Artykuł został pierwotnie opublikowany 01.10.2021 r.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. dowód rejestracyjny stanowi dokument, który potwierdza dopuszczenie danego pojazdu do ruchu. Oznaką takiego poświadczenia jest pieczątka ze stacji diagnostycznej przeprowadzającej badanie techniczne. Należy powtarzać je obowiązkowo każdego roku, a także dodatkowo, jeśli stan pojazdu budzi jakiekolwiek zastrzeżenia. W dokumencie według wzoru mieści się sześć stempli, dlatego też brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym może zaskoczyć kierowców co kilka lat. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego?

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym a obowiązek wymiany

Przez długie lata, wsiadając do samochodu, musieliśmy mieć przy sobie komplet dokumentów potwierdzających nasze prawo do uczestniczenia w ruchu drogowym. Składało się na niego: prawo jazdy, zaświadczenie o ubezpieczeniu OC pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Wymiana dokumentu co sześć lat była zatem obowiązkiem. Od października 2018 r. jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej jest jednak możliwa, dlatego i sama pieczątka ze stacji diagnostycznej straciła swoje znaczenie.

W przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz może bowiem sprawdzić aktualność naszego badania technicznego w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). W związku z takimi możliwościami od grudnia 2020 r. nie ma już obowiązku wymiany tego dokumentu. Zgodnie z obecnymi przepisami można więc, ale nie trzeba tego robić. Czy istnieje wobec tego sytuacja, w której brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym może stanowić problem podczas kontroli?

Zobacz także: Umowa darowizny samochodu. Wyjaśniamy, kiedy trzeba zapłacić podatek

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny mimo zmiany przepisów?

Jeżdżąc po Polsce, kierowca nie musi przejmować się zabieraniem ze sobą dokumentów dotyczących pojazdu dzięki dostępowi policji do bazy CEP. Jeśli zdarzy się nam brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta po badaniu wyda nam specjalne zaświadczenie, które zastępuje pieczątkę. Jednak nawet ono nie jest niezbędne podczas kontroli drogowej w naszym kraju. Dopiero wyjeżdżając za granicę, powinniśmy zainteresować się wymianą dowodu rejestracyjnego lub przynajmniej zabraniem ze sobą zaświadczenia ze stacji. Policja w innych państwach nie ma przecież dostępu do polskiej ewidencji pojazdów.

Wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna, kiedy dochodzi do zmiany wpisanych w nim danych, na przykład nazwiska lub adresu właściciela albo parametrów pojazdu. Należy to zrobić również w przypadku dopisania do pojazdu nieletniego współwłaściciela. Przy sprzedaży samochodu nie trzeba wymieniać dowodu, wystarczy przekazać nowemu właścicielowi zaświadczenie od diagnosty.

Zobacz także: Zgubiony dowód rejestracyjny — ile kosztuje wyrobienie nowych dokumentów?

Wymiana dowodu rejestracyjnego: wniosek, jakie koszty

W sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny, musimy pójść do wydziału komunikacji i transportu, pod który podlegamy ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Do prośby trzeba załączyć m.in.:

  • stary dokument, 
  • kartę pojazdu,  
  • kwit potwierdzający uiszczenie kwoty za wymianę. 

Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty i polisę OC, a także upoważnienie od współwłaścicieli. Opłata za wymianę wynosi 54 zł.

Rozwój nowoczesnych technologii i bazy danych pozwalają nam zatem jeździć i nie martwić się, czy wzięliśmy z domu dokumenty, bo w razie kontroli drogowej policjant sprawdzi potrzebne informacje w odpowiednim systemie. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym nie wiąże się z dodatkowym obowiązkiem wymiany ani z kosztami. Warto jednak mieć go pod ręką, chociażby po to, żeby pamiętać o badaniu technicznym lub gdy wyjeżdża się poza granice naszego kraju.