Kompaktowe kombi z dieslem to samochody szczególnie pożądane na rynku wtórnym, zwłaszcza jeśli kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Można liczyć na: korzystną relację ceny do wieku, świetne walory transportowe (porównywalne z autami klasy średniej), rozsądne koszty napraw i serwisu. Kupno takiego pojazdu w dobrym stanie i z niedużym przebiegiem, który do tego systematycznie trafiał do mechanika, to jak trafienie szóstki w totolotku.

Ale pamiętajcie: kompaktowego kombi z dieslem nie kupuje się po to, żeby stało w garażu i od święta jeździło do kościoła – samochody te wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem. Co należy przez to rozumieć?

Auta jeżdżą dużo i namiętnie! Tak jest z egzemplarzami użytkowanymi zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie. I choć na liczniku często widnieje przebieg 150-200 tys. km (podkreślamy: to stan licznika, a nie przebieg!), każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z autami tego typu, doskonale wie, że kompakty w prezentowanych konfiguracjach przez 2-3 lata, np. w firmach pokonują min. 100-150 tys. km. A przecież w naszym zestawieniu dominują ok. 10-letnie auta!

Radzimy więc bardzo rozsądnie podchodzić do zakupu. Nie szukajcie okazji, nie kierujcie się rocznikiem. Najważniejsze w tym wypadku są stan auta i wiarygodny przebieg, bo tylko zadbany i niezajeżdżony egzemplarz da dużą satysfakcję z eksploatacji wielu użytkownikom.