Logo
Subskrybuj
Wiadomości
Aktualności
Auto Świat - Archiwum
Motocykle
Multimedia
Premiery
Targi samochodowe
Turystyka
Używane
Co warto kupić
Testy długodystansowe
Rankingi aut używanych
Ogłoszenia REKLAMA
Porady
Prawo
Eksploatacja
Prawo jazdy
Kupno i sprzedaż
Wszystko o LPG
Wszystko o silniku
Testy
Porównania samochodów
Testy nowych samochodów
Klasyki
Oldtimer
Youngtimer
TV
Auto Świat PitStop
Auta bez ściemy
Auto Świat Go
Samochód Błażeja
Testy i prezentacje
Używane bez ryzyka
EV
Wiadomości
Testy
Porady
UTO
Polecamy
Poradniki zakupowe
Oferty dilerów
Auta elektryczne i hybrydowe
Dobry warsztat
Porady dla kierowców
Porady dla warsztatów
Treści premium
Straż Miejska

Straż Miejska

Kontrola wjazdu do warszawskiej SCT

Straż Miejska ma tylko cztery kamery do kontroli warszawskiej SCT. Ile wystawiono mandatów?

Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
96-latek wjechał samochodem na ul. Piotrkowską w Łodzi

Prawie staranował radiowóz i wjechał na Piotrkowską w Łodzi. Kierowca miał 96 lat

Blokada na kołach

Warto wozić miarkę w samochodzie. Tak unika się mandatu za parkowanie

Okazuje się, że niewielkie szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie w sporach dotyczących prawa drogowego. Przekonał się o tym kierowca ze Szczecina, który uniknął kary za nieprawidłowe parkowanie dzięki znajomości przepisów i miarce. Sąd stanął po jego stronie.
Te wraki usunięto z warszawskich ulic (zdj. ilustracyjne)

Zajmują miejsca parkingowe nawet latami. Wyjaśniamy, gdzie zgłosić obecność porzuconego pojazdu

W całej Polsce na ulicach miast zalegają tysiące porzuconych aut. Te zajmują cenną przestrzeń do parkowania, ale często stanowią również zagrożenie. W samej Warszawie w ciągu trzech lat z ulic usunięto ponad osiem tysięcy pojazdów. Wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy zauważymy samochód, który od długiego czasu stoi nieużywany i podejrzewamy, że właściciel o nim zapomniał lub porzucił go.
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Inspektorzy ITD wzięli się za taksówki. Będzie 10 postępowań

Inspektorzy ITD skontrolowali prawie 100 taksówek. Aż 10 proc. naruszeń przepisów

Inspektorzy ITD tylko jednego dnia w dwóch miastach skontrolowali blisko 100 taksówek. W ponad 10 proc. przypadków stwierdzili naruszenie obowiązujących przepisów.
Zbudowali "rowerową blokadę" na torowisku. Straż pokazała nagranie (Fot. Straż Miejska w Pabianicach)

Postawili "zaporę" na torowisku. Służby pokazały nagranie z Pabianic

Policjanci z Pabianic koło Łodzi (woj. łódzkie) zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w nocy 11 lutego zbudowali na torowisku tramwajowym w centrum miasta "zaporę" z dwóch rowerów. Śledczy obecnie ustalają, do kogo należą jednoślady. Przez Pabianice biegnie jedna linia tramwajowa do Łodzi.
Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec
Blokada na koło – zdjęcie ilustracyjne

Chciał "wyręczyć" strażników miejskich. Zemścili się srogo

Kierowca, który niepoprawnie zaparkował samochód na ulicy Słupskiej w Gdańsku, zastał swój samochód unieruchomiony przez straż miejską za pomocą blokady na koło. Postanowił on, że nie będzie fatygował strażników w celu odblokowania samochodu i sam sobie poradzi z blokadą. Jak umyślił, tak uczynił.
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Stop agresji drogowej

Policja dostaje coraz więcej donosów na kierowców. Podano dane

Niemal 30,6 tys. zgłoszeń trafiło w ub.r. na policyjne skrzynki mailowe — mowa wyłącznie o skargach na agresywnych kierowców. Dane pokazują, że kierowcy w Polsce coraz częściej donoszą policji o niebezpiecznych zachowaniach na drodze. Najwięcej donosów, podkreśla PAP, trafiło do Komendy Stołecznej Policji.
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Kierowca zignorował znak B-1. Może trafić do więzienia (screen: SMGdansk986/Facebook)

