Próba pobicia rekordu jest elementem przygotowań do samotnego rejsu dookoła świata, w jaki Roman Paszke zamierza wyruszyć pod koniec tego roku.

Rekord Romana Paszke na trasie Świnoujście-Gdynia wynosi 13 godzin, 40 minut i 11 sekund i został ustanowiony w 1999 roku. W tegorocznej próbie z poprzedniej rekordowej załogi Romana Paszke bierze udział Bogusław Linda i Robert Janecki (nawigator). Aktualny rekord trasy został ustanowiony w 2007 roku. Należy do Wojciecha Kaliskiego i wynosi 13 godzin 32 minuty. Zbliżająca się próba będzie nie tylko wyścigiem z czasem, ale także na części trasy - wyścigiem z samochodem poruszającym się równolegle w ruchu ulicznym. Zasady wyścigu są proste - zarówno jacht, jak i samochód muszą w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wzdłuż polskiego wybrzeża, stosując się do obowiązujących przepisów.

W rywalizacji z łodzią weźmie udział Renault Megane 1.5 dCi Eco2 w wersji Expression. Samochód ze 105-konnym silnikiem diesla przyśpiesza od 0 do 100 km/h w czasie 10,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 190 km/h, natomiast średnie spalanie w cyklu mieszanym producent określa na 4,5 l/100km. Przy 60-litrowym zbiorniku paliwa umożliwia to pokonanie ponad 1300 kilometrów bez tankowania. Średnia emisja dwutlenku węgla wynosi 120 g CO2/km.

Pomysł próby bicia rekordu na polskim wybrzeżu przy jednoczesnej rywalizacji z ekologicznym samochodem to wynik współpracy Romana Paszke z Renault Polska. Działania te wpisują się w założenia programu Renault Eco2, zmierzającego do zmniejszenia negatywnego wpływu samochodu na środowisko naturalne na wszystkich etapach jego życia. Jest to jednocześnie etap przygotowań do wielkiego wydarzenia sportowego i społecznego, jakim będzie samotny rejs dookoła świata, w który Roman Paszke wypłynie pod koniec listopada tego roku. Przedsięwzięcie, któremu partneruje Renault Polska, ma na celu promocję nowoczesnych, ekologicznych samochodów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Ważący 10 ton katamaran Gemini 3, zbudowany na specjalne zamówienie w 2007 roku w Szwecji, osiąga prędkość pod żaglami dochodzącą nawet do 38,6 węzła (71,5 km/h), co daje mu miejsce wśród najszybszych jachtów żaglowych na świecie. Łączna powierzchnia żagli tego długiego na 28 m i szerokiego na 14 m jachtu to prawie 700 m2!

Od lat w globalny projekt Renault Eco2 zaangażowana jest także żeglarka Ellen MacArthur, do której należał rekord w samotnym rejsie dookoła świata bez zawijania do portów. Brytyjka ustanowiła go w 2005 roku, opływając kulę ziemską w czasie 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekund. W roku 2008 rekord ten pobił Francuz Francis Joyon, który pokonał trasę w 57 dni, 13 godzin, 35 minut i 6 sekund.