Wybierz samochód

Seat Alhambra

Seat Alhambra

Seat Alhambra to duży minivan oferowany przez hiszpańską markę należącą do koncernu Volkswagena. Jej nazwa pochodzi od imienia twierdzy mauretańskich kalifów w Hiszpanii.

I generacja auta pojawiła się w 1996 roku jako owoc współpracy niemieckiego koncernu z Fordem. Bliźniaczymi modelami Alhambry, to u VW Sharan, a u Forda – Galaxy. Stylistycznie auto nie wyróżniało się niczym szczególnym, ani wśród braci, ani wśród konkurencji. Można powiedzieć, że była totalnie pozbawiona słynnego „hiszpańskiego temperamentu”.

Wraz ze stonowaną stylistyką, kierowca otrzymywał pokaźnego vana z nieograniczonymi możliwościami. Bowiem auto było 7-osobowe, ale nie było żadnej kanapy. Każdy z pasażerów miał swój duży i wygodny fotel. Nawet ostatnie 2 miejsca doskonale nadawały się do przewożenia dorosłych. Jeśli akurat nie przewozi się osób, można łatwo i szybko wymontować wszystkie fotele i tym samym otrzymujemy 2610 litrów przestrzeni z całkowicie płaską podłogą. Mimo dużych rozmiarów, Alhambrą łatwo się manewrowało dzięki dużemu przeszkleniu nadwozia.

W 2000 roku auto przeszło facelifting i dopiero wtedy auto bardziej wyróżniało się na tle swoich braci. Nadwozie zyskało na atrakcyjności, a wnętrze również zostało poprawione.

Pod maską znaleźć można było najczęściej pancerną i legendarną jednostkę 1.9 TDI. Przed liftingiem mogła ona rozwijać 90 lub 110, a po liftingu – 115, 130 lub 150 KM. Oprócz tego dostępna była także 2-litrowa jednostka wysokoprężna o mocy 140 KM. Wśród benzyniaków do wyboru był doładowany silnik 1.8, wolnossące 2.0 i najciekawszy, choć bardzo paliwożerny 2.8 VR6. Jednostki te generowały odpowiednio 150, 116 oraz 204 KM. Masa auta znacznie przekraczała 1,6 tony. Standardowo auto miało napęd na przednią oś, ale dostępny był także napęd na 4 koła.

W 2010 roku pojawiła się II generacja Alhambry. Tym razem jednak jej bliźniaczym modelem pozostał jedynie Sharan, bowiem Ford postanowił ze swoim Galaxy'm pójść własną ścieżką. Stylistycznie auto prezentuje się o niebo lepiej od poprzedniej wersji. Wyraziste linie i przetłoczenia na masce dodają autu dynamiki i atrakcyjności. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów (szczególnie tych najmłodszych), były przesuwne tylne drzwi, które znajdowały się po obu bokach.

Miejsca wewnątrz wciąż jest pod dostatkiem. Wykończenie również nie powinno rozczarować. 3 rzędy siedzeń pomieszczą 7 osób, i nawet fotele znajdujące się w bagażniku zapewnią odpowiedni komfort podróżowania. W pełnym „składzie”, van Seata oferuje jedynie 267 litrów przestrzeni bagażowej, ale do dyspozycji osób podróżujących jest także wiele praktycznych schowków. Gdy zdecydujemy się usunąć 2. i 3. rząd siedzeń uzyskujemy płaską podłogę i 2430 litrów do dyspozycji.

W 2015 roku postanowiono nieco odświeżyć Alhambrę. Auto otrzymało nowy grill, reflektory oraz przeprojektowaną deskę rozdzielczą. Uporządkowano także gamę jednostek napędowych. Wśród benzyniaków dostępny jest 1.4-litrowy silni TSI wspomagany zarówno turbosprężarką, jak i kompresorem, oraz 2-litrowy silnik TSI. Generują one odpowiednio 150 i 220 KM. 2-litrowe diesle TDI natomiast, występują w wersji 150- oraz 184-konnej.

Wcześniej dostępny był także 200-konny 2.0 TSI oraz 2-litrowy TDI o mocy 115, 140 lub 170 KM. Moment obrotowy może być przekazywany na przednią lub obie osie za pomocą skrzyni ręcznej lub dwusprzęgłowej DSG, obie o 6 przełożeniach.

Seat Alhambra - generacje

Seat Alhambra - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat