• Raperzy uwielbiają drogie samochody – ale te, które widzicie w teledyskach nie zawsze należą do artystów – to zwykle ”lans cudzą furą”
  • Czasem auta pojawią się w tekstach, ale w teledyskach ich nie ma, bywa też odwrotnie – w utworach, w których o samochodach nie ma nawet słowa, są one tłem
  • AMG to ostatnio jedna z ulubionych marek w branży muzycznej – kiedyś królowało BMW

Czy można znaleźć wspólne motywy w polskim rapie, hip-hopie, muzyce disco i w disco polo? Jeden na pewno! Wystarczy obejrzeć trochę teledysków, żeby się przekonać, że wśród muzyków wykonujących skrajnie różne gatunki muzyki znaleźć jeden temat, w którym są zgodni. Pandemia? Katastrofa klimatyczna? Nieszczęśliwe miłości? Ależ skąd! Ich kręcą samochody! Teledysk bez fajnych aut w tle? To rzadkość!

Zresztą, akurat pod tym względem polscy raperzy i hip-hopowcy nie są wcale oryginalni – ich amerykańscy, francuscy czy niemieccy koledzy (i koleżanki) po fachu też mają słabość do aut, z roku na rok coraz droższych. Tupac Amaru Shakur – jedna z największych legend rapu – zanim zginął zastrzelony w BMW 750, w zasadzie w każdym utworze przynajmniej wspominał o autach.

Polscy raperzy kochają AMG

A co słychać na polskim rynku muzycznym? Co chwilę pojawiają się i zdobywają miliony wyświetleń kolejne teledyski z autami w rolach (prawie) głównych. Do największych motoryzacyjnych miłości i inspiracji rodzimych muzyków najwyraźniej należą auta marki AMG. Najnowszy kawałek pod bardzo odkrywczym tytułem „AMG” wypuściła kilka dni temu Karina Pochwała – modelka i influencerka, teraz próbująca swych sił w branży muzycznej. Wprawdzie rok temu artystka w internetowym wywiadzie przyznała, że nie ma prawa jazdy i generalnie boi się jeździć, ale najwyraźniej magia marki była silniejsza.

Słabość do marki AMG ma też Malik Montana – polsko-niemiecki raper, pielęgnujący swój gansta-raperki wizerunek, do którego AMG pasuje przecież jak ulał. Refren piosenki Malik Montana feat. K Koke - Robię Yeah: „Przyszedłem sam, zabrałem dwie – Wychodzimy we troje do nowego AMG – Przyszedłem sam, zabrałem dwie – Wychodzimy we troje, w samochodzie robię je.” raczej nie nadaje się do reklam aut niemieckiej marki, ale wpada w ucho. Z resztą, Malik wydał też utwór pod pod tytułem „6.3 AMG”. Zgadnijcie, o czym w nim śpiewa...

Mało wam jeszcze AMG i Malika? A może jesteście fanami Mercedesa G w wersji AMG? Jeśli tak, to pewnie spodoba wam się teledysk „Rundki” – oczywiście, w razie czego można wyłączyć dźwięk.

Zgadnijcie jakie auto gra główną samochodową rolę w teledysku Kamerzysta - Bentley: oczywiście, że AMG!

Ferrari też kręci

No ale przecież nie samym AMG (narkotykami, brudną kasą i seksem) polski raper żyje. Legendy włoskiej motoryzacji, takie jak Ferrari Testarossa też mogą być natchnieniem dla artystow i najwyraźniej też nie odstraszają słuchaczy (ponad 41 mln wyświetleń na youtube.com). Tu jednak teledysk może być rozczarowaniem – tytułowej Testarossy w nim nie zobaczycie.

Mr. Polska i Young Igi zdołali zdobyć do swojego teledysku do utworu pod tytułem ”Ferrari” pasujący samochód, ale i tak z ”Testarossą” Wiatra przegrywają.

A co z odwiecznym konkurentem Ferrari, czyli z Lamborghini? Owszem, też się załapało do kilku teledysków, choć wypożyczenie takiego auta zapewne niemało kosztuje.

Wystarczy Mercedes, nie zawsze musi to być AMG

Garaż pełen Mercedesów to tło do najnowszego teledysku Ekipy ZAEBYŚCIE, gdzieś w tle pojawiają się w nim też BMW, kilka motocykli – ale w tekstach tematyki motoryzacyjnej jak na lekarstwo.

Kizo ft. Trill Pem - FITNESS: tu z kolei wystąpiła mafijna, samochodowa legenda polskich lat 90., czyli Mercedes SEC – starzy ”pruszkowiacy” zapewne obejrzą z rozrzewnieniem i powspominają dobre czasy.

Dosyć rapu? Inni też śpiewają o autach!

A kiedy już znudzi wam się ten cały gangsterski, ciężki rap, ale wciąż nie macie dość samochodów, zawsze możecie wrócić do bardziej tanecznych klimatów i polskich hitów sprzed lat.