Wzmacniacz samochodowy – czym jest i jak działa

Wiemy już, że wzmacniacz samochodowy jest urządzeniem, które może znacząco poprawić jakość dźwięków wydawanych z naszych samochodowych głośników. Jak dokładnie działa? Na tej samej zasadzie co standardowy wzmacniacz audio, który jest używany do poprawienia brzmień stacjonarnych sprzętów grających. Wzmacniacz samochodowy przetwarza sygnały przesyłane z radia zamontowanego w naszym aucie, wzmacnia je i przekierowuje do głośników, które dzięki temu mogą wydawać dużo czystsze oraz lepsze jakościowo brzmienia.

Każdy koneser muzyki, który spędza sporo czasu za kółkiem, zastanawia się, w jaki polepszyć jej jakość w samochodzie. Auto gwarantuje świetne wygłuszenie, więc warunki do słuchania ulubionych kawałków są w nim kapitalne. Często pierwszym pomysłem jest wymiana całego zestawu głośników, a to może okazać się bardzo kosztowne. Prostszym, tańszym, ale przy tym tak samo satysfakcjonującym rozwiązaniem tej kwestii będzie właśnie wzmacniacz samochodowy zamontowany pod fotelem lub w bagażniku.

Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy?

Jednak nie każdy wielbiciel muzyki musi być przy okazji mechanikiem i pasjonatem majsterkowania. Zrozumiałe jest więc, że niektórzy obawiają się podłączania tego typu urządzeń, bo nie czują się pewnie. Wzmacniacz samochodowy jest sprzętem, który bez problemu możemy podłączyć sami, nawet jeśli nie jesteśmy fachowcami. Wystarczy tylko, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad i działać według instrukcji.

Zanim zaczniemy montaż, warto wygospodarować miejsce w aucie, w którym umieścimy wzmacniacz samochodowy. Potem musimy odłączyć źródło prądu. To zapewni nam bezpieczeństwo w dalszej pracy. Dopiero wtedy możemy przystąpić do podłączania sprzętu. Najpierw bierzemy kabel uziemienia, jedną stroną wpinamy go do naszego urządzenia, a drugą mocujemy do podwozia auta. Kolejnym krokiem jest przyłączenie przewodu zasilania do akumulatora. Na koniec musimy już tylko wpiąć wzmacniacz do radia i gotowe!

Gdzie go zamontować?

Wiemy już, w jaki sposób powinniśmy zająć się montażem wzmacniacza samochodowego. Zanim przejdziemy do działania, musimy zastanowić się, w jakim miejscu go umieścić. Tak naprawdę to urządzenie mogłoby znaleźć się w dowolnej części samochodu. Przyjmuje się jednak, że najlepszą lokalizacją do montażu tego sprzętu jest bagażnik. Jeśli jednak nie chcemy tracić w nim miejsca na nasze rzeczy, możemy umiejscowić go pod jednym z foteli.

Jak podłączyć wzmacniacz antenowy do radia samochodowego?

Należy w tym miejscu rozróżnić typowy wzmacniacz samochodowy od antenowego. Ten pierwszy wzmacnia sygnały przesyłane przez radio, dzięki czemu głośniki mogą generować pełniejsze brzmienia w lepszej jakości. Ten drugi z kolei pomaga w wychwytywaniu fal radiowych przez zamontowany w naszym aucie odbiornik. Czasem, na przykład jadąc odludną drogą, zdarza się, że tracimy kontakt z naszą ulubioną radiostacją. Wzmacniacz antenowy pomoże go utrzymać.

Jak go zamontować? Jest to jeszcze prostsze niż w przypadku wzmacniacza samochodowego. Tu również musimy najpierw zadbać o nasze bezpieczeństwo, na wstępnie wyłączając źródło prądu. Potem możemy przystąpić do właściwego montażu. Wystarczy jedynie wyjąć radio, odpiąć kabel antenowy i przyłączyć go do wzmacniacza, który z kolei specjalnym przewodem należy połączyć z naszym radioodbiornikiem. Na koniec wystarczy jeszcze tylko podpiąć urządzenie do kostki ISO, która zasila również radio i gotowe!