W obecnej edycji testów na najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę zasłużyło większość z poddanych testom samochodów - Tesla Model X, Porsche Taycan, Audi Q7, Renault Captur, Subaru Forester, Skoda Octavia, Ford Mondeo oraz Ford Kuga. Peugeot 2008 został przetestowany z opcjonalnym pakietem bezpieczeństwa i standardowym wyposażeniem, uzyskując odpowiednio pięć i cztery gwiazdki, podczas gdy ulepszony Jeep Renegade został oceniony na tylko trzy. W przypadku Volkswagena Sharana wyniki są tożsame z bliźniaczym Setem Alhambrą - cztery gwiazdki.

Wyróżniającym się autem tej rundy jest bez wątpienia Tesla Model X, która zdobyła 94 proc. za systemy bezpieczeństwa - tyle samo, co Model 3, który zdobył taki wynik na początku tego roku. Model X osiągnął także imponujący 98-procentowy rezultat w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, co czyni go silnym pretendentem do tytułu "Best in Class" w tym roku.

Modele elektryczne też na 5 gwiazdek

Kolejnym modelem przyciągającym uwagę jest Porsche Taycan – pierwszy w pełni elektryczny samochód tej marki, który stał się konkurentem właśnie Tesli Model X czy Jaguar I-Pace. Biorąc pod uwagę, że Taycan ma być przede wszystkim postrzegany jako model o wysokich osiągach uspokaja fakt, że osiągnął maksymalną notę.

Modele Skoda Octavia, Renault Captur, Ford Kuga i Audi Q7 wypadły dobrze w każdej z ocenianych kategorii. Peugeot 2008 dzieli tę samą platformę z innymi modelami grupy PSA, takimi jak DS3 Crossback drugiej generacji i Opel Corsa, których oceny zostały wydane na początku tego roku. Podobnie jak DS 3, Peugeot 2008 oferuje opcjonalny pakiet „Safety Plus” we wszystkich wariantach. Po dołożeniu go samochód zasłużył na pięć gwiazdek, natomiast egzemplarz pozbawiony tego udogodnienia otrzymał cztery gwiazdki w teście Euro NCAP.

Nowe Subaru Forester wypadło również dobrze. Auto pokazuje rodzinne oblicze i szczególnie dobrze wypadło pod względem ochrony dzieci. Forester uzupełnia pięciogwiazdkowy skład japońskiego producenta.

Volkswagen Sharan i jego bliźniaczy SEAT Alhambra są na rynku już od kilku lat. Niemniej jednak grupa VW wykonała świetną robotę, utrzymując je na bieżąco pod względem bezpieczeństwa, dodając m.in. autonomiczne hamowanie awaryjne. Rezultatem jest wciąż konkurencyjna (choć nie maksymalna) czterogwiazdkowa ocena. Oba samochody w drugim rzędzie siedzeń mogą mieć zintegrowane foteliki dla dzieci. To sprawia, że wciąż stanowią idealny środek transportu dla rodziny.

Ford Mondeo jest kolejnym modelem, którego struktura dobrze chroni pasażerów, a w razie konieczności prowadzący wspomagany jest przez kompletne systemy bezpieczeństwa. To sprawia, że samochód bez trudu uzyskał maksymalną notę pięć gwiazdek.

Najmniej zadowoleni będą kierowcy ulepszonego Jeepa Renegade'a. Wśród ocenianych modeli samochód okazał się najmniej przyjazny pod względem bezpieczeństwa i uzyskał tylko trzy gwiazdki.