Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów w ruchu drogowym. Przypominamy ważne zasady dotyczące wyprzedzania, skupiając się na tych, które budzą największe wątpliwości. Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem, ale przepisy, które ustalają warunki tego manewru, w większości są spójne i sensowne. Gdyby każdy je znał...
Foto: Auto Świat
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Manewr wyprzedzania co do zasady wykonuje się z lewej strony, ale jest od tej zasady wiele wyjątków
Teoretycznie nie wolno wyprzedzać na przejściach dla pieszych, ale zwłaszcza w miastach w wielu miejscach jest to dopuszczalne
Znak "zakaz wyprzedzania" nie oznacza zakazu wyprzedzania wszystkich bez wyjątku pojazdów
Przepisy drogowe kryją mnóstwo pułapek i niespodzianek — nawet kierowcy z wieloletnim stażem nie znają dokładnego znaczenia poszczególnych znaków drogowych, o postanowieniach bardziej "ukrytych" przepisów nie wspominając.
Wyprzedanie na autostradzie z prawej strony...
Foto: PAP
...jest dozwolone, choć należy go — ze względów bezpieczeństwa — unikać. Wyprzedzanie na autostradzie jest niebezpieczne, gdyż najczęściej jest to wyprzedzanie kierowców, którzy, jadąc lewym pasem, zagapili się. Skoro są nieuważni, to jest ryzyko, że nie zauważą, że ktoś wyprzedza ich z prawej strony, przestraszą się, wykonają gwałtowny manewr i... nieszczęście gotowe.
Inna sytuacja: kierowca jadący "za wolno" trzyma się lewego pasa nie dlatego, że nie ma czym lub nie chce jechać szybciej, ale dlatego, że zachowuje bezpieczny odstęp od pojazdów, za którymi podąża — wyprzedzając go, zaburzamy "bezpieczny układ" na drodze. A na jakiej podstawie formalnie wolno na autostradzie wyprzedzać z prawej strony?
A ponieważ autostrada to droga, która składa się z dwóch jezdni jednokierunkowych, wyprzedzanie na nich z prawej strony jest dozwolone.
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych...
…co do zasady jest zabronione, jednak w praktyce od tej zasady jest wiele wyjątków. Podobne zasady (jeśli chodzi o wyjątki) dotyczą zresztą wyprzedzania na przejazdach dla rowerzystów i na skrzyżowaniach. Przepisy PoRD mówią:
Trzeba przy tym wiedzieć, co to jest "ruch kierowany". A jest to...
Co we praktyce oznacza, że jeśli na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów albo na skrzyżowaniu działają światła i mamy zielone, zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu nas nie dotyczy.
Znaczenie znaku "zakaz wyprzedzania" nie jest tak ścisłe, jak się to może wydawać. Definicja zawarta w rozporządzeniu o znakach drogowych mówi:
Oznacza to, że "na zakazie" można wyprzedzać np. rowery, motorowery i motocykle jednośladowe, o ile nie wiąże się to z naruszeniem innych zasad związanych z wyprzedzaniem.
Czy "podwójna ciągła" to zakaz wyprzedzania?
Zdecydowanie nie — linia podwójna ciągła czy też pojedyncza ciągła ma tylko pośredni związek z zakazem wyprzedzania w danym miejscu. Definicja:
W praktyce zatem, jeśli wyprzedzamy motocykl czy rowerzystę, i jesteśmy w stanie zachować co najmniej metrowy odstęp od tego pojazdu, nie najeżdżając na linię podwójną ciągłą, to możemy w danym miejscu wyprzedzać. Także, gdy wyprzedzany samochód czy ciągnik "przytuli się" do prawej i można go wyprzedzić, nie najeżdżając na linię, to jest to dozwolone.
Zasadniczo wyprzedzamy z lewej. A kiedy też z prawej lub tylko z prawej?
Foto: archiwum / Auto Świat
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu
O czym mówią wspomniane wyjątki? Po pierwsze tramwaje — wyprzedzamy je tylko z prawej, chyba, że z ułożenia torów wynika, że można wyprzedzać je tylko z lewej; po drugie, gdy pojazd sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, można go wyprzedzić tylko z prawej; po trzecie, wyprzedzanie z prawej jest dozwolone "na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku". Dotyczy to miejsc wyjątkowych, gdy mamy szeroką jezdnię wielopasmową, a kierunki ruchu nie są oddzielone pasem zieleni czy barierkami. Po czwarte (ostatni wyjątek), wyprzedzać z prawej mogą rowerzyści — jeśli wyprzedzają inne wolno jadące pojazdy inne niż rower.
Gdy cię wyprzedzają – nie przyspieszaj!
Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Przyspieszanie, gdy jesteśmy wyprzedzani, może doprowadzić do wypadku. Nie róbcie tego — jeśli przez taką głupotę spowodujemy wypadek z ofiarami w ludziach, może to skończyć się karą więzienia!
Kiedy nie wolno wyprzedzić roweru — "zawalidrogi"?
Foto: archiwum / Auto Świat
Rowerzysta na buspasie
Wtedy, gdy nie da się zachować odstępu bezpiecznego i nie mniejszego niż metr. W specyficznych sytuacjach, na jezdniach dwupasmowych jednokierunkowych, gdy prawy pas jest buspasem, roweru nie wolno wyprzedzać, gdyż jadąc po jezdni, musi on jechać lewym pasem. W takiej sytuacji nie ma zwykle możliwości zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego, a jemu z kolei nie wolno wjechać na buspas. I mamy pat, zwłaszcza gdy droga prowadzi pod górkę i cyklista jedzie 10 km/h. Wyprzedzanie zabronione!
Czy podczas wyprzedzania wolno na chwilę przekroczyć dozwoloną prędkość?
Foto: Onet
Przepisy nie przewidują takich wyjątków — i choć podczas wyprzedzania wypada skrócić maksymalnie czas wykonywania tego manewru i związaną z nim "ekspozycję na zagrożenie", to jeśli w chwili wyprzedzania przekroczymy dozwoloną prędkość, a "trafi" nas policyjny radar, będziemy płacić.
Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?
Na obszarze zabudowanym nie, a poza obszarem zabudowanym — tak. Tyle teorii na ten temat. W praktyce poza obszarem zabudowanym możecie wyprzedzić samotnie jadącą uprzywilejowaną karetkę na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu albo straż pożarną, ale spróbujcie wyprzedzić kolumnę prezydencką czy ochraniającą premiera — to się raczej nie uda (uwaga: nie wolno wjeżdżać pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie!), a będąc nadmiernie upartymi, możecie zostać zepchnięci do rowu.
Nie widzę, nie wyprzedzam!
A właściwie, to powinno to być na początku: nie wolno wyprzedzać, jeśli nie mamy pewności, że manewr będzie bezpieczny, że mamy dobrą widoczność i dość miejsca, że nie zbliżamy się do skrzyżowania, itp. Przepisy są i na to: