• Thermomix to jeden z najdroższych multicookerów na rynku
  • Urządzenie jest sprzedawane podczas prezentacji bezpośrednio u klientów, nie jest oferowane w sklepach
  • Producent twierdzi, że Thermomix może zastąpić większość urządzeń używanych w kuchni
  • Za cenę jego można kupić używane auto, ale też już np. nowy motocykl czy motorower
  • Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Słyszeliście już o urządzeniach marki Thermomix? Nie? Gdzie udało wam się ukryć przed przedstawicielami namawiającymi na prezentacje urządzenia, które ma "spełniać kulinarne marzenia" i to bez wysiłku i bez brudzenia w kuchni?

Dla niewtajemniczonych: Thermomix to tzw. multicooker. Pierwsze "pra-Thermomixy" pojawiły się na rynku na początku lat 60., niemiecka firma Vorwerk oferowała je pod nazwą Universalküchengerät VKM5 – i były to po prostu kuchenne blendery. Nazwa jak dla bojowego wozu piechoty!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W 1971 r. pojawił się na rynku Heizmixer VM 2000, uznawany za prekursora obecnych Thermomixów. Dla kogoś, kto zna niemiecki, nazwa wyjaśnia pomysł, który stoi za urządzeniem – to mikser/blender z możliwością podgrzewania zmiksowanej zawartości. Urządzenie początkowo trafiało na rynek francuski, miało głównie ułatwiać robienie zup. Wystarczyło wrzucić do garnka składniki, zmiksować je przy użyciu zintegrowanego blendera, dolać wodę, dodać przyprawy i uruchomić podgrzewanie. W 1980 r. pojawiło się pierwsze urządzenie sprzedawane pod nazwą Thermomix, które poza blenderem z możliwością podgrzewania miało też przystawkę do gotowania na parze. W następnych generacjach dodawano kolejne funkcje.

Thermomix (po prawej) i jego komnkurent z Lidla. Multicookery to skrzyżowanie blendera z podgrzewanym garnkiem, oczywiście z mnóstwem dodatkowych funkcji. Foto: Shutterstock/Karolis Kavolelis
Thermomix (po prawej) i jego komnkurent z Lidla. Multicookery to skrzyżowanie blendera z podgrzewanym garnkiem, oczywiście z mnóstwem dodatkowych funkcji.

Co potrafi współczesny Thermomix?

No cóż – to nadal skrzyżowanie blendera/miksera/garnko-patelni, urządzenia do wyrabiania ciasta, gotowania na parze, tyle że teraz sprzężone z wagą i komputerem z dużym ekranem dotykowym, który pełni rolę programatora, książki kucharskiej i terminalu, przy pomocy którego można pobierać z sieci tysiące przepisów na dania, napoje, desery. To taki kuchenny kombajn, który zastępuje większość przyborów kuchennych i potrafi poprowadzić "za rączkę" nawet najgorsze kulinarne beztalencia.

Przeczytaj również: Thermomix kontra "Lidlomix" – porównujemy dwa multicookery. Dzieli je cenowa przepaść, ale czy coś jeszcze?

Ile kosztuje Thermomix?

Największe emocje wzbudza cena. Aktualnie podstawowy zestaw kosztuje około 5745 zł.

Można dokupić różne akcesoria, np. dodatkowe urządzenie Thermomix Friend, czyli okrojonego Thermomixa, który ułatwia i przyspiesza przygotowanie bardziej skomplikowanych dań. Urządzenia łączą się ze sobą bezprzewodowo, część receptury można zrealizować w jednym miksero-garnku, część w drugim. Bez problemów na zestaw wydać można ponad 7 tys. złotych.

Thermomix zastępuje wiele akcesoriów kuchennych, ale też za jego równowartość da się kompletnie wyposażyć kuchnię!

Do wykorzystania możliwości Thermomixa samo to urządzenie nie wystarczy – np. choć ten "kuchenny cud techniki" umie zagnieść ciasto na wypieki, to do ich wypieczenia i tak potrzebny będzie piekarnik. Na zakupie Thermomixa wydatki się kończą, korzystanie z oficjalnej platformy z przepisami Cookiedoo też kosztuje "tylko" 199 złotych rocznie.

Zaletą Themomixa jest możliwość skorzystania z ponad 100 tys. gotowych przepisów. Foto: Shutterstock/Karolis Kavolelis
Zaletą Themomixa jest możliwość skorzystania z ponad 100 tys. gotowych przepisów.

Wady i zalety Thermomixa

Sprzęt ma oszczędzać czas na samo przygotowanie dań i na naukę gotowania. Wystarczy wybrać przepis, zrobić zakupy według przygotowanej na platformie Cookidoo listy produktów, a później już tylko krok po kroku realizować instrukcję.

Jeśli ktoś chce jeść zdrowo w domu (wiele przepisów niskotłuszczowych, receptury pozwalające zachować większość wartości odżywczych itd.) nie marnować produktów, a nie ma smykałki do gotowania – to z Thermomixem uzyska świetne rezultaty. Jeśli gotuje dla dużej rodziny – to Thermomix może nie dać rady, bo pojemność użyteczna zintegrowanego garnka to tylko 2,2 litra (4-5 porcji zupy).

Jakie auto kupisz za cenę Thermomixa?