Auto Świat Porady Wakacje za granicą. O tym warto wiedzieć, wyjeżdżając z Polski samochodem

Wakacje za granicą. O tym warto wiedzieć, wyjeżdżając z Polski samochodem

Za nami pierwszy tydzień wakacji i tysiące Polaków już rozpoczęły lub zaraz rozpoczną letni wypoczynek, a duża część tłumnie wyruszy samochodami także poza granice kraju. Chociaż od czasu wejścia do Unii Europejskiej wyjazdy zagraniczne przestały być powodem do obaw, to i tak warto zawczasu przyjrzeć się podstawowym zasadom związanym z samochodową podróżą nie tylko do sąsiednich krajów, lecz także tych nieco dalszych, ale chętnie wybieranych na wakacje.

Autostrada w Niemczech | zdj. ilustracyjne
Auto Świat / Piotr Czypionka
Autostrada w Niemczech | zdj. ilustracyjne
  • Polacy wyruszający samochodem do innych krajów powinni pamiętać o konieczności dostosowania się do nieco odmiennych zasad obowiązujących w niektórych krajach
  • Do większości europejskich krajów wjedziemy na podstawie dowodu osobistego, ale trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą fizycznych dokumentów
  • W wielu krajach mandaty za wykroczenia drogowe są wysokie i niejednokrotnie trzeba płacić je na miejscu

Chorwacja i Włochy, ale też Węgry, Austria, Czechy i Niemcy, a także Francja i Hiszpania — każdego roku tysiące Polaków kieruje się w stronę cieplejszych części Europy lub do sąsiednich krajów, aby wypocząć podczas wakacyjnego urlopu. Oczywiście każdy zagraniczny wyjazd chociaż dzisiaj, za sprawą obecności Polski w Unii Europejskiej, obarczony jest mniejszą liczbą ograniczeń, to i tak wiąże się z koniecznością dostosowania się do nieco odmiennych zasad i wzięcia pod uwagę elementów, na które podczas krajowych podróży nie zwracamy uwagi.

Jedną z najważniejszych kwestii jest zabranie ze sobą dokumentów. Co prawda czasy obowiązkowej kontroli paszportowej już minęły i dzisiaj w ogromnej większości europejskich krajów wystarczy dowód osobisty, ale warto pamiętać, że musimy mieć ze sobą jego fizyczną wersję — elektroniczny dokument w aplikacji mObywatel to za mało. To samo dotyczy prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. O czym zatem powinniśmy pamiętać, jadąc do państw chętnie odwiedzanych przez zmotoryzowanych Polaków?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Austria

Kierowcy i pasażerowie wjeżdżający do Austrii nie muszą mieć ze sobą paszportów, wystarczą dowody osobiste. Jedynym ograniczeniem jest to, że dokumenty muszą być ważne w czasie wjazdu i wyjazdu z kraju. W przypadku kierowców posiadających polskie prawo jazdy ograniczeniem jest także wiek — jeśli kierujący nie ukończył 18. roku życia, nie może prowadzić pojazdów na terenie Austrii.

Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu są płatne, co wiąże się z koniecznością wykupienia winiety, czy to w formie naklejki na szybę samochodu, czy też winiety elektronicznej. Tę drugą można wykupić bezpośrednio od administratora autostrad, ale trzeba to zrobić najpóźniej 18 dni przed planowaną podróżą. Jeśli nie mamy winiety, ryzykujemy jednorazową opłatą karną w wysokości 120 euro (65 euro motocykliści). Z kolei, jeżeli mamy winietę, ale jedynie umieścimy ją za szybą bez przyklejania, możemy zapłacić mandat. Na niektórych odcinkach obowiązują dodatkowe opłaty za przejazd.

Kierowcy wybierający się do Austrii powinni pamiętać, że samochód, którym jadą, musi być sprawny technicznie, a w aucie musi być apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa, którą trzeba bezwzględnie zakładać przy wysiadaniu z auta na poboczu drogi. Braki w tym zakresie grożą wysokimi mandatami, zatrzymaniem tablic rejestracyjnych lub nawet pojazdu. Wysokie kary grożą również za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa (dotyczy wszystkich pasażerów). Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest dozwolona, o ile telefon podłączony jest do zestawu głośnomówiącego.

Chorwacja

Do Chorwacji Polacy wjeżdżają na podstawie ważnego paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Od początku lipca 2013 r., kiedy to Chorwacja została członkiem UE, nie ma obowiązku posiadania wizy.