Zignorował znak B-1. Wszystko widziała straż miejska. Grozi mu więzienie

W Gdańsku (woj. pomorskie) straż miejska skontrolowała kierowcę, który zignorował znak zakazu ruchu na jednej z tamtejszych ulic. Jak się okazało, na sumieniu miał znacznie więcej. W czasie kontroli na jaw wyszło, że nie mógł siedzieć za kierownicą, ponieważ jakiś czas temu stracił uprawnienia. Teraz grozi mu nawet do dwóch lat więzienia.
MĆw
MĆw
Pułapka zastawiona na kierowców w centrum Warszawy. Kilkanaście znaków na odcinku 100 metrów, nawet pięć znaków na jednym słupie – w tym najważniejszy, drobnym drukiem na białej tabliczce

Ulica tylko dla mieszkańców, pułapka na kierowców w centrum Warszawy. Aż żółto od blokad

Ścisłe centrum Warszawy jest mocno rozkopane, kierowcy muszą przeciskać się wąskimi ulicami jednokierunkowymi. Parkowanie zawsze było tu wyzwaniem, nawet pomimo obowiązywania strefy płatnego parkowania. Teraz dodatkowo działa tu pułapka na kierowców: parking płatny owszem, jest, ale jeśli tu zaparkujesz, od razu założą ci blokadę. Strażnik miejski wyznaje: "jesteśmy tu wiele razy dziennie".
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Straż miejska (zdj. ilustracyjne)

Kierowca miał zaparkować zbyt blisko skrzyżowania. Sąd nie zostawił suchej nitki na straży miejskiej

Straż miejska z Poznania chciała ukarać kierowcę za to, że ten w ocenie funkcjonariuszy zaparkował zbyt blisko skrzyżowania. Ponieważ kierujący nie zgodził się z opinią strażników, sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że mundurowi nie wykazali w sposób niebudzący wątpliwości winy kierowcy.
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Za znakiem D-40 można jechać do 20 km/h. Ale nie tylko to się zmienia

Znak D-40 wprowadza nowe ograniczenia prędkości. Ale nie tylko

W strefach wyznaczonych znakami D-40, D-43 czy D-52 sypią się mandaty. Powód jest zazwyczaj jeden - nieznajomość przepisów przez kierowców. Kary bywają dotkliwe, a policjantom łatwo o ich egzekwowanie, bo kierowcy zapominają o ich znaczeniu.
Podejrzany samochód na warszawskim Ursynowie

Podejrzany samochód stał na warszawskim Ursynowie. W stacyjce był kluczyk

Patrol straży miejskiej z Warszawy natknął się na podejrzany samochód zaparkowany w pobliżu jednej ze szkół na Ursynowie. Pojazd miał przebitą oponę, był otwarty, w stacyjce znajdował się kluczyk. Okazało się, że krył większą zagadkę.
Zobaczył tak zaparkowany samochód i od razu chwycił za telefon (fot. screen: Facebook/rikordwidjo)

Zobaczył zaparkowany samochód i od razu chwycił za telefon. "Kierowca roku"

Do sieci trafiło zdjęcie samochodu zaparkowanego tak, że zajmuje aż trzy miejsca. Internauci nie kryją oburzenia. "Auto zaparkowane w sposób niewłaściwy, było straż miejską wezwać" — komentują.
AnG
AnG
Straż miejska ukarała mandatem mężczyznę, który wyrzucił opony pod budynkiem PSZOK-u (screen: strazmiejskakrakow/Facebook)

Straż miejska złapała go pod śmietnikiem. Dostał surowy mandat. "Wszyscy tak robią"

Pod budynek jednego z krakowskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych podjechał mężczyzna, który wyjął z samochodu cztery opony i wyrzucił je obok postawionych tam pojemników. Szybko zainteresowała się nim straż miejska, która od razu ukarała go surowym mandatem. Kierowca tłumaczył się, że "wszyscy tak robią".
Mateusz Ćwierz
Mateusz Ćwierz
Fotoradar

