My uznaliśmy, że jednym z najważniejszych aspektów jest jakość obrazu, a na dalszy plan odsunęliśmy dodatkowe funkcjonalności, które na pewno zwiększają atrakcyjność kamery, ale nie są niezbędne. Przy wyborze konkretnych wideorejestratorów braliśmy też pod uwagę, czy producent zadbał o użyteczność kamery po zmroku. Bez nagrywania dobrej jakości obrazu nocą nasze urządzenie staje się bezużyteczne. Poniżej prezentujemy więc kilka modeli, które naszym zdaniem poradzą sobie o każdej porze dnia i nocy.

Mio MiVue 792 Pro WIFI

Foto: Onet

Ta kamerka z ekranem TFT LCD 2,7 cala jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli w ofercie Mio. Przede wszystkim musimy docenić najwyższej klasy sensor optyczny Sony Starvis CMOS, który doskonale radzi sobie nawet w nocy. Zakres światła zbliżony jest do podczerwieni, co pozwala uzyskać jakość obrazu podobną do noktowizora. MiVue 792 nagrywa ponadto w jakości Full HD z prędkością aż do 60 klatek na sekundę i z kątem widzenia 140°. Aplikacja MiVue App oraz łączność Wi-fi pozwala nam zapisywać nagrania bezpośrednio w pamięci smartfona. Kamerka oferuje nam też zaawansowane systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenia o radarach, wskazówki o ekologicznej jeździe, system opuszczenia pasa ruchu i ostrzeżenia przed kolizją, alert utrzymania prędkości, zmęczenia kierowcy, czy przypomnienie o włączeniu świateł. Do rejestrowania nagłych zdarzeń urządzenie wykorzystuje czujnik wstrząsu oraz czujnik ruchu. Dodatkowo Mio zapisuje też przebieg podróży dzięki GPS. Sprawdź cenę!

Mio MiVue 785 Touch

Foto: Onet

To druga już kamerka od firmy Mio w naszym zestawieniu. Ten model zwrócił naszą uwagę wykorzystaniem ekranu dotykowego, co znacznie ułatwia jego obsługę. Jest to więc doskonała alternatywa dla MiVue 792. Ten model rejestruje obraz w jakości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę, dzięki sensorowi Sony IMX323 (Exmor). Gwarantuje on bardzo dobrą jasność nagrania nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Mio to prawdziwy asystent podróży. Posiada funkcje “zatrzymaj się i jedź” oraz liczne systemy wspierające kierowcę, takie jak system opuszczenia pasa ruchu, ostrzeżenia przed kolizją, utrzymania danej prędkości, zmęczenia kierowcy, czy tryb eco. Podczas naszej nieobecności kamerka nagra to, co dzieje się wokół dzięki trybowi parkingowemu. Wbudowany GPS zapisze natomiast przebieg naszej podróży, a czujniki ruchu oraz wstrząsu wykryją ewentualną sytuację kryzysową. Sprawdź cenę!

Garmin Dash Cam 55

Foto: Onet

Garmin oferuje kamerkę, która nie rzuca się w oczy, ale oferuje spore możliwości. Nagrywa obraz w rozdzielczości 2560x1440 i bardzo dobrze radzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Pod względem funkcjonalności nie wyróżnia się niczym od konkurencyjnych modeli powyżej. Znajdziemy w niej więc GPS, który śledzi trasę, tryb parkingowy, czujnik wykrywania zdarzeń drogowych, ostrzeżenia przed fotoradarami i przed przejechaniem na czerwonym świetle, łączność Wi-fi do połączenia ze smartfonem oraz dwucalowy wyświetlacz dotykowy. Jest też możliwość sterowania głosowego, ale niestety nie w języku polskim. Sprawdź cenę!

Xiaoyi Yi Dash Camera

Foto: Onet

Jeżeli poszukujecie tańszej alternatywy, która również oferuje wysoką jakość nie tylko w idealnym oświetleniu, to model od chińskiego producenta może okazać się dobrym wyborem. Kamerka rejestruje obraz w rozdzielczości nawet Ultra HD z prędkością do 60 klatek na sekundę oraz z opcją zapętlania. Odpowiednie reakcje na nagłe zdarzenia i zabezpieczenie nagranego materiału zapewnia 3-osiowy G-Sensor. Podgląd nagrania jest możliwy na ekranie LCD o przekątnej 2,7 cala lub na ekranie smartfona, dzięki łączności Wi-fi. Dodatkowe funkcje ADAS i alerty głosowe sprawiają, że kierowca może czuć się bezpieczny. Zostanie poinformowany o opuszczeniu pasa ruchu, czy o zbyt małym dystansie od przeszkody. Sprawdź cenę!

DOD LS500W

Foto: Onet

Po tańszej propozycji przyszedł czas na najdroższą w tym zestawieniu. Jest to zestaw, który składa się z przedniej i tylnej kamery nagrywających w jakości Full HD. Musimy od razu zaznaczyć, że na przykład kamery Mio prezentowane powyżej również mają możliwość współpracy z oddzielnie dokupioną kamerką tylną. W tym wypadku DOD oferuje naprawdę dobrej jakości, jasny obiektyw, który na pewno sprawdzi się podczas nocnej jazdy. Do tego dochodzi też zakres ISO aż do 12800. Kierowcy przydadzą się dodatkowe funkcje, takie jak powiadomienia o radarach, tryb parkingowy, śledzenie trasy przez GPS, czy tylna kamera ułatwiająca cofanie. Sprawdź cenę!

Oprócz pięciu wybranych przez nas wideorejestratorów warto zainteresować się też innymi godnymi uwagi modelami. Ze swojej strony polecamy, by wybierać produkty znanych marek, co znacznie zmniejszy ryzyko kupienia wadliwego egzemplarza i ułatwi ewentualne reklamacje. Do grona ciekawych kamerek samochodowych na pewno zaliczyć można: Mio MiVue 731 (sprawdź cenę); TrueCam A7 (sprawdź cenę); XBLITZ Professional P500 (sprawdź cenę); TrueCam A6 (sprawdź cenę); Mio MiVue C320 (sprawdź cenę).