Decyzja zapadła po podsumowaniu wyników testów w brytyjskich czasopismach oraz głosów nadesłanych przez brytyjskich kierowców, którzy używali opony przez co najmniej 33.000 mil (ok. 54.000 km).

Opona Dunlop SP WinterSport 3D cieszy się doskonałą reputacją jako regularna zwyciężczyni testów, lider rynku wśród opon zimowych do samochodów o bardzo wysokich osiągach (ang. Ultra High Performance). W 2010 r. ta właśnie opona odniosła ogromne sukcesy w zimowych testach, opublikowanych przez największe niemieckie i austriackie czasopisma motoryzacyjne. Dunlop SP WinterSport 3D uzyskała rekomendację - po przejściu szczegółowych testów - ADAC Motorwelt/ÖAMTC oraz Stiftung Warentest.

ADAC, która jest czołową niemiecką organizacją motoryzacyjną, tak opisała oponę Dunlopa: bardzo dobre proporcje pomiędzy poszczególnymi parametrami opony, bardzo dobra w zakresie bezpieczeństwa, najwyższe noty za jazdę na mokrej nawierzchni. Stowarzyszenie Automobilistów ÖAMTC, austriacki odpowiedni ADAC, wydało ocenę Szczególnie polecana, pisząc w uzasadnieniu bardzo dobre proporcje pomiędzy poszczególnymi parametrami opony, dobre osiągi na śniegu, bardzo dobrze sprawuje się na suchej drodze.

Tygodnik Auto Bild przeprowadził testy opon zimowych używając w tym celu opon w rozmiarze 195/65R15, na samochodzie Volkswagen Golf VI. Ponownie opona Dunlop zebrała wszystkie laury, a Auto Bild napisał w uzasadnieniu: znakomita opona zimowa z najwyższymi osiągami w każdych warunkach pogodowych. Z kolei magazyn Auto Bild Sportscars przeprowadził test zimówek zakładając do Audi TT opony w rozmiarze 245/40R18 V. Ponownie Dunlop zwyciężył w testach i opona została określona mianem wzorcowej. Korzyści wynikające z posiadania najlepszych opon zimowych nie umknęły również uwadze użytkowników serwisu TyreReviews.co.uk, którzy m.in. prowadzą kampanię na rzecz tego, aby brytyjski rząd podjął działania legislacyjne w kwestii opon zimowych.

Wielka Brytania, w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, nie posiada konkretnych przepisów dotyczących opon zimowych, jednakże 94 proc. użytkowników serwisu TyreReviews.co.uk, którzy głosowali w ankiecie internetowej uważa, że brytyjski rząd powinien podjąć działania w sprawie opon zimowych, przy czym 37 proc. respondentów uważa, iż rząd powinien uruchomić program edukacyjny, a 57 proc. - opowiada się za działaniami na drodze legislacyjnej.