Zima to trudny okres dla kierowców. Doskwierający mróz, konieczność odśnieżania i odskrobywania szyb, a przede wszystkim śliska nawierzchnia skutecznie odbierają przyjemność z jazdy. I właśnie ten ostatni z elementów w istotny sposób decyduje o bezpieczeństwie na drogach. W efekcie, aby ograniczyć ryzyko wypadku lub zablokowania drogi, na niektórych odcinkach obowiązuje nakaz używania łańcuchów, o czym informuje znak C-18.

Znak C-18 oznacza "nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" i ustawiany jest na tych odcinkach dróg, na których podczas opadów śniegu występują duże trudności z poruszaniem się pojazdów silnikowych, które nie mają założonych łańcuchów. W niektórych przypadkach znak obowiązuje kierujących określonymi rodzajami pojazdów — wtedy pod znakiem C-18 umieszczana jest dodatkowo tabliczka T-23 (od T-23a do T-23j), która precyzuje, kto musi montować na kołach łańcuchy.

Kierowcy powinni pamiętać, że na odcinkach objętych znakiem nakazu C-18 łańcuchy przeciwpoślizgowe powinny być założone na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierujący, którzy zignorują ten nakaz, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł oraz dostać jeden punkt karny.