I tak z raportu wynika, iż liczba skradzionych aut ogółem w Niemczech spadła o 6 procent. W roku 2007 "dźwignięto" 39438 samochodów, a w roku 2008 liczba ta spadła do 37184. Nieznaczny sukces odnieśli również niemieccy policjanci, którzy zwiększyli o 0,5 procent swoją skuteczność w odzyskiwaniu skradzionych pojazdów z 15771 w roku 2007 do 15853 w 2008 r. Biorąc pod uwagę fakt, że w Niemczech zarejestrowanych było 41,3 miliona samochodów (2008 r.) policjanci dążą do sprowadzenia liczby nieodzyskanych samochodów do marginalnych wartości.

Podano też dane dotyczące kradzieży samochodów poza granicami Niemiec. Tu jak wiadomo nasz kraj znajduje się na czele niechlubnych statystyk dotyczących utraconych samochodów ale i w tym przypadku okazało się, że liczba skradzionych aut należących do obywateli Niemiec na terenie Polski spadła o 7 procent. Jednak u naszych sąsiadów z Czech Niemcy stracili o 17 procent mniej samochodów w porównaniu do roku 2007. Trzeba też dodać, że to właśnie w tych dwóch krajach ginie ponad 50 procent wszystkich samochodów utraconych poza granicami Niemiec.

W 2008 roku odnotowano również znaczny spadek (9 procent) samochodów utraconych na skutek różnego rodzaju malwersacji.

Wzrosła liczba skradzionych samochodów ciężarowych. W tym przypadku na 2,3 miliona zarejestrowanych ciężarówek, skradziono 2016 co w porównaniu z 1972 pojazdami skradzionymi w 2007 roku daje 2-procentowy wzrost.

Zmieniają się również metody kradzieży samochodów należących do obywateli Niemiec. Coraz częściej auta kradzione są metodą "na podnośnik" oraz po uprzedniej kradzieży kluczy z domów, warsztatów oraz salonów dilerskich.

Skradzione pojazdy w przeważającej części po wcześniejszym rozebraniu trafiają na rynek w postaci części zamiennych.

Wzrosła także (o 13 procent) liczba ujawnionych przypadków włamań do samochodów w celu kradzieży urządzeń nawigacyjnych.

Policja analizując szczegółowe dane zapowiada dalszą walkę z przestępczością motoryzacyjną obawiając się nasilenia zjawiska ze względu na ogromne dochody przestępców biorących udział w nielegalnym obrocie części i samochodów.