• Tesla Model X po liftingu jest dostępna w naszym kraju w dwóch wersjach - ceny od 434 990 zł do 529 990 zł
  • Trudno narzekać na osiągi, najmocniejsza wersja Plaid rozpędza się do 262 km/h, a sprint od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 2,6 s
  • Zasięg samochodu wynosi od 547 km (Plaid) do 580 km (Long Range)

Tesla Model S doczekała się większego liftingu dopiero po ośmiu latach od europejskiej premiery. Krócej trzeba było czekać w przypadku dużego SUV-a, czyli Modelu X, który zadebiutował na rynku w 2015 r. Po sześciu latach auto zyskało zupełnie nowe wnętrze, które jest bliźniaczo podobne do tego, które znamy z największej elektrycznej limuzyny amerykańskiej marki.

Tesla Model X - wolant nie taki oczywisty

Tesla najchętniej eksponuje zdjęcia z zupełnie nowym wzorem kierownicy, przypominającej wolant. Czy jednak to rozwiązanie tak łatwo trafi na rynek? W amerykańskich mediach już bowiem rozgorzała dyskusja na temat legalności nowej konstrukcji. Rządowa agencja NHTSA, cytowana przez magazyn „Road & Track”, ograniczyła się do stwierdzenia, że do czasu kontaktu z producentem nie może ustalić, czy kierownica spełnia federalne normy bezpieczeństwa pojazdów silnikowych.

Oczywiście zmiany nie ograniczyły się tylko do kierownicy. Tak jak w Tesli S, pojawił się 17-calowy ekran w nowej orientacji i wyższej rozdzielczości (2200 x 1300 pikseli), nowe boczki drzwiowe, porty USB-C czy dodatkowy ekran z tyłu. Nie zabrakło wyeksponowanej okładki Wiedźmina, by korzystać z platformy gamingowej na pokładzie Tesli. Otwartą kwestią pozostaje zaś opcja gry w Cyberpunk, o której na Twitterze wspominał Elon Musk. Nastroje tonuje jednak wydawca gry: "W kontekście platformy Tesla Arcade materiały promocyjne odnoszą się wyłącznie do Wiedźmina 3, zaś Cyberpunk 2077 pozostaje dostępny na swoich dotychczasowych platformach sprzętowych".

Tesla niestety skąpi informacji na temat samego napędu. Na stronie producenta ograniczono się do informacji o ulepszonym pakiecie termicznym i architekturze baterii. W przypadku najmocniejszej odmiany Plaid zapewniono, że napęd „utrzymuje maksymalną moc wyjściową aż do prędkości maksymalnej”.

Tesla Model X - ceny w górę

Wraz z nowym wnętrzem i modernizacją napędu pojawił się kolejny cennik. Odnowiona Tesla Model X wyraźnie podrożała. Najtańsza wersja Long Range kosztuje 434 990 zł (w ubiegłym roku 389 990 zł). W gamie jest jeszcze wersja Plaid, którą wyceniono na 529 990 zł (w 2020 r. kosztowała 464 990 zł).