Od września 2022 r. przy zmianie numeru rejestracyjnego urzędy komunikacji nie wydają już kart pojazdu i nalepek legalizacyjnych. To oznacza, że z szyb samochodów znikną nalepki z umieszczonym na nich numerem rejestracyjnym. Pozostaje zatem pytanie, jak odkleić, np. starą naklejkę, aby nie pozostawić na szybie brzydkiego śladu?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nalepka na szybie — dlaczego jej usunięcie nie jest takie proste?

Wbrew pozorom zadanie wcale nie jest takie proste. Wszystko dlatego, że umieszczana na szybie nalepka ma specjalną konstrukcję, która uniemożliwia odklejenie jej w całości, aby nie można było umieścić jej w innym pojeździe. Rozwiązaniem tego problemu stało się zastosowanie dwuwarstwowej naklejki, która przy próbie odklejenia po prostu rozrywa się na części, a na szybie dodatkowo pozostają resztki kleju.

Usuwanie nalepki z szyby przy pomocy ostrych narzędzi i... gorącego powietrza

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, jakie nasuwa się na myśl przy próbie usunięcia nalepki z szyby, jest użycie ostrego narzędzia, np. noża tapicerskiego lub żyletki. Ale nieumiejętne użycie któregokolwiek z nich może skończyć się pokaleczeniem dłoni, a w mniej drastycznym przypadku po prostu porysowaniem powierzchni szyby. Dlatego też, aby mieć pewność, że usuwanie nalepki nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych szkód, warto do naszego arsenału dodać jeszcze jeden — kluczowy jak się okazuje — element, tj. źródło ciepła. W okresie jesieni, zimy i wiosny najlepiej sprawdza się w tej roli zwykła suszarka do suszenia włosów. Latem możemy zdać się na naturę, ale tylko w bezchmurny dzień, kiedy to słońce ogrzewa szybę i całe wnętrze nawet skuteczniej niż suszarka.

Przeczytaj także: Znak ryby na samochodzie. Czy znasz tajemnicę tej naklejki?

Odklejanie nalepki z szyby krok po kroku

Jeśli chcemy usunąć nalepkę bez czekania na gorące letnie dni, z pewnością sięgniemy po wspomnianą suszarkę. I tu uwaga! Szybę ogrzewamy od strony kabiny i ważne, abyśmy ogrzewali równomiernie większą jej powierzchnię. W ten sposób ograniczymy ryzyko pojawienia się naprężeń i pęknięcia szkła.

Kiedy już szyba jest dość mocno rozgrzana, możemy spróbować podważyć jeden z rogów naklejki. Czasami wystarczy zrobić to paznokciem, czasem nie obejdzie się bez użycia ww. noża lub żyletki. Kiedy nalepka zaczyna odchodzić od szkła, możemy zacząć ją usuwać, delikatnie ciągnąc w swoją stronę. Trzeba przy tym pamiętać, aby cały czas kierować na szybę strumień gorącego powietrza.

Dowiedz się też: Jak się pozbyć naklejek z karoserii auta

Może się zdarzyć, że po usunięciu naklejki na szybie pozostaną resztki kleju. Aby się ich pozbyć, wystarczy sięgnąć po szmatkę, którą wcześniej nasączymy zmywaczem do paznokci. Jeżeli nie mamy go w domu, możemy również zastosować rozpuszczalnik lub benzynę ekstrakcyjną.