• Znak B-25 "zakaz wyprzedzania" nie oznacza zakazu wyprzedzania wszystkich pojazdów
  • Znak "zakaz wyprzedzania" uzupełniony o dodatkową tabliczkę może dotyczyć kierujących jedynie wybranych pojazdów, np. samochodów z przyczepą kempingową

Wcale nie jest tak, że znak zakaz wyprzedzania oznacza kategoryczny zakaz wyprzedzania wszelkich pojazdów. Przepis opisujący ten znak brzmi:

Pod znakiem może być też umieszczona tabliczka z grafiką ciężarówki, autobusu, samochodu z przyczepą kempingową, motocykla, itp. oznacza, że zakaz dotyczy kierującego pojazdem, wskazanym na tabliczce.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Za znakiem B-25 możesz wyprzedzić rower, ale lepiej nie wyprzedzaj ciągnika

Znak B-25 Zakaz wyprzedzania Foto: isap.sejm.gov.pl/
Znak B-25 Zakaz wyprzedzania

Jak wprost wynika z definicji znaku B-25, za znakiem nie wolno wyprzedzać pojazdów silnikowych wielośladowych. Do tej kategorii zaliczane są samochody, ciężarówki, autobusy, a także ciągniki rolnicze, itp.

Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby za znakiem "zakazu wyprzedzania" wyprzedzać rowery, motorowery, a także motocykle jednośladowe.

Mandat za złamanie zakazu jest wysoki, ale szczególnie bolą punkty karne

Taryfikator punktów karnych przewiduje najwyższą możliwą liczbę punktów karnych (15) za niezastosowanie się do znaku zakazu wyprzedzania – to o tyle ciekawe, że za inne wykroczenia związane z nieprawidłowym wyprzedzaniem taryfikator przewiduje karę 10 punktów.

  • Niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania” – 15 punktów karnych

Warto wiedzieć, że znak B-26 (znak zakazu, grafika z ciężarówką wyprzedzającą auto osobowe na białym tle z czerwoną obwódką) oznacza m.in. „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe” zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych kierującemu samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;". Nie jest więc tak, że wszystkie auta ciężarowe mają zakaz wyprzedzania za taki znakiem – liczy się dmc wpisane w dowód rejestracyjny.

Natomiast taryfikator mandatów nie mówi wprost o niedostosowaniu się do znaku B-25, tylko o wyprzedzaniu w miejscu, gdzie jest to zabronione:

  • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym – 1000/2000 zł