Czy fotoradary wrócą pod skrzydła straży gminnych? Ministerstwo zabrało głos

"W 2023 roku z winy kierujących pojazdami miało miejsce 19 058 wypadków. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosły 1622 osoby, a 22 328 osób zostało rannych. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest jedną z głównych przyczyn tego typu wypadków (...)." czytamy w interpelacji grupy posłów Lewicy skierowanej do ministra infrastruktury, którzy w dalszej części pisma pytają o stanowisko ministerstwa w sprawie ewentualnego przywrócenia prawa do używania fotoradarów przez straże gminne. Teraz ministerstwo odniosło się do tego pytania.
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Kierowcy kontra fotoradary

Pojawią się nowe fotoradary, ale to nie straże gminne będą kontrolowały prędkość

W 2023 r. kierujący pojazdami spowodowali ponad 19 tys. wypadków, w których zginęły 1622 osoby. Jedną z głównych przyczyn tych zdarzeń było przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że nieprzerwanie współpracuje z samorządami, które wyraziły gotowość do montażu urządzeń rejestrujących prędkość. Wiadomo już, gdzie będą stały te urządzenia.
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Parkowanie bliżej, niż 10 m od przejścia dla pieszych jest zabronione

Podczas parkowania pamiętaj o zasadzie 10 kroków. Uratuje przed mandatem

W miastach, gdzie brakuje miejsc parkingowych, kierowcy często łamią przepisy ruchu drogowego, ryzykując otrzymaniem mandatu i odholowaniem pojazdu. Parkowanie wbrew zasadom stwarza też zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu, dlatego warto korzystać z zasady 10 kroków.
Kiedy straż miejska może odholować auto?

Teraz takie parkowanie to plaga. Kara wynosi nawet 1200 zł

W okresie Wszystkich Świętych znalezienie miejsca parkingowego pod cmentarzem jest wyzwaniem. Parkingi są wtedy przepełnione, co często skutkuje pozostawieniem samochodu w miejscu niedozwolonym. Jednakże, takie postępowanie może wiązać się z konsekwencjami prawno-finansowymi. Wyjaśniamy, jakie grożą kary za złe parkowanie.
Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Strefa Czystego Transportu w Warszawie - zdj. ilustracyjne

Trzy miesiące działania SCT w Warszawie. Już kilkaset pouczeń, a to dopiero początek

Tylko przez trzy miesiące funkcjonowania warszawskiej Strefy Czystego Transportu (SCT) strażnicy miejscy pouczyli kilkuset kierowców. Na razie nie wystawiono żadnego mandatu, informuje PAP. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiada podjęcie z czasem trwalszych działań.
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
NIeprawidłowe parkowanie – blokady straży miejskiej

Mandat za parkowanie to nawet 800 zł, a odholowanie drugie tyle. Jak parkować, żeby go nie dostać?

Prawo do zaparkowania samochodu jest oczywiste w przypadku wyznaczonych miejsc parkingowych. W innych sytuacjach warto się jednak zastanowić, czy w danym miejscu nie obowiązuje jakiś zakaz – nie zawsze jest on bowiem oznaczony znakami drogowymi. Na przykład, zakaz parkowania po lewej stronie drogi nie jest sygnalizowany żadnym znakiem.
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Zostawił samochód na parkingu i poleciał na wakacje (fot. screen: Facebook/epoznan)

Zostawił samochód na parkingu i poleciał na wakacje. Po powrocie dostał list

Czytelnik lokalnego serwisu epoznan.pl podzielił się zaskakującą historią, która przytrafiła mu się po powrocie z wakacji. Mężczyzna zostawił swoje auto z kluczykami na prywatnym parkingu i poleciał na urlop. Jakież musiało być jego zdziwienie, gdy po powrocie swój samochód znalazł na zewnątrz parkingu. To jednak nie koniec. Niedługo potem dostał list od straży miejskiej.
AnG
AnG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 8
Logo
Redakcja Regulamin Polityka prywatności Mapa serwisu Reklama O nas
Social Media:
© 2026 Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. Powered by Ring Publishing Developed by RAS Tech
Systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z tej strony internetowej (web scraping), jak również eksploracja tekstu i danych (TDM) (w tym pobieranie i eksploracyjna analiza danych, indeksowanie stron internetowych, korzystanie z treści lub przeszukiwanie z pobieraniem baz danych), czy to przez roboty, web crawlers, oprogramowanie, narzędzia lub dowolną manualną lub zautomatyzowaną metodą, w celu tworzenia lub rozwoju oprogramowania, w tym m.in. szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. (RASP) jest zabronione. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.