Wybierz samochód

Tesla Model X

Tesla Model X

Tesla Model X to w pełni elektryczny crossover o charakterze vana produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto zostało zaprezentowane w 2012 roku w Los Angeles. Konstrukcyjnie czerpie ono garściami z Modelu S. Tesla Model X, poza rozwiązaniami technicznymi przejęła w dużej części design po Modelu S.

Najbardziej nietypowym rozwiązaniem w tym SUVie jest fakt, iż tylne drzwi otwierają się… do góry niczym w Mercedesie Gullwing. W razie gdy zaparkujemy zbyt blisko innego auta lub ściany, czujniki wykryją ten fakt i uruchomią dodatkowe przeguby które spowodują iż drzwi „złamią” się nawet w ciasnych miejscach. Wnętrze jest bardzo przestronne i zostało wyposażone w znany już 17-calowy, dotykowy wyświetlacz który pełni rolę „centrum dowodzenia”.

Drugi rząd siedzeń wyposażono w indywidualne fotele z możliwością regulacji. Model X jest autem 7-osobowym, dlatego w 3. rzędzie znalazły się dodatkowe 2 siedziska. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż Model X jest wyposażony w filtr oczyszczający powietrze w kabinie. Nie jest to jednak zwykły filtr, bowiem chroni on także przed bronią biologiczną. W zależności od wersji, Model X ma silniki generujące od 328 do 773 KM, i mimo sporej masy (od 2,3 do nawet 2,6 tony) rozpędzają „rodzinnego SUVa” do 100 km/h w czasie od 5,2 do nawet 3,1 sekundy!

Deklarowany zasięg wynosi w zależności od wersji od 355 do 565 km. Moc kierowana jest na wszystkie koła. Na tym nie koniec wszechstronności Modelu X. Bowiem nie można mieć w nim relingów dachowych (nie pozwalają na to nietypowo otwierane drzwi), Tesla zapewnia iż Model X jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie do 2250 kg!

Tesla Model X - generacje

Tesla Model X - powiązane artykuły