• Niewłaściwe używanie klimatyzacji w aucie doprowadza do powstania środowiska, w którym namnażają się bakterie, pleśnie i grzyby
  • Drobnoustroje powodują nie tylko nieprzyjemny zapach, ale i przyczyniają się do infekcji podróżnych. By temu zapobiec, wystarczy zastosować tzw. zasadę pięciu minut
  • W celu zapewnienia większego komfortu kierowcy i pasażerów w lecie warto też wietrzyć samochód przed ruszeniem i wybrać dobry wariant nawiewu
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Klimatyzacja w samochodzie to bardzo wygodne rozwiązanie, które może w znaczny sposób podnieść komfort podróży. Jeśli jednak kierowca będzie korzystać z niej nieumiejętnie, to po pewnym czasie, gdy mechanizm zostanie włączony, z kanałów wentylacyjnych zacznie dobywać się nieprzyjemny zapach. Jego pojawienie się oznacza, że z połączenia działania wysokiej temperatury i wilgoci, która zebrała się w klimatyzacji, powstało dogodne środowisko dla bakterii, pleśni i grzybów.

Czytaj także: Jak nie przegrzać samochodu? Kilka trików na upalne dni

Bakterie, grzyby i pleśnie nie tylko tworzą nieprzyjemną woń, ale i potęgują ryzyko infekcji. Żeby zminimalizować ilość drobnoustrojów, które bytują w kanałach wentylacyjnych, trzeba zastosować tzw. zasadę pięciu minut, która dotyczy wyłączania systemu. Dzięki temu prostemu trikowi podróżni mogą przygotować również swój układ oddechowy i ciało na temperaturę, która panuje na zewnątrz pojazdu, co również zminimalizuje ryzyko przeziębienia się.

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Zasada pięciu minut w klimatyzacji jest banalnie prosta

Zasada pięciu minut jest bardzo prosta, chodzi o wyłączanie klimatyzacji w odpowiednim momencie. Aby zapewnić największy komfort podróżnych i przedłużyć sprawne działanie całego systemu, wystarczy wyłączyć klimatyzację na pięć minut przed dotarciem do celu podróży i zgaszeniem silnika. Pamiętać należy jednak, żeby nie wyłączać nawiewu, który musi pozostać aktywny. Dlaczego?

Czytaj także: Przegląd klimatyzacji w samochodzie przed sezonem

Dzięki wyłączeniu schładzacza zamrożony podczas pracy parownik zyska czas na podwyższenie swojej temperatury i dostosowanie jej do tej panującej na zewnątrz. Chłód i para wodna z parownika zostaną z niego odebrane przez pracujący nawiew, co zminimalizuje ilość wilgoci w układzie.

Jak podwyższyć komfort jazdy w upalne dni?

  • Przed ruszeniem z miejsca, gdy kabina samochodu mocno nagrzała się w słońcu, warto ją przewietrzyć. Proste otwarcie drzwi sprawi, że nadmiar ciepła szybko zostanie uwolniony, przez co schładzacz będzie mógł później szybciej obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu.
  • Jeśli chcesz szybciej schłodzić kabinę, wybierz zamknięty układ powietrza w nawiewach.
  • Zadbaj o klimatyzację i rób jej regularne przeglądy. Dobra konserwacja systemu klimatyzacyjnego oznacza nie tylko na dezynfekcję kanałów wentylacyjnych i wymianę filtra kabinowego, ale i uzupełnianie czynnika chłodzącego i oleju, który smaruje sprężarkę.