Już od kilku lat specjaliści ds. bezpieczeństwa udowadniają producentom aut, że włamanie do komputerowych systemów zarządzających pojazdem, staje się coraz łatwiejsze i jeśli nie wprowadzą odpowiednich zabezpieczeń, może pojawić się ogromne zagrożenie dla kierowców i pasażerów.

Niestety ten moment już nastąpił, a dowodem na to jest funkcjonalne narzędzie o nazwie CAN Hacking Tool, które pozwoli im włamać się do dowolnego auta, umożliwiając zdalną kontrolę nad światłami, zamkami, a także układem kierowniczym oraz hamulcowym.

Twórcami gadżetu są hiszpańscy naukowcy Javier Vazquez Vidal oraz Alberto Garcia. Wykonanie tego narzędzia to koszt zaledwie 60 złotych, a jak twierdzą hakerzy, wystarczy jedynie pięć minut, by podpiąć je do samochodowego komputera. Po tej czynności urządzenie wprowadza do systemu auta wirusa, zapewniającego im kontrolę nad niektórymi funkcjami pojazdu. Te funkcje to m.in. sterowanie światłami, zamkami, a także układem kierowniczym oraz hamulcami.

Urządzenie zaprezentowano podczas ubiegłorocznej konferencji hakerskiej Black Hat, która odbyła się w Las Vegas, a kolejna prezentacja odbędzie się w marcu, podczas konwentu w Singapurze.

Gadżet jest mniejszy od iPhona, a więc może być łatwo ukryty w dłoni i co więcej, jest kontrolowane zdalnie, dzięki czemu hakerzy mogą z pewnej odległości od auta odpalić poduszki, albo też wyłączyć układ hamulcowy, co jest szczególnie niebezpieczne i może skończyć się poważnym wypadkiem.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy przykład wykorzystania przez hakerów luk w samochodowych systemach i na pewno nie ostatni. Jakiś czas temu Charlie Miller oraz Chris Valasek, inżynierowie ds. bezpieczeństwa z Indiany, przy pomocy laptopa, w Toyocie Prius oraz Fordzie Escape byli w stanie zdalnie kontrolować hamulce, pedał gazu, zmieniać wskazania prędkościomierza, sterować światłami, zacisnąć pasy bezpieczeństwa oraz aktywować klakson. Badania te były finansowane przez DARPA i miały na celu sprawdzenie jak wielkie może być ryzyko przejęcia kontroli nad samochodem.

Jak widać, jest ono bardzo duże i producenci aut muszą jak najszybciej podjąć działania, które uniemożliwią hakerom opanowanie systemów naszego auta.