Czy znasz wszystkie funkcje swojego samochodu? Wielu kierowców wtedy powie, że przecież to oczywiste. Często jednak okazuje się, że kilka przycisków i opcji jest nieodkrytych. Niektóre z nich mogą się przydać.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Niepozorny przycisk, pomocna funkcja

Np. ten mały przycisk, który najczęściej znajduje się na kierownicy, a jego obecność w nowoczesnych autach jest niemalże standardowa. Dlaczego jednak jest tak istotny i o co chodzi z oszczędnościami? Jest to bowiem ogranicznik prędkości.

Jak sama nazwa wskazuje, służy on ograniczeniu maksymalnej prędkości, z jaką będziemy się poruszać. Można więc za jego pomocą ustawić limit, a samochód nie przekroczy go nawet o 1 km/h. Ogranicznik można ustawić tak naprawdę na dowolną prędkość. Co ważne, może być dezaktywowany poprzez maksymalne naciśnięcie pedału gazu. To działanie na rzecz bezpieczeństwa — w razie, gdyby kierowca musiał użyć pełnej mocy w awaryjnej sytuacji.

Nie mylmy tej funkcji z tempomatem. Ogranicznik jedynie nie pozwoli przekroczyć dozwolonej prędkości, ale kierowca cały czas musi operować pedałem gazu i w zakresie od 0 km/h do ustalonego limitu może jechać z dowolną prędkością.

Jeśli więc używa się go w odpowiedni sposób, można uniknąć przypadkowego przekroczenia prędkości, o co bardzo łatwo w razie rozkojarzenia. W takim przypadku narażamy się na mandat, który odkąd obowiązuje nowy taryfikator, może być bardzo wysoki.