Auto Świat Porady Wyprzedzanie na wysokości podwójnej ciągłej i za znakiem "zakaz wyprzedzania": kiedy można, a kiedy nie?

Wyprzedzanie na wysokości podwójnej ciągłej i za znakiem "zakaz wyprzedzania": kiedy można, a kiedy nie?

Ani podwójna linia ciągła, ani znak „zakaz wyprzedzania” nie są znakami drogowymi, za które większość kierowców je uważa: nie są to bezwzględne zakazy wyprzedzania. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach na wysokości linii ciągłej oraz za znakiem „zakaz wyprzedzania” wyprzedzanie jest dozwolone.

Niebezpieczne wyprzedzanie
ACZ / Auto Świat
Niebezpieczne wyprzedzanie
  • Każdy znak poziomy – w tym linie – ma swoje znaczenie, ale żaden z tych znaków nie jest zakazem wyprzedzania
  • Znak pionowe, które są zakazami wyprzedzania, dotyczą wybranych kategorii pojazdów

Nie ma czegoś takiego jak „mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej”. Można dostać mandat za wyprzedzanie przed wierzchołkiem wzniesienia, za wyprzedzanie na ostrym zakręcie, itd. Podwójna linia ciągła może być swego rodzaju zakazem wjazdu na pas przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku, ale wciąż nie jest ona zakazem wyprzedzania. A oto znaczenie najpopularniejszych linii, jakie spotykamy na drogach

  • Znak P-2 „linia pojedyncza ciągła” oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
  • Znak P-3 „linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.
  • Znak P-4 „linia podwójna ciągła rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Znaki drogowe p-2, P-3 i P-4.
Znaki drogowe p-2, P-3 i P-4.Żródło: Archiwum

Jak ma się to do wyprzedzania? Otóż wyprzedzanie na wysokości podwójnej linii ciągłej jest dozwolone, o ile przy zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego nie wymaga ono najechania na linię czy też przekroczenia linii, a jednocześnie nie wiąże się ze złamaniem innych przepisów. Bardzo często na wysokości podwójnej ciągłej linii nie ma tyle miejsca, by bezpiecznie i bez łamania przepisów wyprzedzić samochód, ale często jest miejsce na wyprzedzenie motocykla czy też roweru.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zakaz wyprzedzania nie taki bezwzględny

Co do znaków pionowych, to występują dwa rodzaje zakazu wyprzedzania i żaden z nich nie dotyczy wszystkich pojazdów, jakie istnieją:

  • Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.
Znak B-25 Zakaz wyprzedzania
Znak B-25 Zakaz wyprzedzaniaŻródło: Archiwum

A to oznacza, że za znakiem „zakaz wyprzedzania” kierujący samochodem czy motocyklem ma prawo wyprzedzić rower, motocykl, zaprzęg konny, itp. Z kolei kierujący pojazdem innym niż silnikowy, na przykład rowerem, za takim znakiem może wyprzedzać wolno jadące samochody.

Zakres obowiązywania zakazu wyprzedzania może być też dodatkowo ograniczony tabliczką umieszczoną pod znakiem. Jeśli zatem pod znakiem "zakaz wyprzedzania" mamy tabliczkę z symbolem motocykla, autobusu, itp., to oznacza to, że zakaz dotyczy wyłącznie tych kategorii pojazdów, których symbol znajduje się na tabliczce.

  • Z kolei zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe dotyczy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t., ciągników samochodowych oraz pojazdów specjalnych o dmc powyżej 3,5 t. Jest to także wyłącznie zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.
Znak B-26: zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
Znak B-26: zakaz wyprzedzania przez samochody ciężaroweAuto Świat

Jakie znaki odwołują zakazy wyprzedzania?

Zakaz wyprzedzania wyrażony znakiem odwoływany jest przez znak "koniec zakazu wyprzedzania" albo koniec zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Zakaz wyprzedzania odwoływany jest też przed znak "koniec zakazów".

Znaki "koniec zakazu wyprzedzania" i "koniec zakazów"
Znaki "koniec zakazu wyprzedzania" i "koniec zakazów"archwium / Auto Świat
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji