy kupić? Wybór w sklepach, szczególnie tych internetowych, jest wprost olbrzymi. Odradzamy jednak zakup najtańszych urządzeń, nawet jeśli sprzedawcy obiecują, że oferowany przez nich sprzęt ma imponujące parametry elektryczne. Wysoki prąd ładowania nie jest wcale najważniejszym kryterium! Znacznie większe znaczenie ma jakość zastosowanej w prostowniku elektroniki.
Dzięki niej prostownik jest bezpieczny zarówno dla akumulatorów, jak i samochodu. Podłączenie prostej, taniej ładowarki wprost do akumulatora, który wciąż jest w aucie, to poważne zagrożenie dla wrażliwych podzespołów elektronicznych pojazdu. Dobrych ładowarek można używać w ten sposób bez obaw.
Prostowniki samochodowy do nowych akumulatorów
Obok standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych na rynku coraz częściej pojawiają się też baterie o znacznie bardziej zaawansowanych konstrukcjach, m.in. baterie żelowe, AGM i ECM (przeznaczone do aut z systemami start-stop i układami odzyskiwania energii), których nie powinno się ładować standardowymi ładowarkami, gdyż nie są niczym innym, jak tylko zwykłymi transformatorami.
Test pokazujący który prostownik jest najlepszy
Test, którego wyniki prezentujemy poniżej, uwzględnia kryteria dotyczące zarówno jakości wykonania urządzeń, ich wydajności, wygody użytkowania, a przede wszystkim – bezpieczeństwa dla akumulatora i instalacji samochodu. Eksperci sprawdzili m.in. to, jak poszczególne ładowarki radzą sobie z dostosowaniem parametrów ładowania do aktualnego stanu akumulatora.
W tej dziedzinie najlepszy prostownik samochodowy mają marki CTEK oraz Banner. Pierwsze z nich, jako jedyne w teście, ma też funkcję regeneracji akumulatora, czyli specjalny program ładowania, zwalczający tzw. rozwarstwienie elektrolitu, i funkcję ładowarki podtrzymującej, podłączanej do instalacji auta na czas wymiany baterii.
Foto: archiwum / Auto Świat
Test prostowników
Prostownik samochodowy - naszym zdaniem
Choć niemal wszystkie dostępne na rynku akumulatory są sprzedawane jako bezobsługowe, lepiej poświęcić im trochę uwagi. W autach pokonujących niewielkie roczne przebiegi, użytkowanych tylko okazjonalnie lub na krótkich trasach, regularne używany dobry prostownik samochodowy to jedyna metoda na wydłużenie trwałości akumulatora.
1/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
2/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
3/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
4/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
5/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
6/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
7/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
8/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator
9/9Prostownik samochodowy - czym i jak ładować akumulator