• Używanie klimatyzacji również zimą to oszczędność pieniędzy, ale także zwiększona wygoda
  • Nieużywane urządzenia szybciej się psują, a w przypadku klimatyzacji w aucie już wyłączenie jej na kilka miesięcy może przynieść negatywne skutki
  • Klimatyzacja korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, bo pozwala szybko zapewnić dobrą widoczność, gdy w kabinie jest dużo wilgoci

Klimatyzacja głównie kojarzy się z latem, chłodem i orzeźwieniem. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo gdy temperatury na zewnątrz osiągają lub przekraczają 30 st. C, właśnie przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją jest jak najbardziej pożądane. Jeśli nasze auto jest wyposażone w ten układ, powinien on również być czasem używany zimą. Są na to dwa dobre powody.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nieduże oszczędności na paliwie odbiją się dużymi wydatkami w serwisie

Pierwszym z nich jest oszczędność pieniędzy. Choć klimatyzacja dodatkowo obciąża silnik, co powoduje zwiększone zużycie paliwa (od 0,5 do 1,5 litra), to mniejsza częstotliwość korzystania z niej może spowodować przyspieszone zużycie elementów tego układu.

Nieużywane elementy, takie jak sprzęgiełko kompresora, mogą zacząć korodować, co może doprowadzić do jego unieruchomienia. Z kolei olej smarujący kompresor razem z czynnikiem z czasem mogą ulec rozwarstwieniu, przez co nie zapewnią optymalnych warunków pracy kompresorowi, a to przyspieszy jego zużycie. Koszt wymiany elementów klimatyzacji jest wysoki, zatem raz na tydzień lepiej ją włączyć na kilka minut i spalić trochę więcej paliwa, niż skończyć w warsztacie.

Klimatyzacja osusza powietrze. Zimą to nieoceniona pomoc

Jesienią i zimą wnętrza naszych samochodów są bardziej wilgotne niż w innych porach roku. Wilgoć wnosimy na butach i na kurtkach, nie wspominając o tym, że czasem do wnętrza dostanie się deszcz lub śnieg. A obecna w kabinie wilgoć zamienia się w parę wodną i osadza na zimnych elementach auta, np. na szybach. W tym okresie zaparowane szyby to normalny widok, ale łatwy do zniwelowania, gdy uruchomimy klimatyzację.

Suche powietrze generowane przez klimatyzację sprawia, że wilgotne wnętrze auta zostaje szybko osuszone. Warto więc nawet zimą włączyć ten układ dla własnej wygody i bezpieczeństwa samej klimatyzacji. Pamiętajmy, że powietrze płynące z nawiewów w kabinie nie musi być przecież zimne.

Klima zimą? Musi być spełniony jeden warunek

Pozostaje jednak jedno "ale", choć nie zawsze. Niektórzy producenci tak projektują układy klimatyzacji w autach, że nawet mimo kliknięcia przycisku AC klimatyzacja się nie włączy. Co więcej, przycisk może się świecić i sugerować, że rzeczywiście jest uruchomiona, jednak komputer sterujący nie załączy sprzęgła uruchamiającego kompresor.

Takie działanie jest uzależnione od temperatury zewnętrznej rejestrowanej przez termometr. Wiele modeli po prostu poniżej określonej temperatury nie uruchamia układu. Podobnie jest, gdy komputer zarejestruje, że w układzie klimatyzacji jest zbyt mało czynnika chłodzącego.