Najpierw podłączyć kable rozruchowe do akumulatora dawcy czy biorcy? Zrobić to na zgaszonym czy odpalonym silniku? Takie pytania zwykle pojawiają się podczas odpalenia samochodu na tzw. pożyczkę.

Jedni twierdzą, że to nie ma znaczenia, inni mówią, że jest wiele szkół. Prawda jest taka, że niewiele osób tak naprawdę pamięta, jaką kolejność zachować, albo po prostu nie przywiązuje do tego wagi, bo nie wie, jakie mogą być konsekwencje błędów przy uruchamianiu samochodu na pożyczkę.

Jednak nie tylko kolejność ma znaczenie, równie ważne są kable rozruchowe, z grubym przewodem i dobrej jakości „żabami”. Tanie produkty dostępne na stacjach benzynowych mogą szybciej się spalić, niż naładować wasz akumulator. Pamiętajcie też, aby samochód dawcy miał akumulator o podobnej pojemności lub większy, w innym przypadku odpalenie auta nie tylko będzie trudne, ale może skończyć się rozładowaniem baterii dawcy.

Przypominamy zatem, jak to zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia samochodowej elektroniki i swojego... ciała.

Krok 1: Wyłącz silnik

Wyłącz silnik, to pierwsza rada jaką znajdziecie w instrukcjach awaryjnego uruchamiania współczesnych samochodów. W starszych modelach nie ma to aż tak dużego znaczenia. W nowszych modelach lepiej wyłączyć silnik – jest to bezpieczniejsze dla instalacji elektryczne.

Krok 2: Podłącz „plusy”

Podłączenie przewodów rozruchowych zacznij od podłączenia bieguna dodatniego w akumulatorze dawcy, a następnie biorcy. Uważaj przy tym, aby uniknąć iskrzenia w okolicy akumulatora.

Krok 3: Podłącz minus

Przewód podłącz do bieguna ujemnego w akumulatorze dawcy, a drugą końcówkę kabla do masy samochodu biorcy, np. na silniku, a nie bieguna ujemnego baterii – najlepiej wybrać punkt mocowania oddalony od plusa akumulatora. W czasie szybkiego ładowania bateria intensywnie „gazuje”. Ulatniający się z niej wodór w połączeniu z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową. Co prawda ryzyko jest niewielkie, ale jednak występuje.

Krok 4: Uruchom silnik

Po podłączeniu kabli można uruchomić silnik dawcy. Po odczekaniu kilku sekund spróbuj odpalić sinik w samochodzie z rozładowanym akumulatorem. Jeśli kable są dobrej jakości wszystko powinno się udać.

Krok 5: Odłącz kable w odpowiedniej kolejności

Znaczenie ma również kolejność odłączania kabli po calej operacji. Należy robić to w odwrotnej kolejności niż przy podłączeniu – zacznij od ujemnego bieguna biorcy, potem dawcy, a następnie kabli z biegunów dodatnich.