Kierowcy wybierający się do Chorwacji oprócz polskiego prawa jazdy muszą mieć przy sobie także dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, a także trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

Osoby nieprzestrzegające przepisów ruchu drogowego muszą liczyć się z wysokimi mandatami i karami. W przypadku wykroczeń popełnionych pod wpływem alkoholu może to być nawet kara pozbawienia wolności. Co ważne, brawurowa jazda zagrażająca życiu lub zdrowiu w Chorwacji traktowana jest jako przestępstwo, za co grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Przykładem takiego zachowania jest m.in. jazda w niedozwolonym kierunku lub też przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 50 km/h na obszarze zabudowanym lub objętym ograniczeniem prędkości.

Policja bardzo konsekwentnie podchodzi do egzekwowania niektórych przepisów, m.in. zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego, obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów, ograniczeń prędkości, a także obowiązku parkowania wyłącznie w dozwolonych miejscach.

Czechy

Brak obowiązku wizowego i możliwość wjazdu na podstawie ważnego dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego — to podstawowe zasady dotyczące osób wybierających się do Czech. Nasi południowi sąsiedzi honorują zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy.

W Czechach przez cały rok trzeba mieć włączone światła mijania. Kierowcy, którzy mają zamiar poruszać się użyczonym samochodem, muszą posiadać ważne upoważnienie do użytkowania tego pojazdu. W aucie należy mieć apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy i koło zapasowe lub zestaw naprawczy do opon, zabronione jest natomiast używanie antyradarów, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego oraz zatrzymywanie się i parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych.

Korzystanie z płatnych dróg szybkiego ruchu i autostrad wymaga wykupienia winiety. Od początku 2021 r. u naszych południowych sąsiadów dostępne są jedynie winiety elektroniczne.

Niemcy

Do wjazdu do naszych zachodnich sąsiadów upoważnia paszport, paszport tymczasowy i dowód osobisty. Dokumenty te muszą być ważne zarówno w dniu wjazdu, jak i podczas całego pobytu na terytorium Niemiec oraz w dniu wyjazdu. Do poruszania się po Niemczech samochodem uprawnia polskie prawo jazdy.

Przekraczając zachodnią granicę, kierowcy muszą pamiętać o obowiązku posiadania ważnej polisy krajowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na samochód, a gdy dodatkowo jadą z przyczepą, także na nią. Korzystanie z niemieckich autostrad w przypadku aut osobowych jest bezpłatne, ale warto pamiętać, że za przekraczanie dopuszczalnej prędkości grozi mandat, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymanie prawa jazdy.

Kierowcy powinni pamiętać, że w niektórych miastach w Niemczech funkcjonują już tzw. strefy ekologiczne. Wjazd do nich wymaga oznakowania samochodu specjalną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Złamanie tego ograniczenia wiąże się z mandatem w wysokości 100 euro.

Wjeżdżając do Niemiec, warto mieć w aucie kamizelki odblaskowe i trzeba pamiętać, żeby w razie popełnienia wykroczenia nie podejmować dyskusji z policją odnośnie wysokości kwoty mandatu. Prawo niemieckie precyzyjnie określa stawki za wykroczenia i jakakolwiek próba obniżenia kwoty mandatu jest bezcelowa i tylko może pogorszyć sytuację.

Warto również pamiętać, że niemiecka policja rygorystycznie podchodzi do stanu technicznego pojazdów i w przypadku poważnych usterek może nie tylko zatrzymać dowód rejestracyjny, lecz także nałożyć wysoką karę i obciążyć kierowcę kosztami odholowania pojazdu i usunięcia szkód w środowisku, powstałych np. wskutek wycieku płynów eksploatacyjnych.

Włochy

Podobnie jak w większości europejskich krajów wjazd do Włoch możliwy jest po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego aż do ostatniego dnia ważności dokumentu. Do poruszania się po Włoszech samochodem wystarczy polskie prawo jazdy.

Większość włoskich autostrad jest płatna, przy czym należność pobierana jest na bramkach przy zjazdach z autostrad lub pośrednich punktach poboru opłat. Poza obszarem zabudowanym we Włoszech przez całą dobę trzeba mieć włączone światła mijania.

Kierowcy zagranicznych pojazdów, którzy popełnią we Włoszech wykroczenie, muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu. Gdy nie ma takiej możliwości, bez względu na przyczynę, samochód trafia na parking depozytowy wyznaczony przez służby nakładające karę. Dodatkowo trzeba również opłacić postój na takim parkingu.

Warto pamiętać, że od 2016 r. we Włoszech obowiązują ostrzejsze przepisy dla sprawców wypadków drogowych. Od tego czasu funkcjonuje m.in. kategoria zabójstwa drogowego (śmiertelny wypadek spowodowany przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h).

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków