- Niemiecki automobilklub ADAC i austriacki ÖAMTC od 50 lat testują opony
- Z okazji jubileuszu przetestowano aż 50 modeli opon – znacznie więcej niż zwykle
- Do pierwszej piątki najlepszych opon zakwalifikowały się wyłącznie modele znanych, renomowanych marek
- Wśród 7 najgorszych opon w teście ADAC/ÖAMTC nie ma opon żadnej znanej marki
Jubileuszowy test opon letnich ADAC/ÖAMTC (niemiecki klub przeprowadza go wspólnie z siostrzaną organizacją z Austrii) różni się od poprzednich testów organizowanych przez ten automobilklub nie tylko liczbą badanych opon, również metodologia i kryteria zostały dostosowane do współczesnych wymagań. W 2023 roku eksperci ADAC zajęli się oponami w jednym z najpopularniejszych obecnie rozmiarów: 205/55 R16.
Test opon letnich ADAC 2023: nowe zasady oceniania
Nowy test ADAC obejmuje dwa podstawowe moduły – w pierwszym oceniany jest wpływ opon na bezpieczeństwo jazdy, w drugim oceniany jest wpływ opon na środowisko. Wyniki prób dotyczących bezpieczeństwa jazdy mają 70-proc. udział w wyniku końcowym, ocena w dotycząca wpływu na środowisko stanowi 30 proc. oceny końcowej. Dziesięć z przetestowanych opon otrzymało ocenę "dobrą", 21 ocenę "zadowalającą", dwanaście ocenę "dostateczną", a siedem ocenę "niedostateczną". Wśród zwycięzców testu znalazły się opony Goodyear Efficient Grip Performance 2 i Continental PremiumContact 6, stawkę zamykają – jak można się było spodziewać, opony zupełnie nieznanych marek: Premiorri Solazo i DoubleCoin DC99.
Test ADAC wykazał, że nadal między poszczególnymi modelami opon występują olbrzymie różnice w osiągach – np. Continental Premium Contact 6, najbezpieczniejsza opona w teście, na mokrym asfalcie pozwalała zatrzymać auto testowe z prędkości 80 km/h na dystansie 34 m, a na oponach DoubleCoin w tych samych warunkach droga hamowania wydłużała się do ok. 59 m!
Olbrzymie różnice w trwałości opon
Różnice dotyczą także wpływu na środowisko naturalne – tu szczególnie ważna jest trwałość opon. Michelin e.Primacy ma szacowaną trwałość na poziomie 71 500 km, podczas kiedy opony marek budżetowych Zeetex są zużyte już po 23 100 km. Niestety, świetne wyniki w dziedzinie trwałości nie wystarczyły oponom marki Michelin do uzyskania wysokiej oceny końcowej, bo w dziedzinach mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy, uzyskały one przeciętne oceny. .
Goodyear Efficient Grip Performance 2 – czyli zwycięzca tegorocznego testu – zdaniem ekspertów z ADAC najlepiej spełnia zarówno oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa jazdy, jak i ochrony środowiska. Z kolei zajmująca drugie miejsce opona Continental PremiumContact 6, zdaniem ADAC wyznacza standardy w zakresie bezpieczeństwa jazdy, ale w kwestii wpływu na środowisko ma pewne deficyty.
10 najlepszych opon letnich 205/55 R16 według ADAC
- Goodyear Efficient Grip Performance 2
- Continental Premium Contact 6
- Michelin Primacy 4+
- Bridgestone Turanza T005
- Nokian Tyres Wetproof
- Falken ZIEX ZE310 Ecorun
- Continental UltraContact
- Kumho Ecsta HS52
- Hankook Ventus Prime4
- Nexen N´Fera Primus
Najgorsze opony letnie 205/55 R16 według ADAC
Spośród 50 przetestowanych w tym roku przez ADAC/ÖAMTC opon, aż 7 modeli uzyskało ocenę "niedostateczną". Oto lista opon, których zdaniem niemieckich ekspertów należy unikać.
- Rotalla RH 01
- Berlin Tires Summer UHP 1 G2
- Lassa Driveways
- Evergreen EH 226
- Riken Road Performance
- DoubleCoin DC99
- Premiorri Solazzo
Opony letnie w najlepszych cenach - sprawdź, nasze propozycje
Galeria zdjęć
Uwaga! Oceny według niemieckiej "odwróconej" skali ocen, gdzie "1" to ocena najwyższa (celująca), a "6" to ocena najniższa.