W dobie powszechnego zanieczyszczenia powietrza jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem w samochodzie jest sięgnięcie po oczyszczacze powietrza. Urządzenia te zazwyczaj są na tyle małe, że z łatwością zmieszczą się w kabinie auta, zabierając przy tym jedynie minimalną ilość miejsca. Zasilanie z gniazdka zapalniczki eliminuje problem dostarczania energii, a liczne filtry, w zależności od modelu, gwarantują wysoką skuteczność filtracji powietrza. W znalezieniu odpowiedniego urządzenia może pomóc przygotowany przez porównywarkę skapiec.pl ranking samochodowych oczyszczaczy powietrza, prezentujący aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

1. TCL TKJ5F

Według rankingu Top 10 przygotowanego przez serwis skapiec.pl TCL TKJ5F jest najpopularniejszym samochodowym oczyszczaczem powietrza. Urządzenie wyposażone jest w filtr HEPA, dzięki któremu ma zapewniać skuteczność usuwania zanieczyszczeń na poziomie 99,5 proc. TKJ5F generuje niewielki hałas (55 dB) i w ciągu godziny może oczyścić 12 m sześc. powietrza. Obsługę ułatwia funkcja Auto, która automatycznie odbiera odpowiedni rodzaj programu pracy.

2. Airbus AB8820

Chociaż oczyszczacz powietrza Airbus AB8820 jest tańszy od modelu TKJ5F, to ma zapewniać większą wydajność (62,5 m sześc. powietrza na godzinę), a przy tym generować jeszcze mniejszy hałas (48 dB). Urządzenie pracować z jedną z dwóch prędkości i wyposażone jest w filtr HEPA12. Wielu nabywców doceni z pewnością obecne w AB8820 aromatyzer i jonizator.

3. Platinet PCAPCHC

Samochodowy oczyszczacz powietrza Platinet PCAPCHC jest wygodną w użyciu konstrukcją — włącza się automatycznie po wykryciu zanieczyszczenia. Za skuteczność usuwania zanieczyszczeń odpowiadają trzy filtry — wstępny, HEPA11 i węglowy — które potrafią wyeliminować z powietrza w kabinie nawet 98 proc. zanieczyszczeń. Według danych producenta oczyszczacz powietrza PCAPCHC generuje 42 dB hałasu i może pracować z wydajnością 40 m sześc. na godzinę.

4. Eberg MIA

Trzy stopnie filtracji i obecność filtra HEPA12 to cechy samochodowego oczyszczacza powietrza Eberg Mia. Do określania stanu jakości powietrza urządzenie wykorzystuje optyczny czujnik lotnych związków organicznych (LZO) i pracując z maksymalną głośnością 52 dB w ciągu godziny potrafi oczyścić 25 m sześc. powietrza. Oczyszczacz Eberg Mia ma aluminiową obudowę i informuje o konieczności wymiany filtra wizualnie i dźwiękowo.

5. Katalad KQ08

Filtr HEPA12 znajdziemy także w oczyszczaczu Katalad KQ08. Na tle wielu innych urządzeń prezentowanych w rankingu Top 10 samochodowych oczyszczaczy powietrza model KQ08 ma stosunkowo niedużą moc (3 W) i generuje względnie niewielki poziom hałasu (48 dB). Wśród dodatkowych funkcji modelu można wymienić jonizator.

6. Airbus AB8300

Jeżeli zależy nam na wydajnym oczyszczaczu z czujnikiem jakości powietrza TVOC, można zainteresować się modelem AB8300 firmy Airbus. Z głośnością podczas pracy sięgającą 44 dB oczyszczacz należy do grupy cichych urządzeń, a wydajność 67,5 m sześc./godzinę stawia model Airbusa w czołówce oczyszczaczy w rankingu Top 10 serwisu skapiec.pl. Na plus urządzenia AB8300 można zaliczyć także funkcję jonizacji powietrza.

7. Airbus AB8830

Pod względem parametrów pracy oczyszczacz Airbus AB8830 jest praktycznie identyczny z nieco popularniejszym w serwisie skapiec.pl modelem AB8300, również firmy Airbus. A zatem znajdziemy tu m.in. filtr HEPA12, czujnik jakości powietrza TVOC, a także jonizator. Chociaż urządzenie ma inny kształt, podczas pracy generuje 44 dB hałasu i może pochwalić się wydajnością na poziomie 67,5 m sześc. na godzinę.

8. Airbus AB8840

Kolejny już model Airbusa w zestawieniu Top 10 samochodowych oczyszczaczy powietrza. Prezentowane urządzenie o mocy 3 W wyposażone jest w filtr HEPA12 i może pracować z jedną z dwóch prędkości. AB8840 z szumem podczas pracy sięgającym 45 dB jest minimalnie głośniejszy od AB8830, a przy tym może pochwalić się nieco mniejszą wydajnością (62,5 m sześc. na godzinę). Oczyszczacz oferuje także funkcję jonizacji.

9. Sharp IGGC2EUP

Sharp w swoim oczyszczaczu powietrza postawił na rozwiązanie określane mianem Plasmacluster, które zdaniem producenta ma pozwalać usuwać unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni oraz wirusy. Samo urządzenie ma trzy tryby pracy, przy czym w najintensywniejszym generuje 36 dB hałasu. Ponadto oczyszczacz powietrza Sharp IGGC2EUP wyposażony jest w dwa filtry PM10.

10. Warmtec AP GO

Ranking Top 10 najpopularniejszych samochodowych oczyszczaczy powietrza zamyka kompaktowy Warmtec AP Go. Urządzenie swoją skuteczność ma zawdzięczać filtrowi HEPA H13 oraz filtrowi z węglem aktywnym. Model AP Go oferuje trzy tryby pracy (auto, low, high), przy czym w trybie automatycznym sam dobiera prędkość pracy wentylatorów w oparciu o wskazania czujnika zanieczyszczeń.