• Pamięć wbudowana w kamerę to wygodne rozwiązanie, ale nie bez wad. Pamięci nie można zmienić choćby na większą podczas użytkowania
  • Funkcje asystentów kierowcy w kamerze bardziej irytują niż pomagają - najbardziej przydatne jest ostrzeżenie, gdy pojazd przed nami rusza
  • Nowoczesne wideorejestratory nie zawierają ekranu, wszelkie ustawienia odbywają się poprzez aplikację w smartfonie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Pora na nową generację wideorejestratorów samochodowych, w których nie są już potrzebne przenośne karty pamięci, bowiem filmy i zdjęcia zapisuje się w pamięci urządzenia. To dość wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba martwić się o dobór właściwej karty, jak i jej żywotność (karty w kamerach w samochodach są narażone na przyspieszone zużycie i z czasem wymagają wymiany). Nie jest to jednak wolne od wad.

Aby obejrzeć filmy zapisane w nowej kamerze 70mai M500, trzeba ją bezprzewodowo połączyć z telefonem i pobrać pliki do pamięci naszego smartfonu. Można także skorzystać z możliwości przewodowego połączenia kamery np. z komputerem (ale standardowy przewód USB-C dołączony do kamery służy tylko do zasilania). Na pocieszenie pozostaje fakt, że to jedna z nielicznych niedogodności związanych z nowym produktem 70mai. Narzekać można co najwyżej jeszcze na brak typowego uchwytu z przyssawką, bo tę kamerę przykleja się do szyby.

Przyklej folię, a potem kamerę

Sam montaż nie jest zbyt skomplikowany. Kamerę łatwo przykleja się do szyby (warto najpierw przykleić specjalną folię, a potem uchwyt z kamerą). Przed instalacją lepiej jednak połączyć sprzęt z aplikacją w telefonie, by mieć podgląd obrazu na żywo (i świetną oś czasu z podglądem zgromadzonych nagrań), co ułatwia właściwe ustawienie sprzętu i kalibrację układów wspomagających kierowcę.

Domyślnie kamera nagrywa w formacie 4:3 i wysokiej rozdzielczości 2592x1944 pikseli (30 kl/s). Można jednak zmienić format (16:9) i rozdzielczość (1920x1440). Nawet na domyślnych ustawieniach kamera rejestruje świetne filmy w dzień i w nocy (w trakcie jazdy można odczytać tablice rejestracyjne w wielu mijanych autach). Kto częściej podróżuje w godzinach nocnych, powinien aktywować tryb HDR (standardowo jest wyłączony), który poprawia czytelność ujęć. Wszelkie ustawienia można dokonać tylko poprzez aplikację w smartfonie (prosty i łatwy w obsłudze program przetłumaczony na język polski), gdyż 70mai M500 nie zawiera wbudowanego ekranu do obsługi urządzenia.

Warto sięgnąć do aplikacji jeszcze z jednego powodu. Kamera zawiera bowiem pakiet układów wspomagających kierowcę (ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu, ryzyku kolizji i odjeżdżającym poprzedzającym pojeździe), które należy samodzielnie aktywować i skonfigurować (wymagana przez chwilę jazda z prędkością co najmniej 40 km/h). Wszystko, prócz asystenta pasa ruchu, na co dzień bardzo się przydaje.

70mai M500 - nasza ocena

Choć 70mai M500 nie jest tania (sugerowana cena ok. 500 zł), to jednak jest wyśmienitym produktem wysokiej jakości. To bardzo porządnie wykonana i dobrze wyposażona (świetny pakiet akcesoriów w zestawie) kamera samochodowa. Pod względem jakości nagrań wyróżnia się w swojej klasie cenowej i może być porównywana z wyraźnie droższymi urządzeniami. Sprzęt godny uwagi.

To nam się podoba

+ wysoka jakość wykonania

+ bardzo dobra jakość nagrań w ciągu dnia

+ świetne nagrania zarejestrowane wieczorem i w nocy

+ łatwa w obsłudze aplikacja

+ ładowarka z dwoma gniazdami USB

+ wbudowany port USB-C

+ wbudowana pamięć (brak problemów z kompatybilnością kart)

+ sterowanie głosowe (niestety nie po polsku)

+ opcja trybu parkingowego

To nam się nie podoba

- brak możliwości podłączenia kamery do komputera, by zgrać filmy (na fabrycznym kablu. Na innych działa jak należy)

- w zestawie tylko uchwyt klejony do szyby

- precyzyjne ustawienie kamery w aucie należy dokonać z aplikacją

- brak współpracy z tylną kamerą

- przy zakupie należy wybrać wielkość wbudowanej pamięci (brak opcji powiększenia)

70mai M500 - dane techniczne

Maksymalna rozdzielczość 2592x1080p (30 fps)

Deklarowany kąt widzenia 170 st

Przesłona F/2.0

Wbudowana pamięć 32 GB

Zasilanie bateria 500 mAh

Optyka Sony

Format video MP4

Cena 499 zł

OCENA – 5

Wideorejestratory w najlepszych cenach - sprawdź, nasze propozycje

Foto: Auto Świat