• Minimalny odstęp między pojazdami na autostradzie zależy od prędkości jazdy
  • Mandat za niezachowanie prawidłowego odstępu wynosi minimum 300 zł
  • Przepisy mówią też o tym, jaka jest minimalna odległość pomiędzy pojazdami w tunelu

Wcale nie jest tak, że przepisy każą, aby odległość pomiędzy samochodami na pasie autostrady była taka, aby czas pokonania tej odległości wynosił dwie, trzy czy pięć sekund. To byłoby zresztą dość trudne do szybkiej oceny. Twórcy przepisu regulującego odstęp, jaki powinno się zachować od poprzedzającego pojazdu, sięgnęli po doświadczenie niemieckie, które są proste zarówno dla kierujących, jak i dla policjantów, którzy za złamanie przepisu każą mandatami. Jest to w każdym razie rachunek, z którym każdy powinien sobie poradzić.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami: stosuj zasadę "pół licznika"

Nawet potoczna nazwa tej zasady pochodzi z doświadczeń niemieckich. A polega ona na tym, że minimalna odległość, jaką należy zachować od poprzedzającego pojazdu (mowa o autostradach i drogach szybkiego ruchu) to właśnie połowa wartości prędkościomierza. Przykład: jedziesz 100 km na godz. – zachowaj odstęp co najmniej 50 metrów. Jedziesz 120 km na godz.? Odstęp ma wynosić co najmniej 60 m. 140 km na godz. – 70 m. Dzielisz prędkość przez dwa i to jest twój odstęp.

Mandat za złamanie tej zasady wynosi nie mniej niż 300 zł, ale może być wyższy. Taryfikator mandatów mówi:

I jeszcze punkty karne:

Rodzi się pytanie: jak obliczyć prawidłowo odległość od poprzedzającego pojazdu? To proste: albo wiesz, że jedziesz prawidłowo, albo masz wątpliwości – wtedy zwiększ odstęp. "Pół licznika" to nie jest odstęp idealny – to wartość minimalna.

Zachowaj odstęp od jadącego przed tobą. W tunelu to będzie...

D-37: znak informujący o tym, że wjeżdżamy do tunelu Foto: Domena publiczna
D-37: znak informujący o tym, że wjeżdżamy do tunelu

Przepisy podają też, jaki powinien być prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami podczas jazdy w tunelu o długości większej niż pół kilometra poza obszarem zabudowanym.

W przypadku osobówek jest to 50 m, ciężarówki powinny zachować większe odstępy od siebie:

Przy czym trzeba wiedzieć, że minimalny odstęp wymagany w tunelu może być wyższy i wówczas jest podany na znaku. A skąd wiadomo, że tunel, w który wjeżdżamy ma ponad pół kilometra? Otóż jeśli rzeczywiście ma taką długość, przed wjazdem jest ona podana na znaku.

I jeszcze jedna kwestia związana z odległościami w tunelu (dotyczy wszystkich tuneli, także na obszarze zabudowanym:

W tym przepisie chodzi głównie o to, aby nie wdychać spalin wydobywających się z rury wydechowej aut jadących przed nami. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w tunelach, które się korkują.

Zagrożenie dotyczy w tym przypadku głównie tych, którzy popełniają wykroczenie, a zatem mandat jest skromny:

Minimalny odstęp między samochodami – pozwól się wyprzedzić

Przepisy mówią też o minimalnym odstępie, jaki powinni zachować od poprzedzających pojazdów kierujący autami z przyczepą oraz większymi ciężarówkami:

Dotyczy to praktycznie każdego samochodu osobowego z przyczepą. To proste: auto ma 4-5 metrów długości, dochodzi do tego dyszel i sama przyczepa – zespół pojazdów z reguły jest dłuższy niż 7 m. Taryfikator:

A najbardziej ogólny przepis mówiący o minimalnym odstępie pomiędzy samochodami brzmi: