Żarówki ksenonowe

Nazwa tych żarówek wzięła się od nazwy gazu (ksenonu), którym są wypełnione. Ta technologia potrzebuje o około 30% mniej energii niż halogeny, ale najważniejsze, że zapewnia znacznie jaśniejszy promień świetlny. Takie żarówki emitują też bardziej naturalne światło, z lekko niebieskim odcieniem, dzięki czemu oczy kierowcy mniej się męczą. W zbliżającym się okresie mocne oświetlenie będzie kluczem do bezpiecznej jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde auto jest przystosowane do ksenonów. Ewentualne przeróbki z reflektorów halogenowych mogą się też skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i uszkodzeniem odbłyśników, które są czułe na promieniowanie UV emitowane przez ksenony.

Opony zimowe

Jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu zimowego warto poszukać okazji na nowe opony zimowe. Jednym z najpopularniejszych modeli według internetowej porównywarki cen Skąpiec.pl jest Dębica Frigo 2. To opona klasy ekonomicznej, przeznaczona do samochodów osobowych. Za lepszą przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni odpowiada kierunkowy bieżnik w kształcie litery V. Gumowa mieszanka z domieszką krzemionki zapewnia dobrą elastyczność nawet w niskich temperaturach. Frigo 2 to rozsądne połączenie komfortu, bezpieczeństwa i niskiej ceny.

Zestaw kosmetyków

Zima to wyjątkowo trudny czas dla karoserii naszego samochodu. Chodzi przede wszystkim o negatywny wpływ soli drogowej oraz ciągłą wilgoć i mróz. Aby skutecznie zabezpieczyć lakier, najlepiej pokryć go powłoką ceramiczną. Warto się pospieszyć, dopóki temperatury w ciągu dnia nie są zbyt niskie. Producenci tego typu kosmetyków zalecają, by używać ich w temperaturze od 10 do 30 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym powłoka dłużej będzie schnąć. W większości przypadków zabieg należy powtórzyć od 2 do 4 razy, by był skuteczny przez około rok. Warstwa ceramiczna chroni przed zarysowaniami, chemią drogową, czy nawet graffiti.

Apteczka

Poza gaśnicą i trójkątem powinniśmy również zaopatrzyć się w apteczkę. Na razie samo jej posiadanie nie jest obligatoryjne, ale musimy pamiętać o nakazie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad tym, by apteczka była obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Na ten moment apteczka musi znaleźć się tylko w autobusach, taksówkach, samochodach ciężarowych przewożących ludzi oraz pojazdach silnikowych przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania.

Nawigacja samochodowa

Nawigacja samochodowa to bardzo dobry sposób, by skutecznie, na czas i bezpiecznie dojechać do celu. Jest to szczególnie ważne podczas złych warunków atmosferycznych, które jesienią i zimą są zmorą wszystkich kierowców. Większość urządzeń ma nie tylko te same funkcje, które oferowane są w darmowych aplikacjach mobilnych na smartfony, ale też znacznie więcej. Oferują między innymi asystenta pasa ruchu, dożywotnią i darmową aktualizację map Europy i list fotoradarów, ostrzegają przed niebezpiecznymi zakrętami oraz informują o konieczności zrobienia przerwy w podróży. Niektóre nawigacje pełnią też funkcję wideorejestratora. Takie urządzenie staje się wtedy czymś w rodzaju czarnej skrzynki w samolocie. Rejestrują niezbędne informacje o trasie, co może być przydatne przy ustalaniu winnych wypadku lub kolizji.

Odświeżacz powietrza

Z biegiem czasu nawet w nowym samochodzie może pojawić się nieprzyjemny zapach. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Przyczyną może być przewożenie naszego czworonoga, czy pozostałości jedzenia w zakamarkach tapicerki. W okresie jesienno-zimowym dochodzi do tego jeszcze wilgoć. Najprostszym i najtańszym sposobem zniwelowania nieprzyjemnych zapachów przed nadchodzącą zimą jest zakup odświeżacza powietrza. Producenci dwoją się i troją, aby ich produkty nie tylko charakteryzowały się ciekawym zapachem, ale również by wytrzymywały na dłużej i skutecznie niwelowały nieprzyjemną woń.

Inne akcesoria

Wraz ze spadkiem temperatur, rośnie ryzyko, że nie uruchomimy silnika z powodu rozładowanego akumulatora. Ratunkiem w tej sytuacji będzie inny samochód ze sprawnym akumulatorem i oczywiście pomocny kierowca. Nic nie zdziałamy jednak bez kabli rozruchowych. Najlepiej wybrać te nieco dłuższe. Może się też zdarzyć, że samochód odmówi posłuszeństwa z innego powodu, a wtedy przyda się linka holownicza. Nie są to obowiązkowe akcesoria, ale na pewno docenimy ich obecność w bagażniku, gdy będą potrzebne w najmniej przewidywalnym momencie.

Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź obniżki już dziś i kupuj mądrze!