Wybierz samochód

Skoda Kodiaq

Ikona samochodu

Škoda Kodiaq to największy SUV czeskiej marki, produkowany przez koncern Volkswagena. Auto zadebiutowało 1 września 2016 roku w Berlinie, a produkcja ruszyła miesiąc później. Jednocześnie jest to pierwszy model czeskiej marki oferowany na rynku północnoamerykańskim.

Wydawałoby się, że debiut danej marki w nowym segmencie jest dosyć ryzykowną próbą, która nie zawsze kończy się sukcesem, jednak Škoda poradziła sobie z tym bardzo dobrze wypuszczając już wcześniej model Yeti. Kodiaq plasowany jest jednak od niego wyżej, dlatego można to określić mianem kolejnego debiutu. Nazwa pochodzi od niedźwiedzia kodiackiego, zamieszkałego na wyspie Kodiak, która leży przy południowym wybrzeżu Alaski.

Škoda Kodiaq stylistycznie czerpie z prototypu o nazwie VisionS. Muskularne i dynamicznie prezentujące się 5-drzwiowe nadwozie, mimo swoich pokaźnych rozmiarów jest bardzo zgrabne i ma świetne proporcje. Dodatkowego pazura dodają liczne przetłoczenia. Z kolei umieszczenie mniejszych lamp pod głównymi reflektorami jest nawiązaniem do modelu Yeti.

Wnętrze kipi rozwiązaniami z innych modeli koncernu Volkswagena, jednak takie posunięcie było bardzo trafne – ergonomiczne i przestronne wnętrze jest miłe dla oka, a podstawowe wyposażenie nie pozostawia wiele do życzenia – obejmuje m.in. 2-strefową klimatyzację automatyczną, 7 poduszek powietrznych czy wielofunkcyjną kierownicę. Oprócz tego Kodiaq był pierwszą Škodą, która w standardzie jest wyposażona w system automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku. Kodiaq występuje zarówno w odmianie 5- jak i 7-osobowej. Konstrukcyjnie auto zbudowane zostało na platformie MQB A2.

Początkowo do napędu stosowano benzynowe silniki TSI o pojemności 1.4 oraz 2 litrów i mocy kolejno 125/150 oraz 180 KM oraz wysokoprężne 2.0 TDI generujące 150 lub 190 KM. W 2018 roku zaprezentowano nową, 1,5-litrową jednostkę TSI rozwijającą 150 KM, a topowy benzyniak zyskał dodatkowe 10 KM. Moc kierowana jest na przednie lub wszystkie koła (dołączany napęd na tylną oś jest w standardzie w najmocniejszych silnikach benzynowych i wysokoprężnych) za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej bądź 6- lub 7-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej.

Rywalami Škody Kodiaq są m.in. Nissan X-Trail, Mitsubishi Outlander oraz Renault Koleos.

Skoda Kodiaq - generacje

Skoda Kodiaq - powiązane artykuły

Pokaż więcej