• W wielu nowych autach zegarek aktualizuje się automatycznie, dzięki powiązaniu z odbiornikiem radiowym RDS, cyfrowym radiem DAB+ lub nawigacją GPS
  • Gdy automatyczna zmiana czasu nie działa, można ręcznie ustawić zegarek w samochodzie
  • Zwykle godzinę ustawia się w menu fabrycznego radia samochodowego lub w ustawieniach widocznych na ekranie pomiędzy zegarami

Im nowsze auto, tym łatwiej? Godzina powinna być bowiem automatycznie aktualizowana, dzięki czemu podczas zmiany czasu na letni czy zimowy kierowca nie musi sięgać do skomplikowanego menu. Niestety bywają wyjątki.

Zmiana czasu - automat nie zawsze działa tak, jak powinien

W wielu nowych samochodach ustawienie czasu jest powiązane z sygnałem z wbudowanego radia (regulacja poprzez tradycyjny RDS lub nowsze cyfrowe radio DAB) albo nawigacją GPS (wówczas wystarczy odbiór sygnału satelitarnego). Niekiedy aktualizacja jest możliwa także dzięki połączeniu z internetem. Wszystko jest zautomatyzowane, o ile oczywiście wybraliśmy odpowiednią opcję. Zwykle w menu możemy znaleźć także możliwość ręcznego ustawienia godziny.

Wbrew pozorom niekiedy trzeba sięgnąć do ręcznej zmiany czasu, gdyż zdarza się, że automatyka płata figle. Najłatwiej przekonać się o tym w samochodach, w których zegarek powiązany jest z danymi ze stacji radiowych RDS. Zdarza się, że niektórzy nadawcy aktualizują dane z opóźnieniem. To oznacza, że gdy będziemy słuchać różnych rozgłośni, to za każdym razem przy zmieni stacji zmieni się także wskazanie czasu!

Zmiana czasu - jak zmienić ręcznie godzinę?

Jaka marka, takie ustawienia, a coraz częściej także wiele zleży od konkretnego modelu. Zdarza się, że do regulacji zegarka wystarczy tylko niewielkie pokrętło (np. między zegarami) lub przyciski (dość popularne w autach japońskich z charakterystycznym prostym cyfrowym czasomierzem). Coraz częściej bywa jednak tak, że procedura jest bardziej skomplikowana i trzeba przeszukiwać rozbudowane menu komputera pokładowego, wyświetlacza między zegarami albo samego radia multimedialnego.

W galerii kilka przykładów z popularnych samochodów różnych marek. Uwaga, w niektórych autach mogą wystąpić problemy ze zmianą czasu w sytuacji, gdy wgrywano polskie menu do komputera lub dokonano korekty licznika przebiegu!