- Służby mogą odholować źle zaparkowany rower, tak jak robią to z samochodami
- Odholować można nie tylko rower, ale też motorower, hulajnogę elektryczną i inne urządzenia transportu osobistego
- Za usunięcie roweru płaci właściciel. To bolesne kwoty
- Opłaty za usunięcie pojazdu są ogłaszane przez Ministerstwo Finansów i indywidualnie ustalane przez powiaty
Tak, to prawda. Choć odholowanie źle zaparkowanego roweru brzmi jak coś absurdalnego, to po głębszym przemyśleniu rzeczywiście czasem może dojść do potrzeby usunięcia jednośladu, podobnie jak robi się z samochodami.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Straż miejska przyjeżdża i odholowuje rower?
Jak rower może przeszkadzać, skoro zajmuje tak mało miejsca? Najprostszy przykład przychodzący do głowy to jednoślad przyczepiony do bramy pożarowej, która z reguły nie jest aktywna. Może dojść do konieczności usunięcia przyczepionego roweru i choć można go przestawić, to niezabezpieczone dwa kółka są wręcz proszeniem się o kradzież. Co więc trzeba zrobić? Usunąć i odstawić do depozytu. Oczywiście takich sytuacji może być więcej, np. rower blokujący przejście.
Przepisy dotyczą również hulajnóg oraz innych urządzeń transportu osobistego. Jeśli nie wierzysz, wystarczy spojrzeć w dokumenty ustanawiające prawo. Art. 130a. Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, kiedy pojazd może być usunięty.
Sytuacje te to m.in.:
- pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
- pozostawienia pojazdu bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na "niebieskiej kopercie";
- pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
- Przeczytaj także: Dostają kary większe niż wartość auta. "Obywatel jest poddany władztwu organu publicznego"
Skąd wiadomo, że rower może być usunięty? Ze spisu opłat za holowanie
Dalej możemy przeczytać o opłatach za usunięcie pojazdu. Tam jasno widać, że przepisy dotyczą także rowerzystów i innych pojazdów transportu osobistego. Koszt odholowania roweru, motoroweru, hulajnogi lub innego urządzenia transportu osobistego kosztuje maksymalnie 166 zł, a każda doba jego przechowywania to kolejne 32 zł.
Stawki te ogłasza Ministerstwo Finansów i są to maksymalne opłaty. Są one jednak indywidualnie ustalane przez powiat, zatem mogą się różnic w zależności od regionu. Zmieniają się one co roku i oczywiście są coraz większe.
- Przeczytaj także: 51-tonowy kolos spadł z ciężarówki i blokuje ruch na DK50. Trasa długo nie będzie przejezdna
To nie jest częsta sytuacja, ale uważaj, gdzie parkujesz rower
Oczywiście, sytuacje te są zdecydowanie rzadsze niż w przypadku samochodów, których kierowcy czasem zadziwiają fantazją w kwestii parkowania. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy może dojść do sytuacji, że pozostawiony rower będzie musiał zostać usunięty na koszt właściciela. Oczywiście, raczej nikt nie usunie roweru przypiętego do latarni, ale przy wąskim chodniku, gdzie utrudnia ruch pieszych albo na drodze pożarowej, może dojść do konieczności jego usunięcia.
- Przeczytaj także: Kierowca może pokazać ci trzy palce. Wiesz, co znaczy ten gest?