W grudniu 2011 roku rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod petycjąskierowaną do ministrów Michała Boniego oraz Sławomira Nowaka. Domagamy się w niej wprowadzenia obowiązku odnotowywania przebiegu auta podczas przeglądów technicznych w stacjach kontroli pojazdów oraz stworzenia ogólnodostępnej bazy, dzięki której informacje te będą dostępne wszystkim zainteresowanym.

Takie rozwiązanie od lat stosowane jest np. w Szwecji – wystarczy znać numer rejestracyjny samochodu, żeby sprawdzić: jaki miał przebieg przy ostatnim badaniu technicznym, czy został sprowadzony, czy też pochodzi z lokalnego rynku, do jakich celów był używany. Mamy świadomość, że taki system nie wyeliminuje wszystkich patologii związanych z handlem używanymi autami, ale na pewno poważnie utrudni życie nieuczciwym sprzedawcom.

Dlaczego należy walczyć z procederem „kręcenia liczników”? Bo tracą na tym niemal wszyscy. Nabywcy – bo kupują samochody bardziej zużyte, niż im się wydaje, a w dodatku płacą za nie więcej. Uczciwi sprzedawcy też są poszkodowani, ponieważ oferowane przez nich pojazdy mają z reguły wyższe przebiegi od aut wystawianych przez handlarzy-oszustów, w rezultacie więc trudniej je sprzedać.

Wiemy, że prace nad wprowadzeniem systemu zbierania i udostępniania danych o przebiegu pojazdów trwają w odpowiednich ministerstwach od dawna. Najwyższy czas, żeby je przyspieszyć, bo co roku tysiące osób pada ofiarą oszustów, a straty przez nich powodowane sięgają setek milionów złotych.

Akcja zbierania podpisów nadal trwa. Pokażmy rządowi, że pamiętamy o obietnicach składanych przez polityków i urzędników, a także domagamy się ich realizacji. Zapraszamy do wizyty na naszej stronie i poparcia petycji.