- Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyprzedzanie jest dozwolone
- Na "normalnym" skrzyżowaniu możliwość albo zakaz wyprzedzania zależy od organizacji ruchu
- Zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu nie dotyczy wszystkich pojazdów
- Pod pewnymi zastrzeżeniami na każdym skrzyżowaniu wolno wyprzedzać pojazdy sygnalizujące zamiar skrętu
O możliwości albo zakazie wyprzedzania na skrzyżowaniu mówi przepis Kodeksu drogowego:
Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu: jeden przepis, trzy zasady
Z cytowanego wyżej przepisu wynikają trzy ważne zasady:
- Na rondzie wyprzedzanie jest dozwolone. W praktyce często przewaga prędkości pomaga w bezpieczny sposób zająć optymalną pozycję do opuszczenia skrzyżowania o ruchu okrężnym
- Dozwolone jest wyprzedzanie na skrzyżowaniu, na którym ruch jest kierowany. Ruch kierowany to niekoniecznie policjant kierujący ruchem – to także, a nawet przede wszystkim, działająca sygnalizacja świetlna. Jeśli zatem na skrzyżowaniu ruch jest otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej, wyprzedzanie jest dozwolone. Oczywiście, jeśli nie wymaga ono ignorowania innych znaków, np. poziomych.
- Zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej dotyczy pojazdów silnikowych – a zatem nie dotyczy np. rowerów. Należy jedynie pamiętać, że jeśli z jakiegoś pasa ruchu można jechać w więcej niż jednym kierunku, rowerzysta może na skrzyżowaniu jechać środkiem tego pasa – to jego prawo. Wyprzedzając jednoślad, należy też zachować wymagany odstęp – minimum jeden metr.
Ktoś skręca na skrzyżowaniu? Można wyprzedzać pod warunkiem...
Na każdym skrzyżowaniu dozwolone jest warunkowe wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu. Przepis brzmi:
Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 (na skrzyżowaniu – red.), pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
Należy jedynie mieć na uwadze (zignorowanie tej zasady grozi wypadkiem!), że:
Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
Przeczytaj także: Nie wyprzedzasz na przejściu dla pieszych, ale dostaniesz mandat. 15 pkt. Oto, dlaczego
A mandat za wyprzedzanie na skrzyżowaniu wynosi...
- Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany – 1000/2000 zł. Wyższa stawka dotyczy kierowców, którzy to wykroczenie popełniają po raz drugi w ciągu dwóch lat
- Dodatkową karą za wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest 10 punktów karnych.