Oto jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań dla rodzin często podróżujących z dziećmi – odkurzacz wbudowany na stałe do samochodu. I nie chodzi przy tym o szalone rozwiązanie firm tuningowych, a o konstrukcję przygotowaną fabrycznie przez producenta samochodu.

Wbrew pozorom idea nie jest nowa. Już w 2013 roku na rynku pojawił się pierwszy samochód z zintegrowanym odkurzaczem. Było to ogromna Honda Odyssey, czyli duży van oferowany na rynku amerykańskim. Samochody począwszy od rocznika modelowego 2014 oferowano razem z odkurzaczem Honda VAC wbudowanym na stałe w boczną ściankę bagażnika. Oczywiście nie było to wyłącznie dzieło inżynierów Hondy. Japończycy zaprosili do współpracy inżynierów z renomowanej firmy Shop-VAC specjalizującej się w produkcji urządzeń sprzątających. Efekt prac przerósł oczekiwania.

Urządzenie sprytnie wbudowano we wnękę bagażnika i zasłonięto maskownicami. Za nimi ukryto nie tylko cały układ ssący z silnikiem elektrycznym, workiem oraz filtrem. Wygospodarowano także miejsce na długi elastyczny wąż oraz komplet ssawek i szczotkę.  Odkurzacz mógł działać do 8 minut przy wyłączonym silniku samochodu oraz tak długo jak było trzeba już po uruchomieniu samochodu. Zbierał wyłącznie suche zanieczyszczenia. Rozlaną wodę czy napoje trzeba było zebrać ręcznie.

Na odpowiedź konkurencji trzeba było długo czekać. Toyota dopiero w 2016 roku zaproponowała podobne rozwiązanie do modeli Sienna i Highlander. Firma nie zdobyła się na oryginalność i także skorzystała z rozwiązania Shop-Vac. Innego partnera wybrał natomiast Chrysler. Amerykanie poprosili o pomoc dobrze znaną za oceanem firmę Ridgid. W odróżnieniu od japońskich producentów Chrysler wbudował sprzęt nieco inaczej. By włączyć odkurzacz i wyciągnąć podstawowy wąż wystarczy odsunąć boczne drzwi i sięgnąć do podłokietnika przy ostatnim rzędzie siedzeń.

Ile trzeba zapłacić za odkurzacz? W przypadku Hondy sprzęt dostępny jest tylko w najdroższej odmianie vana Odyssey – Touring Elite. I to już bez dopłaty. Podobnie jest u Chryslera. Odkurzacz standardowo wbudowany jest w luksusowej wersji Pacifica Limited.